Konfederacja już w inauguracyjnym dniu nowej kadencji Sejmu złożyła dwa projekty ustaw, które dotyczą dobrowolnego ZUS dla przedsiębiorców oraz kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych – w wysokości 60 tys. złotych. To realizacja obietnic wyborczych tego ugrupowania.
Chciałbym zauważyć, że to są postulaty, które prezentowała Konfederacja od wielu lat. Natomiast one zostały podchwycone w kampanii wyborczej odpowiednio przez PO i Trzecią Drogę. PO obiecywała obywatelom 60 tys. kwoty wolnej od podatku, Trzecia Droga Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołowni obiecywała dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców. Widzimy już, że niestety zaczynają się z tych obietnic rakiem wycofywać. My będziemy w opozycji, będziemy patrzeć rządzącym na ręce
– powiedział przed posiedzeniem Sejmu Stanisław Tyszka z Konfederacji.
Klub poselski Konfederacja złożył oba projekty ustaw po ślubowaniu poselskim. Nowy wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w „Porannej rozmowie w RMF FM” z Robertem Mazurkiem wyjaśnił, że zapisy projektu ustawy o dobrowolnym ZUS zakładają, że przedsiębiorcy będą mogli pozostać w systemie składkowym. Przed wyborami poseł Sławomir Mentzen wielokrotnie natomiast podkreślał, że obowiązkowy ZUS to haracz, z którym należy się rozprawić.
Przypomnijmy, że obecnie kwota wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych wynosi w Polsce 30 tys. złotych. Limit ten ustalono w 2022 roku na podstawie tak zwanego Polskiego Ładu. Wcześniej kwota wolna od PIT w Polsce wynosiła zaledwie 3000 złotych.