fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajWiększość kraju zmaga się z suszą

Większość kraju zmaga się z suszą

Aż 68 proc. polskich gmin boryka się z suszą – powiedział prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Ekspert wskazał, że dzisiaj susza występuje w 1689 gminach w Polsce i obejmuje 26 proc. gruntów. Gorzej było w latach 2006, 2015, 2018 i 2019, gdy suszą objętych było ponad 70 proc. polskich gruntów.

Jednocześnie prof. Doroszewski podkreślił, że dla Polski susza nie jest nowym zjawiskiem, bo się z nią borykamy co roku już od 41 lat. Najczęściej susza w Polsce występuje na Nizinie Szczecińskiej, Wielkopolskiej, na Mazowszu i na Podlasiu, natomiast obecnie największa susza jest w województwach: lubuskim, dolnośląskim, zachodnio-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim, a także w woj. lubelskim.

– W systemie monitoringu suszy rolniczej wyznaczamy ją za pomocą klimatycznego bilansu wodnego. Opad jest bardzo ważny, ale też wpływają na nią inne elementy meteorologiczne, jak temperatura, usłonecznienie, wiatr, wilgotność powietrza – powiedział ekspert na antenie Radia Lublin.

Powodem tegorocznej suszy jest m.in. bardzo duże usłonecznienie wiosną, a także silny wiatr w kwietniu oraz w maju i niska wilgotność powietrza w tych miesiącach. Do tego dochodzą bardzo wysoka temperatura i małe opady, których deficyt się pogłębia i dziś przekracza 100 mm.

W Polsce susza tysiąclecia wystąpiła w 1540 r., gdy w całej Europie panowały ekstremalne warunki pogodowe. Według zapisków polskiego astronoma Marcina Biema z Olkusza, od wiosny do października tego roku nie padał deszcz, a temperatury w Europie były wyższe o ok. 5-7 stopni Celsjusza, jeśli porównać je ze średnimi temperaturami w XX w.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA