fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajSurowa kara za kryptoreklamę w internecie

Surowa kara za kryptoreklamę w internecie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał producenta suplementów diety i infulencerów za kryptoreklamę w mediach społecznościowych.

UOKiK nałożył łącznie ponad 5 mln złotych kary za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych w mediach społecznościowych. Grzywny nałożono na jednego z liderów branży suplementów diety oraz trójkę influencerów z branży fitness.

Urząd przypomniał, że niespełna rok temu opublikował rekomendacje w sprawie oznaczania reklam w social mediach, prowadził też liczne działania i cykle edukacyjne w ramach kampanii #OznaczamReklam. Nałożone teraz kary są skutkiem omijania tych zaleceń.

Konsekwentnie eliminujemy praktyki w zakresie nieprawidłowego oznaczania treści reklamowych w mediach społecznościowych. Interweniując, sięgamy po różne narzędzia. Przygotowaliśmy Rekomendacje, które wskazują dobre praktyki zgodne z obowiązującym od dawna prawem. Przeprowadziliśmy na szeroką skalę akcje edukacyjne. Zapewniliśmy przestrzeń na dostosowanie się wszystkich przedsiębiorców zaangażowanych w promowanie komercyjnych treści w sieci. Teraz nadszedł czas, aby te zasady egzekwować

– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kary dla Olimpu i influencerów

W informacji UOKiK wyjaśniono, że karą ponad 5 mln złotych ukarano spółkę Olimp Laboratories, która we współpracy z influencerami nieprawidłowo oznaczała swoje produkty. Spółka Olimp zalecała ukrywanie handlowego charakteru reklam swoich produktów poprzez niejasną formę i treść publikacji, również przez nieprawidłowe oznaczenia. Praktyk tych spółka zaniechała dopiero na początku 2023 roku i od tego czasu współpracuje z influencerami zgodnie z rekomendacjami UOKiK.

Kary nałożono również na infulencerów – Katarzynę Dziurską, Katarzynę Oleśkiewicz-Szubę oraz Piotra Liska, którzy współpracowali ze spółką Olimp Laboratories i świadczyli usługi promocyjno-reklamowe na swoich kontach w serwisie Instagram. UOKiK nałożył na nich łączną karę ponad 40 tys. złotych. Najwyższą karę nałożono na Piotra Liska, który musi zapłacić ponad 23 tys. złotych. Katarzynę Dziurską ukarano grzywną w wysokości 16 tys. złotych a Katarzynę Oleśkiewicz-Szubę – 5 tys. złotych.

Źródło: UOKiK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA