fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaKrajUpały w Polsce. Związkowcy apelują w sprawie temperatur w pracy

Upały w Polsce. Związkowcy apelują w sprawie temperatur w pracy

Związkowcy domagają się od władz pilnego przyjęcia górnych limitów temperatur w zakładach pracy.

W związku z ostatnimi upałami Związkowa Alternatywa zaapelowała do Państwowej Inspekcji Pracy o pilne zajęcie się problemem wysokich temperatur panujących w zakładach pracy na terenie Polski. Związkowcy wysuwają również szereg postulatów z tym związanych.

Związkowa Alternatywa w komunikacie przytacza opinie ekspertów od bezpieczeństwa higieny pracy, według których temperatura maksymalna w pomieszczeniach biurowych nie powinna przekraczać 30 stopni Celsjusza, przy ciężkiej pracy fizycznej w hali – 28 stopni, a w warunkach szczególnych – 26 stopni.

Niestety w wielu zakładach pracy panuje o znacznie wyższa temperatura, przekraczająca nawet 40°C. Wielogodzinna praca takich warunkach może być zagrożeniem dla zdrowia i życia pracowników

– napisano w komunikacie związkowców.

W związku z powyższym Związkowa Alternatywa zaapelowała do PIP o pilne podjęcie działań na rzecz poprawy warunków pracy w polskich zakładach oraz zażądała wprowadzenia precyzyjnych przepisów, które regulowałyby maksymalną temperaturę w określonych miejscach pracy, a także wyznaczałaby limity czasu pracy przy wysokich temperaturach.

Poza tym związkowcy wezwali pracodawców do skracania czasu pracy w najbardziej upalne dni, argumentując to poprawą wydajności pracowników, którzy mając świadomość wcześniej kończącej się pracy mieliby pracować efektywniej.

W ostatnich dniach temperatura w Polsce przekracza 25 stopni Celsjusza, a prognozy na kolejne tygodnie przewidują utrzymanie się podobnej temperatury.

Źródło: ZA

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA