fbpx
niedziela, 21 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesUnia Europejska jednak ustąpi rolnikom?

Unia Europejska jednak ustąpi rolnikom?

Już wkrótce Unia Europejska ma przedstawić pakiet rozwiązań, któe mają zmniejszyć obawy rolników związane z importem rolnym z Ukrainy oraz wymogami Zielonego Ładu.

Komisja Europejska ma przedstawić propozycje rozwiązań, które mają wychodzić naprzeciw potrzebom protestujących w całej Europie rolnikom – ustaliła korespondentka RMF FM w Brukseli. Pierwsze zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Jedną z najważniejszych dla polskich rolników propozycji Brukseli będzie całkowite odejście od obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów. Poza tym złagodzone mają zostać rygory stosowania płodozmianu oraz okrywy zimowej gleby, czyli utrzymywania upraw ozimych czy ściernisk.

Unia zwolni też wszystkie gospodarstwa do 10 ha z kontroli środowiskowych i będzie to bardzo istotne dla Polski, bo w naszym kraju jest ponad 70 proc. takich gospodarstw. Oznacza to, że rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni mniejszej niż 10 ha nie będą zmniejszane dopłaty bezpośrednie za niespełnione normy klimatyczno-środowiskowe. Bruksela ma również zamiar umożliwić wszystkim krajom członkowskim częstsze dostosowywanie swoich planów strategicznych opierających się na budżecie Wspólnej Polityki Rolnej.

RMF FM poinformowało również, że w przyszłym tygodniu KE ma przedstawić propozycję ograniczenia importu zboża z Rosji i Białorusi do krajów UE, ale tranzyt ciągle byłby dozwolony. Niewykluczone, że w przyszłym tygodniu przedstawiona zostanie też ostateczna wersja umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą, która miałaby być korzystniejsza dla polskich rolników. Chodzi o objęcie ukraińskich artykułów – jak zboża czy miód – ograniczeniami importowymi oraz ustalenie niższych kontyngentów niż zaproponowała KE, które miałyby się opierać na 2021 roku referencyjnym, a nie na podstawie wysokie importu ukraińskiego z lat 2022-2023.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA