fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaBiznesW Polsce rośnie liczba niewypłacalnych firm

W Polsce rośnie liczba niewypłacalnych firm

W 2023 roku upadłość ogłosiło prawie pięć tysięcy polskich przedsiębiorstw. To więcej niż rok wcześniej, a wzrost dotyczy prawie wszystkich sektorów gospodarki.

W 2023 r. dokładnie 4701 polskich firm ogłosiło upadłość i jest to rekordowa liczba – wynika z raportu firmy Coface. Wzrost liczby upadłości jest nieustanny od 2016 r., a w minionych dwunastu miesiącach nie dotknął jedynie rolnictwa.

Według analityków Coface głównymi przyczynami wzrostu upadłości firm w Polsce są: rekordowo wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, wzrost kosztów paliw i energii oraz presja płacowa. Analiza wykazała, że w 2023 r. aż 4053 firm zdecydowało się na wybranie postępowania pozasądowego w celu ogłoszenia niewypłacalności. Na podjęcie postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego prowadzonego przez sądy zdecydowało się 648 firm.

W pierwszych latach poprzedniej dekady przeprowadzano głównie upadłości w celu likwidacji majątku, następnie w 2016 r. wprowadzono sądowe postępowania restrukturyzacyjne, które mają na celu wdrożenie rozwiązań umożliwiających firmom powrót do efektywnej działalności biznesowej, aż wreszcie lata pandemiczne obfitowały w działania pomocowe oraz wprowadzenie szybkich pozasądowych postępowań, które zostały zaimplementowane do polskiego systemu prawnego. Tym samym wzrost ogólnej liczby niewypłacalności przedsiębiorstw nie powinien być zaskoczeniem. Należy jednak pamiętać, że firmy nie sięgałyby po nie, gdyby nie miały takiej potrzeby

– powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i w regonie Europy Centralnej.

W minionym roku najwięcej niewypłacalności ogłoszono w usługach (1401 firm – 30 proc. wszystkich postępowań), a następnie w handlu (1023 firmy) oraz w branży budowlanej (638). Znaczącą liczbę upadłości odnotowano też w transporcie, gdzie było ich 546, czyli dokładnie o 100 proc. więcej niż w 2022 r. Jedynie w rolnictwie odnotowano nieznaczny spadek – w 2023 r. upadły 347 firmy, podczas gdy w 2022 r. było to 376 podmiotów.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA