fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatWynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Wynagrodzenia w UK wyhamowują. Chwilowy dołek czy kryzys?

Pracownicy w Wielkiej Brytanii nie mogą spodziewać się dużego wzrostu wynagrodzeń. W tym roku pracodawcy planują ograniczyć wydatki związane zatrudnieniem, a w niektórych branżach spodziewane są zwolnienia. Brak podwyżek w większym stopniu dotknie pracowników budżetówki niż sektora prywatnego.

Według ostatniego raportu Chartered Institute of Personnel and Development (stowarzyszenia na rzecz zarządzania zasobami ludzkimi – CIPD) pracownicy w Wielkiej Brytanii mogą spodziewać się w tym roku tylko niewielkich wzrostów wynagrodzeń, ponieważ pracodawcy ograniczają swoje plany zatrudnienia. Wyniki opublikowane w raporcie pochodzą z ankiety przeprowadzonej w ubiegłym miesiącu z udziałem 2006 pracodawców i koncentrującej się na ich podejściu do wynagrodzeń i poziomu zatrudnienia.

Według badania brytyjscy pracodawcy spodziewają się podnieść podstawowe wynagrodzenie średnio o 4 proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku eksperci przewidywali wzrost wynagrodzeń w 2024 r. średnio o 5 proc. Tymczasem w sektorze publicznym oczekiwania spadły z 5 do 3 proc. Jest to pierwszy spadek od prawie czterech lat, odzwierciedlający mniejszą gotowość pracodawców do tolerowania wyższych kosztów pracy. Dzieje się tak pomimo poprawy zaufania przedsiębiorców ze strony sektora usług i pomimo tego, że produkcja osiągnęła najwyższy poziom od lipca 2022 r.

„Byliśmy świadkami długotrwałego okresu wysokiego wzrostu płac w odpowiedzi na napięty rynek pracy i wysoką inflację podnoszącą koszty utrzymania. Wzrost płac pomógł pracownikom, ale pozostawił pracodawców z wyższymi kosztami. (…) Aby zapewnić trwały wzrost należy naprawdę skoncentrować się na zwiększaniu produktywności poprzez inwestowanie w umiejętności i technologię w miejscu pracy” – powiedział Jon Boys, starszy ekonomista ds. rynku pracy w CIPD.

Stagnacja, czy chwilowy dołek?

Sytuacja dotycząca poziomu zatrudnienia różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z sektorem prywatnym, czy publicznym. Jedna trzecia (33 proc.) pracodawców w sektorze prywatnym planuje zwiększenie całkowitego poziomu zatrudnienia w ciągu najbliższych trzech miesięcy, podczas gdy jeden na dziesięciu (10 proc.) planuje redukcję etatów. Z kolei w sektorze publicznym niemal jeden na pięciu (18 proc.) pracodawców planuje zwolnienia w tym samym okresie. Jak podaje Reuter gospodarka Wielkiej Brytanii mogła wpaść w płytką recesję w drugiej połowie 2023 r., co pokazują napływające ostatnio dane, ale rynek pracy wciąż pozostaje napięty, ponieważ firmy mają trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracowników. Powyższe potwierdzają wyniki ankiety przeprowadzonej przez CIPD, zgodnie z którymi znaczna liczba pracodawców (38 proc.) nadal ma trudności z obsadzaniem wolnych stanowisk, a co piąty spodziewa się znacznych trudności w obsadzaniu stanowisk w ciągu najbliższych sześciu miesięcy.

Jak podaje brytyjski urząd statystyczny, w ostatnich trzech miesiącach 2023 r. wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii wzrosły (z wyłączeniem premii) o 6,2 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2022 r. Mimo że wzrost płac wyhamowuje, to nadal przewyższa rosnące ceny.

euronews, reuters.com
Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA