fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaPodatkiZerowy VAT na żywność coraz bliżej

Zerowy VAT na żywność coraz bliżej

Rada Unii Europejskiej osiągnęła porozumienie w sprawie nowych unijnych przepisów dotyczących stawek podatku VAT, które dają krajom członkowskim większą elastyczność w stosowaniu obniżonych i zerowych stawek.

Wstępne porozumienie ministrów obejmuje m.in. artykuły pierwszej potrzeby, takie jak żywność czy leki. To oznacza, że starania Polski o czasowe stosowanie zerowej stawki na niektóre produkty spożywcze zakończą się sukcesem. UE podejmując decyzję uwzględniła cyfrową transformację gospodarki, a także położyła nacisk na równe traktowanie państw członkowskich UE. Innymi słowy istniejące odstępstwa, które pozwalały niektórym państwom członkowskim na stosowanie preferencyjnych stawek na niektóre produkty, zostały otwarte dla wszystkich państw członkowskich, pod warunkiem, że są one zgodne z uzgodnionymi zasadami.

„Polska od samego początku zdecydowanie popierała szybkie przyjęcie reformy systemu VAT w UE, która zapewnia państwom członkowskim większą elastyczność i równy dostęp do obniżonych stawek VAT” – poinformowało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.

Dodatkowo w dyrektywie VAT dodano nowy przepisy, który ma umożliwić państwom członkowskim szybkie reagowanie na wyjątkowe okoliczności, takie jak pandemie, kryzysy humanitarne czy klęski żywiołowe.

Źródło: PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA