fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajW Polsce mamy coraz więcej restauracji

W Polsce mamy coraz więcej restauracji

Mimo spowolnienia gospodarczego, w 2023 roku w Polsce przybyło ponad 3 tys. lokali gastronomicznych. Wzrost dotyczy wszystkich kategorii.

Według przytaczanych przez dziennik danych Dun & Bradstreet Poland, w 2023 roku otworzyło się w Polsce netto ponad 3,1 tys. lokali z jedzeniem (wzrost o 3,4 proc.) – informuje „Rzeczpospolita”. Najszybciej, bo o 14,2 proc., rozwijała się ogólna działalność gastronomiczna. W tej kategorii przybyło 600 lokali. Mocno wzrósł też rynek ruchomych punktów gastronomicznych, czyli na przykład budek z kebabem. W sumie wzrost wyniósł 11,5 proc., co przełożyło się na otwarcie 500 takich placówek. W liczbach bezwzględnych przodują restauracje, których w ubiegłym roku przybyło prawie 2 tys.

Mimo rosnących cen i inflacji, która dla sektora gastronomicznego wynosi ok. 10 proc., Polacy chętnie odwiedzają restauracje. Dane Mastercard pokazują, że w grudniu 2023 roku nasze wydatki na restauracje wzrosły o 20 proc. (w stosunku rocznym). Więcej na jedzenie poza domem wydają też osoby mniej zamożne, które częściej kupują fast food. Podobnie jest w Czechach i na Węgrzech.

Wzrost wydatków na restauracje na pewno cieszy sektor gastronomiczny, tym bardziej, że według badania GfK około połowa Polaków deklaruje, że oszczędza na wyjściach na miasto, podobnie jak na ubraniach i obuwiu.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA