fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseUE pomoże firmom, które ucierpią przez sankcje na Rosję

UE pomoże firmom, które ucierpią przez sankcje na Rosję

Komisja Europejska rozważa oferowanie wsparcia finansowego firmom, które ucierpią z powodu sankcji na Rosję.

Według informacji Agencji Reutersa, która powołuje się na dokumenty KE o planowanej pomocy, mowa tutaj o wsparciu finansowym rzędu nawet 400 tys. euro na firmę. Przedsiębiorstwa rolnicze, rybackie i akwakultury mogłyby natomiast uzyskać do 35 tys. euro dotacji bezpośrednich, ulg podatkowych i gwarancji.

Ponadto, firmy będą mogły liczyć na pomoc ze względu na wysokie ceny gazu. W tym wypadku byłoby to wsparcie nieprzekraczające 30 proc. kosztów kwalifikowanych i maksymalnie 2 mln euro.

KE chce też, aby firmy spodziewające się problemów z płynnością mogły zażądać gwarancji publicznych dla swoich pożyczek w wysokości maksymalnie 15 proc. ich średniego rocznego obrotu z ostatnich trzech lat.

PAP<

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA