fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaKrajWakacje za nami. Hotelarze zadowoleni

Wakacje za nami. Hotelarze zadowoleni

Większość hotelarzy dobrze ocenia miniony sezon wakacyjny, a szczególnie przyczynił się do tego wynik z sierpnia.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego opublikowała wyniki ankiety, z której wynika, że trzy czwarte hotelarzy dobrze ocenia miniony sezon wakacyjny. W sumie zadowolonych z  wakacji jest 77 proc. ankietowanych hotelarzy. Sezon źle oceniło 7 proc. respondentów, a dla 15 proc. był on „poniżej oczekiwań” .

To lepsze oceny niż z poprzedniej ankiety na półmetku wakacji, które potwierdzają, że sierpień poprawił wyniki lipca. Nieco lepszą ocenę dają hotele wypoczynkowe niż biznesowe

– wskazano w komunikacie IGHP.

Choć ogólna ocena hotelarzy dla minionego sezonu wakacyjnego jest pozytywna, to jednak poziom obłożenia hoteli odbiegał od wyników uzyskanych rok temu. Dla aż 46 proc. obiektów wskaźnik obłożenia pogorszył się w porównaniu do 2022 roku, a poprawę odnotowało 29 proc. miejsc.

Hotelarze ten spadek frekwencji starali się rekompensować wzrostem średnich cen, bo aż trzy czwarte hoteli podniosło je w stosunku do sierpnia 2022 roku. Najczęściej podwyżki wyniosły nie więcej niż 10 proc., bo dotyczyło to 39 proc. obiektów. Podwyżkę cen w przedziale od 11 do 20 proc. zastosowało 26 proc. hoteli, a powyżej 20 proc. – 11 proc. Ceny z zeszłego roku utrzymał co czwarty hotel w Polsce.

Źródło: IGHP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

Ostatni moment na wpłatę na zakładowy fundusz socjalny

Z końcem miesiąca upływa termin wpłaty II raty na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Zgodnie z ustawą z 4 marca 1994 r. pracodawcy są zobowiązani do przekazania odpisu na rachunek bankowy ZFŚS do 30 września. W tym roku, z uwagi na odmrożenie odpisów na ZFŚS w lipcu według podstawy z 2021 r., kwota odpisu wzrosła do 1914,34 zł.
4 MIN CZYTANIA

W tych miastach mieszka najwięcej dłużników

Wałbrzych jest miastem, w którym jest najwyższy odsetek mieszkańców, będących dłużnikami. W długach tonie co szósty mieszkaniec tego miasta.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA