Komisja Europejska ma przedstawić propozycje rozwiązań, które mają wychodzić naprzeciw potrzebom protestujących w całej Europie rolnikom – ustaliła korespondentka RMF FM w Brukseli. Pierwsze zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku.
Jedną z najważniejszych dla polskich rolników propozycji Brukseli będzie całkowite odejście od obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów. Poza tym złagodzone mają zostać rygory stosowania płodozmianu oraz okrywy zimowej gleby, czyli utrzymywania upraw ozimych czy ściernisk.
Unia zwolni też wszystkie gospodarstwa do 10 ha z kontroli środowiskowych i będzie to bardzo istotne dla Polski, bo w naszym kraju jest ponad 70 proc. takich gospodarstw. Oznacza to, że rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni mniejszej niż 10 ha nie będą zmniejszane dopłaty bezpośrednie za niespełnione normy klimatyczno-środowiskowe. Bruksela ma również zamiar umożliwić wszystkim krajom członkowskim częstsze dostosowywanie swoich planów strategicznych opierających się na budżecie Wspólnej Polityki Rolnej.
RMF FM poinformowało również, że w przyszłym tygodniu KE ma przedstawić propozycję ograniczenia importu zboża z Rosji i Białorusi do krajów UE, ale tranzyt ciągle byłby dozwolony. Niewykluczone, że w przyszłym tygodniu przedstawiona zostanie też ostateczna wersja umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą, która miałaby być korzystniejsza dla polskich rolników. Chodzi o objęcie ukraińskich artykułów – jak zboża czy miód – ograniczeniami importowymi oraz ustalenie niższych kontyngentów niż zaproponowała KE, które miałyby się opierać na 2021 roku referencyjnym, a nie na podstawie wysokie importu ukraińskiego z lat 2022-2023.