W 2023 r. dokładnie 4701 polskich firm ogłosiło upadłość i jest to rekordowa liczba – wynika z raportu firmy Coface. Wzrost liczby upadłości jest nieustanny od 2016 r., a w minionych dwunastu miesiącach nie dotknął jedynie rolnictwa.
Według analityków Coface głównymi przyczynami wzrostu upadłości firm w Polsce są: rekordowo wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, wzrost kosztów paliw i energii oraz presja płacowa. Analiza wykazała, że w 2023 r. aż 4053 firm zdecydowało się na wybranie postępowania pozasądowego w celu ogłoszenia niewypłacalności. Na podjęcie postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego prowadzonego przez sądy zdecydowało się 648 firm.
W pierwszych latach poprzedniej dekady przeprowadzano głównie upadłości w celu likwidacji majątku, następnie w 2016 r. wprowadzono sądowe postępowania restrukturyzacyjne, które mają na celu wdrożenie rozwiązań umożliwiających firmom powrót do efektywnej działalności biznesowej, aż wreszcie lata pandemiczne obfitowały w działania pomocowe oraz wprowadzenie szybkich pozasądowych postępowań, które zostały zaimplementowane do polskiego systemu prawnego. Tym samym wzrost ogólnej liczby niewypłacalności przedsiębiorstw nie powinien być zaskoczeniem. Należy jednak pamiętać, że firmy nie sięgałyby po nie, gdyby nie miały takiej potrzeby
– powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce i w regonie Europy Centralnej.
W minionym roku najwięcej niewypłacalności ogłoszono w usługach (1401 firm – 30 proc. wszystkich postępowań), a następnie w handlu (1023 firmy) oraz w branży budowlanej (638). Znaczącą liczbę upadłości odnotowano też w transporcie, gdzie było ich 546, czyli dokładnie o 100 proc. więcej niż w 2022 r. Jedynie w rolnictwie odnotowano nieznaczny spadek – w 2023 r. upadły 347 firmy, podczas gdy w 2022 r. było to 376 podmiotów.