fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajZakaz handlu jednak zostanie na dłużej?

Zakaz handlu jednak zostanie na dłużej?

Mimo obietnic rząd Koalicji Obywatelskiej jak dotąd nie zaczął prac nad zmianami w zakresie modyfikacji lub zniesienia zakazu handlu w niedziele.

Choć Koalicja Obywatelska w trakcie kampanii wyborczej obiecywała zmiany w zakresie przepisów dotyczących handlu w niedziele, to na razie żadne prace w tym temacie nie są prowadzone – dowiedział się Business Insider Polska. Branża handlowa nie traci jednak nadziei.

Zniesienie handlu w niedziele oraz zapewnienie każdemu pracownikowi dwóch wolnych weekendów w miesiącu oraz podwójnego wynagrodzenia za pracę w dni wolne to 21. ze stu wyborczych obietnic Koalicji Obywatelskiej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło jednak, że jak dotychczas nie prowadzi prac we wspomnianym obszarze, co idzie w parze z wcześniejszymi deklaracjami minister pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, która w TVN24 mówiła, że zakaz handlu nie jest priorytetem w pracach jej resortu. Na razie brakuje również inicjatyw poselskich, które mogłyby przyspieszyć takie prace.

Mimo ciszy w temacie branża handlowa ma nadzieję, że obietnice dotyczące niedziel handlowych zostaną zrealizowane przez rząd Donalda Tuska jeszcze w 2024 roku. Z drugiej strony przedstawiciel handlowców, do którego dotarł Business Insider Polska, obawia się, że ewentualna liberalizacja handlu w niedziele może zostać zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jeśli chodzi o sam pomysł zmian w zakresie niedziel handlowych, to w samej koalicji rządzącej nie ma pełnej zgody, gdyż liberalizacji przeciwna jest Lewica odpowiadająca za resort pracy. Zwolennikami zmian są natomiast posłowie Polski 2050 oraz Koalicji Obywatelskiej. Grudniowe badanie UCE Research wykazało natomiast, że 52,6 proc. Polaków popiera przywrócenie handlu we wszystkie niedziele.

Źródło: Business Insider Polska
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA