fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatWynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.

Według ostatniego raportu Chartered Institute of Personnel and Development (stowarzyszenia na rzecz zarządzania zasobami ludzkimi – CIPD) pracownicy w Wielkiej Brytanii mogą spodziewać się w tym roku tylko niewielkich wzrostów wynagrodzeń, ponieważ pracodawcy ograniczają swoje plany zatrudnienia. Wyniki opublikowane w raporcie pochodzą z ankiety przeprowadzonej w ubiegłym miesiącu z udziałem 2006 pracodawców i koncentrującej się na ich podejściu do wynagrodzeń i poziomu zatrudnienia.

Według badania brytyjscy pracodawcy spodziewają się podnieść podstawowe wynagrodzenie średnio o 4 proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku eksperci przewidywali wzrost wynagrodzeń w 2024 r. średnio o 5 proc. Tymczasem w sektorze publicznym oczekiwania spadły z 5 do 3 proc. Jest to pierwszy spadek od prawie czterech lat, odzwierciedlający mniejszą gotowość pracodawców do tolerowania wyższych kosztów pracy. Dzieje się tak pomimo poprawy zaufania przedsiębiorców ze strony sektora usług i pomimo tego, że produkcja osiągnęła najwyższy poziom od lipca 2022 r.

„Byliśmy świadkami długotrwałego okresu wysokiego wzrostu płac w odpowiedzi na napięty rynek pracy i wysoką inflację podnoszącą koszty utrzymania. Wzrost płac pomógł pracownikom, ale pozostawił pracodawców z wyższymi kosztami. (…) Aby zapewnić trwały wzrost należy naprawdę skoncentrować się na zwiększaniu produktywności poprzez inwestowanie w umiejętności i technologię w miejscu pracy” – powiedział Jon Boys, starszy ekonomista ds. rynku pracy w CIPD.

Stagnacja, czy chwilowy dołek?

Sytuacja dotycząca poziomu zatrudnienia różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z sektorem prywatnym, czy publicznym. Jedna trzecia (33 proc.) pracodawców w sektorze prywatnym planuje zwiększenie całkowitego poziomu zatrudnienia w ciągu najbliższych trzech miesięcy, podczas gdy jeden na dziesięciu (10 proc.) planuje redukcję etatów. Z kolei w sektorze publicznym niemal jeden na pięciu (18 proc.) pracodawców planuje zwolnienia w tym samym okresie. Jak podaje Reuter gospodarka Wielkiej Brytanii mogła wpaść w płytką recesję w drugiej połowie 2023 r., co pokazują napływające ostatnio dane, ale rynek pracy wciąż pozostaje napięty, ponieważ firmy mają trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracowników. Powyższe potwierdzają wyniki ankiety przeprowadzonej przez CIPD, zgodnie z którymi znaczna liczba pracodawców (38 proc.) nadal ma trudności z obsadzaniem wolnych stanowisk, a co piąty spodziewa się znacznych trudności w obsadzaniu stanowisk w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Jak podaje brytyjski urząd statystyczny, w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii wzrosły (z wyłączeniem premii) o 6,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Mimo że wzrost płac wyhamowuje, to nadal przewyższa rosnące ceny.

euronews, reuters.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA