fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajWakacje za nami. Hotelarze zadowoleni

Wakacje za nami. Hotelarze zadowoleni

Większość hotelarzy dobrze ocenia miniony sezon wakacyjny, a szczególnie przyczynił się do tego wynik z sierpnia.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego opublikowała wyniki ankiety, z której wynika, że trzy czwarte hotelarzy dobrze ocenia miniony sezon wakacyjny. W sumie zadowolonych z  wakacji jest 77 proc. ankietowanych hotelarzy. Sezon źle oceniło 7 proc. respondentów, a dla 15 proc. był on „poniżej oczekiwań” .

To lepsze oceny niż z poprzedniej ankiety na półmetku wakacji, które potwierdzają, że sierpień poprawił wyniki lipca. Nieco lepszą ocenę dają hotele wypoczynkowe niż biznesowe

– wskazano w komunikacie IGHP.

Choć ogólna ocena hotelarzy dla minionego sezonu wakacyjnego jest pozytywna, to jednak poziom obłożenia hoteli odbiegał od wyników uzyskanych rok temu. Dla aż 46 proc. obiektów wskaźnik obłożenia pogorszył się w porównaniu do 2022 roku, a poprawę odnotowało 29 proc. miejsc.

Hotelarze ten spadek frekwencji starali się rekompensować wzrostem średnich cen, bo aż trzy czwarte hoteli podniosło je w stosunku do sierpnia 2022 roku. Najczęściej podwyżki wyniosły nie więcej niż 10 proc., bo dotyczyło to 39 proc. obiektów. Podwyżkę cen w przedziale od 11 do 20 proc. zastosowało 26 proc. hoteli, a powyżej 20 proc. – 11 proc. Ceny z zeszłego roku utrzymał co czwarty hotel w Polsce.

Źródło: IGHP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA