fbpx
niedziela, 27 października, 2024
Strona głównaPodatkiUstawa o dobrowolnym ZUS już w Sejmie

Ustawa o dobrowolnym ZUS już w Sejmie

W pierwszym dniu nowej kadencji Sejmu klub poselski Konfederacja złożył dwa projekty ustaw: o dobrowolnym ZUS oraz o kwocie wolnej od podatku.

Konfederacja już w inauguracyjnym dniu nowej kadencji Sejmu złożyła dwa projekty ustaw, które dotyczą dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców oraz kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych – w wysokości 60 tys. złotych. To realizacja obietnic wyborczych tego ugrupowania.

Chciałbym zauważyć, że to są postulaty, które prezentowała Konfederacja od wielu lat. Natomiast one zostały podchwycone w kampanii wyborczej odpowiednio przez PO i Trzecią Drogę. PO obiecywała obywatelom 60 tys. kwoty wolnej od podatku, Trzecia Droga Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni obiecywała dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Widzimy już, że niestety zaczynają się z tych obietnic rakiem wycofywać. My będziemy w opozycji, będziemy patrzeć rządzącym na ręce

– powiedział przed posiedzeniem Sejmu Stanisław Tyszka z Konfederacji.

Klub poselski Konfederacja złożył oba projekty ustaw po ślubowaniu poselskim. Nowy wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w „Porannej rozmowie w RMF FM” z Robertem Mazurkiem wyjaśnił, że zapisy projektu ustawy o dobrowolnym ZUS zakładają, że przedsiębiorcy będą mogli pozostać w systemie składkowym. Przed wyborami poseł Sławomir Mentzen wielokrotnie natomiast podkreślał, że obowiązkowy ZUS to haracz, z którym należy się rozprawić.

Przypomnijmy, że obecnie kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych wynosi w Polsce 30 tys. złotych. Limit ten ustalono w 2022 roku na podstawie tak zwanego Polskiego Ładu. Wcześniej kwota wolna od PIT w Polsce wynosiła zaledwie 3000 złotych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA