fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajTę branżę kryzys zdaje się omijać

Tę branżę kryzys zdaje się omijać

Po kilku trudnych sezonach branża turystyczna w Polsce wychodzi na prostą i obniża swoje zadłużenie.

Długi polskich biur podróży w maju 2023 roku sięgały 78,7 mln złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. To o ponad 2 mln złotych mniej niż w marcu 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa.

Wiosną 3 lata temu długi biur podróży sięgały 81 mln złotych, a w grudniu 2021 roku było to już 108 mln złotych. Od tamtego czasu długi malały. Według ekspertów BIG InfoMonitor sytuacja polskiej branży turystycznej ulega stopniowej poprawie, bo Polacy lubią podróżować.

Gdy panowały lockdowny zaległości wzrosły o jedną trzecią i przekroczyły 108 mln zł, ale od 2022 r., jakby nie patrzeć – w warunkach szalejącej inflacji, zaległe zadłużenie organizatorów turystyki malało. Z punktu widzenia problemów z rozliczeniami niezła passa przedsiębiorców związanych z turystyką trwa do dziś, a biorąc pod uwagę trwającą wojnę w Ukrainie i spowodowany tym kryzys – jest niemałym i niewątpliwie pozytywnym zaskoczeniem

– powiedział cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

W 2022 roku na zagraniczne wakacje zdecydowało się 18 proc. dorosłych Polaków, czyli o 7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie w 2022 roku w polskich portach lotniczych obsłużono prawie 41 mln pasażerów, czyli przeszło dwa razy więcej niż w 2021 roku.

Najnowsze badania opinii publicznej w Polsce pokazują, że biura podróży mogą spodziewać się kontynuacji pozytywnego trendu, bowiem aż 42 proc. Polaków przepytanych przez CBOS jest zainteresowanych turystyką zagraniczną. Turyści znad Wisły najchętniej wypoczywają w Turcji, a także w Grecji, Egipcie, Bułgarii oraz Hiszpanii.

Źródło: BIG InfoMonitor

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA