fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajWakacje za nami. Hotelarze zadowoleni

Wakacje za nami. Hotelarze zadowoleni

Większość hotelarzy dobrze ocenia miniony sezon wakacyjny, a szczególnie przyczynił się do tego wynik z sierpnia.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego opublikowała wyniki ankiety, z której wynika, że trzy czwarte hotelarzy dobrze ocenia miniony sezon wakacyjny. W sumie zadowolonych z  wakacji jest 77 proc. ankietowanych hotelarzy. Sezon źle oceniło 7 proc. respondentów, a dla 15 proc. był on „poniżej oczekiwań” .

To lepsze oceny niż z poprzedniej ankiety na półmetku wakacji, które potwierdzają, że sierpień poprawił wyniki lipca. Nieco lepszą ocenę dają hotele wypoczynkowe niż biznesowe

– wskazano w komunikacie IGHP.

Choć ogólna ocena hotelarzy dla minionego sezonu wakacyjnego jest pozytywna, to jednak poziom obłożenia hoteli odbiegał od wyników uzyskanych rok temu. Dla aż 46 proc. obiektów wskaźnik obłożenia pogorszył się w porównaniu do 2022 roku, a poprawę odnotowało 29 proc. miejsc.

Hotelarze ten spadek frekwencji starali się rekompensować wzrostem średnich cen, bo aż trzy czwarte hoteli podniosło je w stosunku do sierpnia 2022 roku. Najczęściej podwyżki wyniosły nie więcej niż 10 proc., bo dotyczyło to 39 proc. obiektów. Podwyżkę cen w przedziale od 11 do 20 proc. zastosowało 26 proc. hoteli, a powyżej 20 proc. – 11 proc. Ceny z zeszłego roku utrzymał co czwarty hotel w Polsce.

Źródło: IGHP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA