fbpx
sobota, 2 marca, 2024
Strona głównaBiznesW Polsce rośnie liczba niewypłacalnych firm

W Polsce rośnie liczba niewypłacalnych firm

W 2023 roku upadłość ogłosiło prawie pięć tysięcy polskich przedsiębiorstw. To więcej niż rok wcześniej, a wzrost dotyczy prawie wszystkich sektorów gospodarki.

W 2023 r. dokładnie 4701 polskich firm ogłosiło upadłość i jest to rekordowa liczba – wynika z raportu firmy Coface. Wzrost liczby upadłości jest nieustanny od 2016 r., a w minionych dwunastu miesiącach nie dotknął jedynie rolnictwa.

Według analityków Coface głównymi przyczynami wzrostu upadłości firm w Polsce są: rekordowo wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, wzrost kosztów paliw i energii oraz presja płacowa. Analiza wykazała, że w 2023 r. aż 4053 firm zdecydowało się na wybranie postępowania pozasądowego w celu ogłoszenia niewypłacalności. Na podjęcie postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego prowadzonego przez sądy zdecydowało się 648 firm.

W pierwszych latach poprzedniej dekady przeprowadzano głównie upadłości w celu likwidacji majątku, następnie w 2016 r. wprowadzono sądowe postępowania restrukturyzacyjne, które mają na celu wdrożenie rozwiązań umożliwiających firmom powrót do efektywnej działalności biznesowej, aż wreszcie lata pandemiczne obfitowały w działania pomocowe oraz wprowadzenie szybkich pozasądowych postępowań, które zostały zaimplementowane do polskiego systemu prawnego. Tym samym wzrost ogólnej liczby niewypłacalności przedsiębiorstw nie powinien być zaskoczeniem. Należy jednak pamiętać, że firmy nie sięgałyby po nie, gdyby nie miały takiej potrzeby

– powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i w regonie Europy Centralnej.

W minionym roku najwięcej niewypłacalności ogłoszono w usługach (1401 firm – 30 proc. wszystkich postępowań), a następnie w handlu (1023 firmy) oraz w branży budowlanej (638). Znaczącą liczbę upadłości odnotowano też w transporcie, gdzie było ich 546, czyli dokładnie o 100 proc. więcej niż w 2022 r. Jedynie w rolnictwie odnotowano nieznaczny spadek – w 2023 r. upadły 347 firmy, podczas gdy w 2022 r. było to 376 podmiotów.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ile będzie kosztowało obniżenie VAT dla branży beauty?

Ponad 2 miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat będzie kosztowało budżet państwa obniżenie stawki VAT dla branży beauty.
2 MIN CZYTANIA

Producenci cydru chcą zerowej akcyzy

Polska branża winiarska apeluje do rządu o obniżenie akcyzy na produkcję cydru, co m.in. poprawiłoby sytuację sadowników i pozwoliło obronić polski rynek jabłek.
2 MIN CZYTANIA

Polskę czeka ożywienie na rynku pracy?

W 2024 roku pracodawcy w Polsce mają zamiar mocno podnosić wynagrodzenia oraz otwierać nowe rekrutacje. To efekt ożywienia polskiej gospodarki.
2 MIN CZYTANIA