fbpx
piątek, 6 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesZadłużenie polskich firm idzie w górę

Zadłużenie polskich firm idzie w górę

W ciągu ostatniego roku suma nieuregulowanych faktur firm oraz opóźnionych o minimum 30 dni rat kredytów wzrosła o 3,3 mld zł.

Na koniec maja 2023 roku zaległości polskich firm z tytułu nieuregulowanych faktur i opóźnionych o minimum 30 dni rat kredytów wynosiły aż 41,5 mld złotych – wynika z najnowszych danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazy informacji kredytowych BIK.

BIG InfoMonitor wskazał, że zaległości wzrosły najmocniej w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 roku, a jest to skutek między innymi wyczerpania się środków z tarcz pomocowych oraz spowolnienia gospodarczego i wysokiej inflacji. Tylko od początku stycznia długi polskich firm wzrosły o około 2 mld złotych.

Koszty utrzymują się na wysokim poziomie, wciąż rośnie presja płacowa. Przed chwilą mieliśmy drugą w tym roku podwyżkę wynagrodzenia minimalnego, którego wysokość przekłada się także na płacone przez przedsiębiorców składki na ubezpieczenia społeczne. Jednocześnie firmy coraz bardziej dostrzegają ograniczenia dalszego wzrostu cen z uwagi na racjonalizację zachowań klientów, którzy nie są już gotowi akceptować wciąż rosnących stawek. Najlepiej potwierdza to trzeci kwartał spadku konsumpcji prywatnej. Obniża się też produkcja przemysłowa

– tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIG InfoMonitor.

Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak dodał, że zaległości rosną najmocniej w branżach, które mają największy udział w tworzeniu PKB. Mowa tutaj o handlu, przetwórstwie przemysłowym, transporcie oraz profesjonalnej działalności naukowej i technicznej, a także firmach działających w zakwaterowaniu i gastronomii. W sumie kłopoty z płatnościami na czas ma ponad 313 tys. przedsiębiorstw, co stanowi 5 proc. wszystkich firm w naszym kraju.

Źródło: BIG

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA