Dane Biura Informacji Kredytowych mówią, że Polacy zaciągają coraz więcej pożyczek.

Tylko w I kwartale 2022 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 808,2 tys. pożyczek na kwotę 2,01 mld zł, czyli o 33 proc. w ujęciu liczbowym oraz o 48,6 proc. pod względem wartości w odniesieniu do tego samego okresu w 2021 r.

Raport BIK wykazał, że najwięcej przybyło pożyczek o wartości ponad 5 tys. zł, gdyż ich liczba była aż o 62 proc. wyższa niż w I kwartale 2021 r.

– W pierwszym kwartale br. zwraca uwagę także wzrost dynamiki pożyczek udzielonych do kwoty 500 zł, czyli w najniższym przedziale, zarówno w ujęciu liczbowym (+37,3 proc.), jak i wartościowym (+35,9 proc.). Może się to wiązać z koniecznością ratowania budżetu domowego w związku z rosnącą inflacją, która wprost przekłada się na wzrost kosztów utrzymania gospodarstw domowych. Innym czynnikiem może być rosnąca popularność korzystania z pożyczek Buy-Now-Pay-Later (BNPL) na zakupy dokonywane przez internet – stwierdził cytowany w raporcie główny analityk BIK Waldemar Rogowski.

Wraz ze wzrostem liczby pożyczek rośnie też ich wartość. Tylko w marcu 2022 r. Polacy zaciągnęli ponad 287 tys. pożyczek na łączną kwotę 700 mln zł. To kwota wyższa o 44 proc.

– Niestety, kolejne kwartały 2022 r. mogą być trudne dla sektora firm pożyczkowych, ponieważ nad rynkiem wiszą czarne chmury związane z projektowanymi zmianami regulacyjnymi – podsumował Rogowski.

PAP

Poprzedni artykułBudowlanka w coraz większych tarapatach
Następny artykułShell sprzeda udziały w gazociągu Sachalin-2 Chińczykom?