fbpx
piątek, 10 maja, 2024
Strona głównaKrajWakacje za nami. Hotelarze zadowoleni

Wakacje za nami. Hotelarze zadowoleni

Większość hotelarzy dobrze ocenia miniony sezon wakacyjny, a szczególnie przyczynił się do tego wynik z sierpnia.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego opublikowała wyniki ankiety, z której wynika, że trzy czwarte hotelarzy dobrze ocenia miniony sezon wakacyjny. W sumie zadowolonych z  wakacji jest 77 proc. ankietowanych hotelarzy. Sezon źle oceniło 7 proc. respondentów, a dla 15 proc. był on „poniżej oczekiwań” .

To lepsze oceny niż z poprzedniej ankiety na półmetku wakacji, które potwierdzają, że sierpień poprawił wyniki lipca. Nieco lepszą ocenę dają hotele wypoczynkowe niż biznesowe

– wskazano w komunikacie IGHP.

Choć ogólna ocena hotelarzy dla minionego sezonu wakacyjnego jest pozytywna, to jednak poziom obłożenia hoteli odbiegał od wyników uzyskanych rok temu. Dla aż 46 proc. obiektów wskaźnik obłożenia pogorszył się w porównaniu do 2022 roku, a poprawę odnotowało 29 proc. miejsc.

Hotelarze ten spadek frekwencji starali się rekompensować wzrostem średnich cen, bo aż trzy czwarte hoteli podniosło je w stosunku do sierpnia 2022 roku. Najczęściej podwyżki wyniosły nie więcej niż 10 proc., bo dotyczyło to 39 proc. obiektów. Podwyżkę cen w przedziale od 11 do 20 proc. zastosowało 26 proc. hoteli, a powyżej 20 proc. – 11 proc. Ceny z zeszłego roku utrzymał co czwarty hotel w Polsce.

Źródło: IGHP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA