fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajUpały w Polsce. Związkowcy apelują w sprawie temperatur w pracy

Upały w Polsce. Związkowcy apelują w sprawie temperatur w pracy

Związkowcy domagają się od władz pilnego przyjęcia górnych limitów temperatur w zakładach pracy.

W związku z ostatnimi upałami Związkowa Alternatywa zaapelowała do Państwowej Inspekcji Pracy o pilne zajęcie się problemem wysokich temperatur panujących w zakładach pracy na terenie Polski. Związkowcy wysuwają również szereg postulatów z tym związanych.

Związkowa Alternatywa w komunikacie przytacza opinie ekspertów od bezpieczeństwa higieny pracy, według których temperatura maksymalna w pomieszczeniach biurowych nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, przy ciężkiej pracy fizycznej w hali – 28 stopni, a w warunkach szczególnych – 26 stopni.

Niestety w wielu zakładach pracy panuje o znacznie wyższa temperatura, przekraczająca nawet 40°C. Wielogodzinna praca takich warunkach może być zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników

– napisano w komunikacie związkowców.

W związku z powyższym Związkowa Alternatywa zaapelowała do PIP o pilne podjęcie działań na rzecz poprawy warunków pracy w polskich zakładach oraz zażądała wprowadzenia precyzyjnych przepisów, które regulowałyby maksymalną temperaturę w określonych miejscach pracy, a także wyznaczałaby limity czasu pracy przy wysokich temperaturach.

Poza tym związkowcy wezwali pracodawców do skracania czasu pracy w najbardziej upalne dni, argumentując to poprawą wydajności pracowników, którzy mając świadomość wcześniej kończącej się pracy mieliby pracować efektywniej.

W ostatnich dniach temperatura w Polsce przekracza 25 stopni Celsjusza, a prognozy na kolejne tygodnie przewidują utrzymanie się podobnej temperatury.

Źródło: ZA

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA