fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaKrajZarobki nauczycieli. Polska w ogonie Europy

Zarobki nauczycieli. Polska w ogonie Europy

Polscy nauczyciele plasują się na końcu unijnej stawki, jeśli chodzi o zarobki.

Według danych Komisji Europejskiej średnie roczne wynagrodzenie początkujących nauczycieli w Unii Europejskiej wynosi 25 055 euro. Najlepiej zarabiają nauczyciele z Luksemburga – aż 69 076 euro, a najgorzej z Bułgarii, bo tylko 7731 euro. Niestety, nauczyciele z Polski nie mogą się pochwalić o wiele lepszymi zarobkami niż bułgarscy.

W 2021 r. średnie wynagrodzenie początkującego nauczyciela w Polsce wynosiło 7908 euro rocznie. Niżej na liście zarobków uplasowali się właśnie tylko nauczyciele z Bułgarii. Na szczycie zestawienia, poza Luksemburczykami, byli natomiast Szwajcarzy (66 972 euro rocznie) oraz Niemcy (54 129 euro rocznie). Tylko w tych trzech państwach zarobki nauczycieli na start były wyższe niż 50 tys. euro rocznie.

Jeśli natomiast spojrzeć na zarobki nauczycieli z punktu widzenia siły nabywczej pieniądza, to na szczycie będą nauczyciele z Niemiec, którzy wyprzedzą Luksemburczyków i Szwajcarów. Tutaj najsłabiej wypadają zarobki nauczycieli ze Słowacji, Łotwy, Węgier oraz właśnie z Polski.

Jeszcze gorzej zarobki polskich nauczycieli wypadają, jeśli spojrzeć na nie pod kątem płacy minimalnej – tutaj Polska jest ostatnia, gdzie stosunek ten wynosi 1,1 do 1. Wyżej od Polski jest Słowacja ze stosunkiem 1,2 do 1 oraz Francja i Grecja z wynikiem 1,4 do 1. Najlepiej ponownie jest w Niemczech, gdzie początkujący nauczyciel zarabia prawie trzykrotność płacy minimalnej (2,8 do 1). Kolejne są Luksemburg (2,6 do 1) oraz Portugalia (2,4 do 1).

Niskie zarobki polskich nauczycieli to nie jedyny problem naszej oświaty. Aktualnie bowiem w naszym kraju brakuje nawet 20 tys. nauczycieli i gorzej jest tylko w Niemczech, gdzie jest ok. 30 tys. takich wakatów. Źle jest również na Węgrzech, gdzie braki w kadrze nauczycielskiej wynoszą 16 tys.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Pracodawcy chcą łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Przedstawiciele pracodawców alarmują, że w najnowszej propozycji nowelizacji ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców pojawił się zapis, który może uniemożliwić zatrudnianie niektórych osób z zagranicy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA