fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaBiznesZUS wprowadza przedsiębiorców w błąd?

ZUS wprowadza przedsiębiorców w błąd?

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystosował list do premiera Donalda Tuska, w którym alarmuje o wprowadzaniu przedsiębiorców w błąd przez ZUS w sprawie przystąpienia do Małego ZUS Plus.

Biuro Rzecznika MŚP poinformowało, że zgłaszają się do niego przedsiębiorcy, którym ZUS odmówił prawa skorzystania z preferencyjnych składek Mału ZUS Plus. Zdaniem rzecznika MŚP Adama Abramowicza dla wielu przedsiębiorców stanowi to poważne zagrożenie i może ich zmusić do zawieszenia lub likwidacji działalności gospodarczej.

Chodzi o stanowisko ZUS, które mówi, że przedsiębiorcy korzystający w latach 2019-2021 z preferencyjnych składek Mały ZUS Plus mogą korzystać z tego rozwiązania dopiero od stycznia 2025 r. Rzecznik MŚP twierdzi natomiast, że intencją prawodawcy było, ażeby przedsiębiorcy mogli korzystać z tego odciążenia w cyklicznych pięcioletnich okresach, a zatem podmioty, które korzystały z niego w latach 2019-2021, są uprawnione do ponownego skorzystania z preferencji od początku 2024 r. Żeby tak się stało muszą jednak złożyć odpowiednie zgłoszenie do ZUS do dnia 31 stycznia 2024 r.

Zdaniem rzecznika wprowadzając przedsiębiorców w błąd ZUS chce pozbawić ich prawa do preferencyjnego traktowania. Poza tym niezłożenie przez przedsiębiorcę wniosku o Mały ZUS Plus w terminie sprawi, że nie będzie on mógł odwołać się od decyzji ZUS do sądu, bo takiej decyzji po prostu nie będzie.

Według Adama Abramowicza takie podejście ZUS jest szczególnie rażące, ponieważ dotyka przedsiębiorców o najniższych dochodach.

Mając na uwadze powyższe oraz to, że w sytuacji niezarejestrowania się w ZUS przez przedsiębiorcę w terminie do 31.01.2024 traci on prawo do skorzystania z tej preferencji składkowej, zwracam się z uprzejmą prośbą do Pana Premiera o podjęcie pilnych działań naprawczych, które umożliwią uprawnionym przedsiębiorcom skorzystanie z Małego ZUS PLUS od stycznia 2024 r.

– napisał rzecznik MŚP w liście do premiera Tuska.

Z treścią listu Adama Abramowicza do Donalda Tuska można zapoznać się tutaj.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA