fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaKrajSurowa kara za kryptoreklamę w internecie

Surowa kara za kryptoreklamę w internecie

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów surowo ukarał producenta suplementów diety i infulencerów za kryptoreklamę w mediach społecznościowych.

UOKiK nałożył łącznie ponad 5 mln złotych kary za nieprawidłowe oznaczanie materiałów reklamowych w mediach społecznościowych. Grzywny nałożono na jednego z liderów branży suplementów diety oraz trójkę influencerów z branży fitness.

Urząd przypomniał, że niespełna rok temu opublikował rekomendacje w sprawie oznaczania reklam w social mediach, prowadził też liczne działania i cykle edukacyjne w ramach kampanii #OznaczamReklam. Nałożone teraz kary są skutkiem omijania tych zaleceń.

Konsekwentnie eliminujemy praktyki w zakresie nieprawidłowego oznaczania treści reklamowych w mediach społecznościowych. Interweniując, sięgamy po różne narzędzia. Przygotowaliśmy Rekomendacje, które wskazują dobre praktyki zgodne z obowiązującym od dawna prawem. Przeprowadziliśmy na szeroką skalę akcje edukacyjne. Zapewniliśmy przestrzeń na dostosowanie się wszystkich przedsiębiorców zaangażowanych w promowanie komercyjnych treści w sieci. Teraz nadszedł czas, aby te zasady egzekwować

– powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Kary dla Olimpu i influencerów

W informacji UOKiK wyjaśniono, że karą ponad 5 mln złotych ukarano spółkę Olimp Laboratories, która we współpracy z influencerami nieprawidłowo oznaczała swoje produkty. Spółka Olimp zalecała ukrywanie handlowego charakteru reklam swoich produktów poprzez niejasną formę i treść publikacji, również przez nieprawidłowe oznaczenia. Praktyk tych spółka zaniechała dopiero na początku 2023 roku i od tego czasu współpracuje z influencerami zgodnie z rekomendacjami UOKiK.

Kary nałożono również na infulencerów – Katarzynę Dziurską, Katarzynę Oleśkiewicz-Szubę oraz Piotra Liska, którzy współpracowali ze spółką Olimp Laboratories i świadczyli usługi promocyjno-reklamowe na swoich kontach w serwisie Instagram. UOKiK nałożył na nich łączną karę ponad 40 tys. złotych. Najwyższą karę nałożono na Piotra Liska, który musi zapłacić ponad 23 tys. złotych. Katarzynę Dziurską ukarano grzywną w wysokości 16 tys. złotych a Katarzynę Oleśkiewicz-Szubę – 5 tys. złotych.

Źródło: UOKiK

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA