fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesZUS wprowadza przedsiębiorców w błąd?

ZUS wprowadza przedsiębiorców w błąd?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystosował list do premiera Donalda Tuska, w którym alarmuje o wprowadzaniu przedsiębiorców w błąd przez ZUS w sprawie przystąpienia do Małego ZUS Plus.

Biuro Rzecznika MŚP poinformowało, że zgłaszają się do niego przedsiębiorcy, którym ZUS odmówił prawa skorzystania z preferencyjnych składek Mału ZUS Plus. Zdaniem rzecznika MŚP Adama Abramowicza dla wielu przedsiębiorców stanowi to poważne zagrożenie i może ich zmusić do zawieszenia lub likwidacji działalności gospodarczej.

Chodzi o stanowisko ZUS, które mówi, że przedsiębiorcy korzystający w latach 2019-2021 z preferencyjnych składek Mały ZUS Plus mogą korzystać z tego rozwiązania dopiero od stycznia 2025 r. Rzecznik MŚP twierdzi natomiast, że intencją prawodawcy było, ażeby przedsiębiorcy mogli korzystać z tego odciążenia w cyklicznych pięcioletnich okresach, a zatem podmioty, które korzystały z niego w latach 2019-2021, są uprawnione do ponownego skorzystania z preferencji od początku 2024 r. Żeby tak się stało muszą jednak złożyć odpowiednie zgłoszenie do ZUS do dnia 31 stycznia 2024 r.

Zdaniem rzecznika wprowadzając przedsiębiorców w błąd ZUS chce pozbawić ich prawa do preferencyjnego traktowania. Poza tym niezłożenie przez przedsiębiorcę wniosku o Mały ZUS Plus w terminie sprawi, że nie będzie on mógł odwołać się od decyzji ZUS do sądu, bo takiej decyzji po prostu nie będzie.

Według Adama Abramowicza takie podejście ZUS jest szczególnie rażące, ponieważ dotyka przedsiębiorców o najniższych dochodach.

Mając na uwadze powyższe oraz to, że w sytuacji niezarejestrowania się w ZUS przez przedsiębiorcę w terminie do 31.01.2024 traci on prawo do skorzystania z tej preferencji składkowej, zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Premiera o podjęcie pilnych działań naprawczych, które umożliwią uprawnionym przedsiębiorcom skorzystanie z Małego ZUS PLUS od stycznia 2024 r.

– napisał rzecznik MŚP w liście do premiera Tuska.

Z treścią listu Adama Abramowicza do Donalda Tuska można zapoznać się tutaj.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA