fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKrajZakaz handlu jednak zostanie na dłużej?

Zakaz handlu jednak zostanie na dłużej?

Mimo obietnic rząd Koalicji Obywatelskiej jak dotąd nie zaczął prac nad zmianami w zakresie modyfikacji lub zniesienia zakazu handlu w niedziele.

Choć Koalicja Obywatelska w trakcie kampanii wyborczej obiecywała zmiany w zakresie przepisów dotyczących handlu w niedziele, to na razie żadne prace w tym temacie nie są prowadzone – dowiedział się Business Insider Polska. Branża handlowa nie traci jednak nadziei.

Zniesienie handlu w niedziele oraz zapewnienie każdemu pracownikowi dwóch wolnych weekendów w miesiącu oraz podwójnego wynagrodzenia za pracę w dni wolne to 21. ze stu wyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło jednak, że jak dotychczas nie prowadzi prac we wspomnianym obszarze, co idzie w parze z wcześniejszymi deklaracjami minister pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, która w TVN24 mówiła, że zakaz handlu nie jest priorytetem w pracach jej resortu. Na razie brakuje również inicjatyw poselskich, które mogłyby przyspieszyć takie prace.

Mimo ciszy w temacie branża handlowa ma nadzieję, że obietnice dotyczące niedziel handlowych zostaną zrealizowane przez rząd Donalda Tuska jeszcze w 2024 roku. Z drugiej strony przedstawiciel handlowców, do którego dotarł Business Insider Polska, obawia się, że ewentualna liberalizacja handlu w niedziele może zostać zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jeśli chodzi o sam pomysł zmian w zakresie niedziel handlowych, to w samej koalicji rządzącej nie ma pełnej zgody, gdyż liberalizacji przeciwna jest Lewica odpowiadająca za resort pracy. Zwolennikami zmian są natomiast posłowie Polski 2050 oraz Koalicji Obywatelskiej. Grudniowe badanie UCE Research wykazało natomiast, że 52,6 proc. Polaków popiera przywrócenie handlu we wszystkie niedziele.

Źródło: Business Insider Polska
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA