fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatWe Włoszech brakuje rąk do pracy

We Włoszech brakuje rąk do pracy

Włoscy biznesmeni podnieśli alarm: brak siły roboczej w kraju wynosi już 48 proc., a w ostatnim roku wzrósł o 7,6 proc. i jest to – jak mówią przedsiębiorcy – narastający kryzys w całych Włoszech.

Odsetek pracowników, których brakuje, w stosunku do całkowitej liczby przewidywanych zatrudnień wzrósł z 40,3 proc. w lipcu ubiegłego roku do 47,9 proc. w tym samym miesiącu 2023 r. – ujawnia Confartigianato, największa włoska organizacja rzemieślników i drobnych przedsiębiorców w swoim raporcie na temat niedoborów kadrowych.

„Włoskim firmom coraz trudniej jest znaleźć siłę roboczą” – twierdzi Confartigianato wyjaśniając, że dane te budzą „niepokoje przedsiębiorców, bo jest to zjawisko powszechne w całym kraju i we wszystkich sektorach; od tradycyjnych po cyfrowe i zaawansowane technologicznie”.

W szczególności największe zapotrzebowanie dotyczy techników stolarki metalowej (70,5 proc.), budownictwa (69,9 proc.), obsługi maszyn i urządzeń (56,6 proc.) – są to tak zwane grupy pracowników trudnych do znalezienia.

Na poziomie regionalnym prawie wszystkie firmy z największymi trudnościami w znalezieniu pracowników działają na północy: Trentino-Alto Adige (z wynikiem 61,6 proc. pracowników, których nie znaleziono, w stosunku do całkowitej liczby przewidywanych zatrudnień) wyprzedza Valle d’Aosta (57,1 proc.), Umbrię (54,6 proc.), Friuli-Wenecję Julijską (53,3 proc.), Emilię-Romanię (52,7 proc.), Piemont (52 proc.) i Wenecję Euganejską (51,4 proc) – podaje Agencja Prasowa Efe.

Jak wyjaśnia zrzeszenie Confartigianato, reprezentujące ponad 700 tys. pracodawców: „niedobory siły roboczej są wszędzie narastającym problemem”, a w ubiegłym roku odsetek pracowników trudnych do znalezienia wzrósł o 9,1 pkt na południu, 6,9 pkt w centrum, 7,4 pkt na północnym zachodzie i 6,5 pkt na północnym wschodzie. Zdaniem zrzeszenia przyczyny braku kadr to w 32,4 proc. przypadków brak kandydatów, a w 10,8 proc. ich nieodpowiednie przygotowanie. Z tego powodu małe firmy na własną rękę podejmują próby współpracy z instytutami technicznymi i zawodowymi oferując staże, praktyki, kursy umiejętności przekrojowych i orientacji zawodowej. Co więcej, brak siły roboczej wzmacnia presję na wzrost wynagrodzeń, czemu towarzyszy oczekiwanie przez pracowników zapewnienia im pakietów medycznych, elastycznych godzin pracy oraz wdrożenia strategii HR.

„Niedobór siły roboczej stał się jednym z największych problemów naszych firm. Mamy do czynienia z paradoksem: jest praca, a brakuje pracowników. A tymczasem 1,7 mln młodych ludzi w wieku od 15 do 29 lat nie uczy się, nie szkoli, nie szuka pracy. „W tym tempie ryzykujemy przyszłość marki Made in Italy” – powiedział Marco Granelli, prezes Confartigianato.

Według Granelli „należy pilnie zająć się prawdziwym problemem kraju: tworzeniem wysokiej jakości miejsc pracy”, do czego jego zdaniem potrzebna jest odpowiednia polityka gospodarcza i odpowiedni program edukacyjny, który zbliży szkoły do świata pracy. Wielu przedsiębiorców opowiada się za promocją szkół zawodowych i techników w dziedzinach, w których najtrudniej znaleźć fachowców.

źródło: expansion.com, news italy24

 

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Bagaż podręczny w samolocie bez ukrytych kosztów

Bruksela wzywa linie lotnicze do przestrzegania wyroku TSUE i uznania prawa pasażerów w UE do bezpłatnego przewozu bagażu podręcznego. Bagaż taki jest „niezbędnym przedmiotem” dla podróżnych, więc nie powinien podlegać dodatkowym opłatom.
2 MIN CZYTANIA

Wartość ekonomiczna języka hiszpańskiego

Język jest istotnym składnikiem kapitału ludzkiego i społecznego. Szacuje się, że 15 proc. PKB państwa jest bezpośrednio lub pośrednio powiązane z językiem. Dlatego też znaczenie i potencjał języka urzędowego danego kraju są ściśle powiązane ze wskaźnikami makroekonomicznymi.
5 MIN CZYTANIA

Długa, kręta i wyboista droga do powstania nowego „Jedwabnego Szlaku”

3 września skończył się szczyt G20, na którym – pod nieobecność Xi Jinpinga (a także Władimira Putina) – przeforsowano międzynarodowe porozumienie ws. budowy alternatywy dla chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku.
2 MIN CZYTANIA