fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesUkraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraina uderzy w polską branżę mleczarską?

Ukraiński rząd poważnie rozpatruje wprowadzenie ograniczeń w imporcie produktów mleczarskich z Polski.

Ukraińskie Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności chce wprowadzenia kontroli weterynaryjnej mleka i przetworów mlecznych z Polski. Portal Spożywczy tłumaczy, że resort rolnictwa z Ukrainy pracuje nad odpowiednimi przepisami, które są już na etapie dopracowywania.

Ukraiński odwet za zboże?

Według cytowanej przez Portal Spożywczy ukraińskiej strony Latifundist po wejściu w życie nowych przepisów import polskich produktów mlecznych i mleka ma być objęty dodatkowymi procedurami polegającymi na sprawdzaniu dokumentacji towarzyszącej transportom oraz kontroli zgodności, zdrowia i dobrostanu zwierząt. Poza tym polski import ma być objęty kontrolą fizyczną i badaniami laboratoryjnymi, które miałyby się odbywać na posterunkach kontroli granicznej i na wyznaczonych przejściach na granicy państwowej Ukrainy.

Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka, powiedział Portalowi Spożywczemu, że takie doniesienia świadczą o tym, że polska branża mleczarska może stać się ofiarą międzynarodowych sporów na tle niekontrolowanego sprowadzania zboża do Polski. Z uwagi na fakt, że ukraiński rynek jest ważny dla naszych producentów, przedstawiciel branży zaapelował do polskiego rządu o normalizację sytuacji.

Dla polskich mleczarni ukraiński rynek obecnie, w czasie kryzysu, jest zbyt ważny, aby go stracić. Ograniczenie lub zamknięcie tego rynku spowoduje dalszy spadek cen płaconych rolnikom za mleko, co może wywołać lawinę odejść od spółdzielni z najniższą cena mleka. Wiele małych mleczarni może stanąć na skraju upadku

– powiedziała z kolei Portalowi Spożywczemu Agnieszka Maliszewska, dyrektor biura Polskiej Izby Mleka.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 roku Polska eksportowała na Ukrainę 2213 ton serów, 1080 ton serwatki oraz 1312 ton produktów fermentowanych.

Źródło: portalspozywczy.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA