fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaKrajTę branżę kryzys zdaje się omijać

Tę branżę kryzys zdaje się omijać

Po kilku trudnych sezonach branża turystyczna w Polsce wychodzi na prostą i obniża swoje zadłużenie.

Długi polskich biur podróży w maju 2023 roku sięgały 78,7 mln złotych – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. To o ponad 2 mln złotych mniej niż w marcu 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa.

Wiosną 3 lata temu długi biur podróży sięgały 81 mln złotych, a w grudniu 2021 roku było to już 108 mln złotych. Od tamtego czasu długi malały. Według ekspertów BIG InfoMonitor sytuacja polskiej branży turystycznej ulega stopniowej poprawie, bo Polacy lubią podróżować.

Gdy panowały lockdowny zaległości wzrosły o jedną trzecią i przekroczyły 108 mln zł, ale od 2022 r., jakby nie patrzeć – w warunkach szalejącej inflacji, zaległe zadłużenie organizatorów turystyki malało. Z punktu widzenia problemów z rozliczeniami niezła passa przedsiębiorców związanych z turystyką trwa do dziś, a biorąc pod uwagę trwającą wojnę w Ukrainie i spowodowany tym kryzys – jest niemałym i niewątpliwie pozytywnym zaskoczeniem

– powiedział cytowany w komunikacie prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

W 2022 roku na zagraniczne wakacje zdecydowało się 18 proc. dorosłych Polaków, czyli o 7 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Jednocześnie w 2022 roku w polskich portach lotniczych obsłużono prawie 41 mln pasażerów, czyli przeszło dwa razy więcej niż w 2021 roku.

Najnowsze badania opinii publicznej w Polsce pokazują, że biura podróży mogą spodziewać się kontynuacji pozytywnego trendu, bowiem aż 42 proc. Polaków przepytanych przez CBOS jest zainteresowanych turystyką zagraniczną. Turyści znad Wisły najchętniej wypoczywają w Turcji, a także w Grecji, Egipcie, Bułgarii oraz Hiszpanii.

Źródło: BIG InfoMonitor

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA