fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaPodatkiUstawa o dobrowolnym ZUS już w Sejmie

Ustawa o dobrowolnym ZUS już w Sejmie

W pierwszym dniu nowej kadencji Sejmu klub poselski Konfederacja złożył dwa projekty ustaw: o dobrowolnym ZUS oraz o kwocie wolnej od podatku.

Konfederacja już w inauguracyjnym dniu nowej kadencji Sejmu złożyła dwa projekty ustaw, które dotyczą dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców oraz kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych – w wysokości 60 tys. złotych. To realizacja obietnic wyborczych tego ugrupowania.

Chciałbym zauważyć, że to są postulaty, które prezentowała Konfederacja od wielu lat. Natomiast one zostały podchwycone w kampanii wyborczej odpowiednio przez PO i Trzecią Drogę. PO obiecywała obywatelom 60 tys. kwoty wolnej od podatku, Trzecia Droga Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni obiecywała dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Widzimy już, że niestety zaczynają się z tych obietnic rakiem wycofywać. My będziemy w opozycji, będziemy patrzeć rządzącym na ręce

– powiedział przed posiedzeniem Sejmu Stanisław Tyszka z Konfederacji.

Klub poselski Konfederacja złożył oba projekty ustaw po ślubowaniu poselskim. Nowy wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w „Porannej rozmowie w RMF FM” z Robertem Mazurkiem wyjaśnił, że zapisy projektu ustawy o dobrowolnym ZUS zakładają, że przedsiębiorcy będą mogli pozostać w systemie składkowym. Przed wyborami poseł Sławomir Mentzen wielokrotnie natomiast podkreślał, że obowiązkowy ZUS to haracz, z którym należy się rozprawić.

Przypomnijmy, że obecnie kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych wynosi w Polsce 30 tys. złotych. Limit ten ustalono w 2022 roku na podstawie tak zwanego Polskiego Ładu. Wcześniej kwota wolna od PIT w Polsce wynosiła zaledwie 3000 złotych.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy są gotowi płacić wyższe podatki dla klimatu?

Większość Polaków zgodziłaby się płacić wyższe podatki dochodowe, aby pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach w poradzeniu sobie z kosztami zielonej transformacji.
2 MIN CZYTANIA

Polacy myślą, że nie płacą podatków!

Zdecydowana większość Polaków jest przekonanych, że nie płaci VAT i akcyzy, mimo że daniny te są uwzględnione w naszych codziennych zakupach.
2 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko podniesieniu stawki VAT na żywność

Konfederacja wnosi o przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność o kolejne pół roku poprzez rozporządzenie, a nie ustawę, jak proponuje partia rządząca.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy będą hojne dla pracowników?

Jeszcze nigdy tak dużo firm w Polsce nie planowało dać swoim pracownikom premii świątecznych. Wzrośnie też wysokość takich benefitów.
2 MIN CZYTANIA

Unijny wymóg dobije fabryki i warsztaty w Polsce?

Już za dekadę wszystkie nowe auta sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być zeroemisyjne. To oznacza problemy dla branży motoryzacyjnej w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Robotyzacja szansą dla polskiego rolnictwa?

Polskie gospodarstwa rolne borykają się z brakiem rąk do pracy, a jedną z szans na rozwiązanie tego problemu mogą być większe inwestycje w robotyzację.
2 MIN CZYTANIA