fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaKrajW Polsce mamy coraz więcej restauracji

W Polsce mamy coraz więcej restauracji

Mimo spowolnienia gospodarczego, w 2023 roku w Polsce przybyło ponad 3 tys. lokali gastronomicznych. Wzrost dotyczy wszystkich kategorii.

Według przytaczanych przez dziennik danych Dun & Bradstreet Poland, w 2023 roku otworzyło się w Polsce netto ponad 3,1 tys. lokali z jedzeniem (wzrost o 3,4 proc.) – informuje „Rzeczpospolita”. Najszybciej, bo o 14,2 proc., rozwijała się ogólna działalność gastronomiczna. W tej kategorii przybyło 600 lokali. Mocno wzrósł też rynek ruchomych punktów gastronomicznych, czyli na przykład budek z kebabem. W sumie wzrost wyniósł 11,5 proc., co przełożyło się na otwarcie 500 takich placówek. W liczbach bezwzględnych przodują restauracje, których w ubiegłym roku przybyło prawie 2 tys.

Mimo rosnących cen i inflacji, która dla sektora gastronomicznego wynosi ok. 10 proc., Polacy chętnie odwiedzają restauracje. Dane Mastercard pokazują, że w grudniu 2023 roku nasze wydatki na restauracje wzrosły o 20 proc. (w stosunku rocznym). Więcej na jedzenie poza domem wydają też osoby mniej zamożne, które częściej kupują fast food. Podobnie jest w Czechach i na Węgrzech.

Wzrost wydatków na restauracje na pewno cieszy sektor gastronomiczny, tym bardziej, że według badania GfK około połowa Polaków deklaruje, że oszczędza na wyjściach na miasto, podobnie jak na ubraniach i obuwiu.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka klimatyczna nas zniszczy

Politycy Konfederacji wyrazili stanowczy sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która stanowi zagrożenie dla suwerenności i dobrobytu Polski.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA