fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaBiznesUnia Europejska jednak ustąpi rolnikom?

Unia Europejska jednak ustąpi rolnikom?

Już wkrótce Unia Europejska ma przedstawić pakiet rozwiązań, któe mają zmniejszyć obawy rolników związane z importem rolnym z Ukrainy oraz wymogami Zielonego Ładu.

Komisja Europejska ma przedstawić propozycje rozwiązań, które mają wychodzić naprzeciw potrzebom protestujących w całej Europie rolnikom – ustaliła korespondentka RMF FM w Brukseli. Pierwsze zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Jedną z najważniejszych dla polskich rolników propozycji Brukseli będzie całkowite odejście od obowiązku ugorowania 4 proc. gruntów. Poza tym złagodzone mają zostać rygory stosowania płodozmianu oraz okrywy zimowej gleby, czyli utrzymywania upraw ozimych czy ściernisk.

Unia zwolni też wszystkie gospodarstwa do 10 ha z kontroli środowiskowych i będzie to bardzo istotne dla Polski, bo w naszym kraju jest ponad 70 proc. takich gospodarstw. Oznacza to, że rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni mniejszej niż 10 ha nie będą zmniejszane dopłaty bezpośrednie za niespełnione normy klimatyczno-środowiskowe. Bruksela ma również zamiar umożliwić wszystkim krajom członkowskim częstsze dostosowywanie swoich planów strategicznych opierających się na budżecie Wspólnej Polityki Rolnej.

RMF FM poinformowało również, że w przyszłym tygodniu KE ma przedstawić propozycję ograniczenia importu zboża z Rosji i Białorusi do krajów UE, ale tranzyt ciągle byłby dozwolony. Niewykluczone, że w przyszłym tygodniu przedstawiona zostanie też ostateczna wersja umowy o bezcłowym handlu z Ukrainą, która miałaby być korzystniejsza dla polskich rolników. Chodzi o objęcie ukraińskich artykułów – jak zboża czy miód – ograniczeniami importowymi oraz ustalenie niższych kontyngentów niż zaproponowała KE, które miałyby się opierać na 2021 roku referencyjnym, a nie na podstawie wysokie importu ukraińskiego z lat 2022-2023.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA