fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajUpały w Polsce. Związkowcy apelują w sprawie temperatur w pracy

Upały w Polsce. Związkowcy apelują w sprawie temperatur w pracy

Związkowcy domagają się od władz pilnego przyjęcia górnych limitów temperatur w zakładach pracy.

W związku z ostatnimi upałami Związkowa Alternatywa zaapelowała do Państwowej Inspekcji Pracy o pilne zajęcie się problemem wysokich temperatur panujących w zakładach pracy na terenie Polski. Związkowcy wysuwają również szereg postulatów z tym związanych.

Związkowa Alternatywa w komunikacie przytacza opinie ekspertów od bezpieczeństwa higieny pracy, według których temperatura maksymalna w pomieszczeniach biurowych nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, przy ciężkiej pracy fizycznej w hali – 28 stopni, a w warunkach szczególnych – 26 stopni.

Niestety w wielu zakładach pracy panuje o znacznie wyższa temperatura, przekraczająca nawet 40°C. Wielogodzinna praca takich warunkach może być zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników

– napisano w komunikacie związkowców.

W związku z powyższym Związkowa Alternatywa zaapelowała do PIP o pilne podjęcie działań na rzecz poprawy warunków pracy w polskich zakładach oraz zażądała wprowadzenia precyzyjnych przepisów, które regulowałyby maksymalną temperaturę w określonych miejscach pracy, a także wyznaczałaby limity czasu pracy przy wysokich temperaturach.

Poza tym związkowcy wezwali pracodawców do skracania czasu pracy w najbardziej upalne dni, argumentując to poprawą wydajności pracowników, którzy mając świadomość wcześniej kończącej się pracy mieliby pracować efektywniej.

W ostatnich dniach temperatura w Polsce przekracza 25 stopni Celsjusza, a prognozy na kolejne tygodnie przewidują utrzymanie się podobnej temperatury.

Źródło: ZA

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA