fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajZarobki nauczycieli. Polska w ogonie Europy

Zarobki nauczycieli. Polska w ogonie Europy

Polscy nauczyciele plasują się na końcu unijnej stawki, jeśli chodzi o zarobki.

Według danych Komisji Europejskiej średnie roczne wynagrodzenie początkujących nauczycieli w Unii Europejskiej wynosi 25 055 euro. Najlepiej zarabiają nauczyciele z Luksemburga – aż 69 076 euro, a najgorzej z Bułgarii, bo tylko 7731 euro. Niestety, nauczyciele z Polski nie mogą się pochwalić o wiele lepszymi zarobkami niż bułgarscy.

W 2021 r. średnie wynagrodzenie początkującego nauczyciela w Polsce wynosiło 7908 euro rocznie. Niżej na liście zarobków uplasowali się właśnie tylko nauczyciele z Bułgarii. Na szczycie zestawienia, poza Luksemburczykami, byli natomiast Szwajcarzy (66 972 euro rocznie) oraz Niemcy (54 129 euro rocznie). Tylko w tych trzech państwach zarobki nauczycieli na start były wyższe niż 50 tys. euro rocznie.

Jeśli natomiast spojrzeć na zarobki nauczycieli z punktu widzenia siły nabywczej pieniądza, to na szczycie będą nauczyciele z Niemiec, którzy wyprzedzą Luksemburczyków i Szwajcarów. Tutaj najsłabiej wypadają zarobki nauczycieli ze Słowacji, Łotwy, Węgier oraz właśnie z Polski.

Jeszcze gorzej zarobki polskich nauczycieli wypadają, jeśli spojrzeć na nie pod kątem płacy minimalnej – tutaj Polska jest ostatnia, gdzie stosunek ten wynosi 1,1 do 1. Wyżej od Polski jest Słowacja ze stosunkiem 1,2 do 1 oraz Francja i Grecja z wynikiem 1,4 do 1. Najlepiej ponownie jest w Niemczech, gdzie początkujący nauczyciel zarabia prawie trzykrotność płacy minimalnej (2,8 do 1). Kolejne są Luksemburg (2,6 do 1) oraz Portugalia (2,4 do 1).

Niskie zarobki polskich nauczycieli to nie jedyny problem naszej oświaty. Aktualnie bowiem w naszym kraju brakuje nawet 20 tys. nauczycieli i gorzej jest tylko w Niemczech, gdzie jest ok. 30 tys. takich wakatów. Źle jest również na Węgrzech, gdzie braki w kadrze nauczycielskiej wynoszą 16 tys.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA