fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajTę branżę kryzys zdaje się omijać

Tę branżę kryzys zdaje się omijać

Po kilku trudnych sezonach branża turystyczna w Polsce wychodzi na prostą i obniża swoje zadłużenie.

Długi polskich biur podróży w maju 2023 roku sięgały 78,7 mln złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. To o ponad 2 mln złotych mniej niż w marcu 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa.

Wiosną 3 lata temu długi biur podróży sięgały 81 mln złotych, a w grudniu 2021 roku było to już 108 mln złotych. Od tamtego czasu długi malały. Według ekspertów BIG InfoMonitor sytuacja polskiej branży turystycznej ulega stopniowej poprawie, bo Polacy lubią podróżować.

Gdy panowały lockdowny zaległości wzrosły o jedną trzecią i przekroczyły 108 mln zł, ale od 2022 r., jakby nie patrzeć – w warunkach szalejącej inflacji, zaległe zadłużenie organizatorów turystyki malało. Z punktu widzenia problemów z rozliczeniami niezła passa przedsiębiorców związanych z turystyką trwa do dziś, a biorąc pod uwagę trwającą wojnę w Ukrainie i spowodowany tym kryzys – jest niemałym i niewątpliwie pozytywnym zaskoczeniem

– powiedział cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

W 2022 roku na zagraniczne wakacje zdecydowało się 18 proc. dorosłych Polaków, czyli o 7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie w 2022 roku w polskich portach lotniczych obsłużono prawie 41 mln pasażerów, czyli przeszło dwa razy więcej niż w 2021 roku.

Najnowsze badania opinii publicznej w Polsce pokazują, że biura podróży mogą spodziewać się kontynuacji pozytywnego trendu, bowiem aż 42 proc. Polaków przepytanych przez CBOS jest zainteresowanych turystyką zagraniczną. Turyści znad Wisły najchętniej wypoczywają w Turcji, a także w Grecji, Egipcie, Bułgarii oraz Hiszpanii.

Źródło: BIG InfoMonitor

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA