fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajW Polsce powstaje coraz mniej biur

W Polsce powstaje coraz mniej biur

W 2024 roku deweloperzy oddadzą w Polsce znacznie mniej powierzchni biurowych niż wynosi średnia za kilka poprzednich lat.

W 2024 roku deweloperzy w Polsce oddadzą do użytku 250 tys. mkw. nowych powierzchni biurowych – wynika z najnowszego raportu JLL. To aż o 350 tys. mkw. mniej niż wynosiła średnia w latach 2018-2022.

Eksperci JLL tłumaczą ten spadek spowolnieniem gospodarczym, wydłużonymi procesami decyzyjnymi, cięciami budżetowymi po stronie najemców oraz wysokimi kosztami realizacji inwestycji. Poza tym wpływ na zmniejszenie podaży miało też rozpowszechnienie pracy hybrydowej, które przełożyło się na redukcję zapotrzebowania na powierzchnię biurową nawet o 30 proc. Trend ten jest obserwowany nie tylko w Polsce, ale też w Europie i innych częściach świata, a najbardziej w USA. Przyszłość rynku biurowego w najbliższych latach będzie zależała właśnie od decyzji globalnych korporacji. Przedstawiciel JLL Tomasz Czuba powiedział, że według prognoz na koniec 2024 roku poziom pustostanów w Warszawie będzie oscylował w okolicach 9 proc.

Badanie JLL wykazało, że aktualnie najemcy są najbardziej zainteresowani nowymi budynkami, w których zastosowano nowoczesne rozwiązania zgodne z trendami zrównoważonego rozwoju. To z kolei przekłada się na wzrost stawek czynszu w nieruchomościach typu prime oraz na ich spadek w starszych obiektach, które leżą z dala od centrum. Dzisiaj firmy w Polsce wynajmują biura mniejsze aż o 20-30 proc. w porównaniu z czasami przed pandemią, a średnia umowa najmu w Warszawie dotyczy tylko 800 mkw. powierzchni.

Nadzieją dla deweloperów jest coraz częstsza praca stacjonarna, gdyż w 2022 roku w pełni lub prawie w pełni w biurach pracowało ok. 20 proc. pracowników, podczas gdy dziś jest to już 35 proc. Wzrosła też (z 31 do 45 proc.) liczba osób pracujących w biurach 3-4 dni w tygodniu.

Obecnie obserwujemy, że duże firmy, także te związane z sektorem technologicznym, chcą przyciągnąć pracowników ponownie do biura i planują zmianę polityki miejsca pracy. Bazując na trzyletniej obserwacji polityk korporacyjnych dotyczących pracy hybrydowej widzimy, że firmy stają się bardzie „biuro-centryczne”. Oczywiście nie zakładamy, że w ciągu 1-1,5 roku wszyscy wrócimy do biura na 5 dni w tygodniu, niemniej zmiana jest widoczna i wśród pracodawców pojawia się wola powrotu do modelu pracy zbliżonego do tego sprzed pandemii

– powiedział ekspert JLL Mateusz Polkowski, który dodał, że będzie to miało pozytywny wpływ na wolumeny popytu i wielkość wynajmowanych biur, a efekty tej zmiany powinniśmy zobaczyć już w 2025 roku.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA