fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaKraj300 tys. mieszkań. Merytorycznie skrytykowany pomysł Lewicy

300 tys. mieszkań. Merytorycznie skrytykowany pomysł Lewicy

W ramach komentowania obietnic wyborczych Warsaw Enterprise Institute ocenił kolejny pomysł. Tym razem wziął na warsztat „300 tys. tanich mieszkań do wynajęcia w cztery lata”.

Według propozycji Lewicy mieszkania ma finansować państwo i budować we współpracy z samorządami. Mają one być dostępne nie tylko dla osób najmniej zarabiających, lecz także dla klasy średniej. Politycy Lewicy proponują utworzenie w tym celu Ministerstwa Mieszkalnictwa. Dzięki programowi obywatele mają mieć dostęp do znacznie tańszego wynajmu mieszkań, ponieważ obecnie koszty te są dużym obciążeniem dla budżetu wielu (szczególnie młodych) Polaków.

Kolejny nowy urząd

Według założeń 300 tys. nowych komunalnych mieszkań ma powstać w ciągu jednej kadencji rządu. Nowe Ministerstwo Mieszkalnictwa ma odpowiadać za gospodarowanie środkami przeznaczonymi na ten cel i za planowanie przestrzenne oraz ustalać standardy architektoniczne dla całej branży budowlanej. Program ma być finansowany z obligacji wyemitowanych przez BGK. Środki budżetowe na budownictwo mają zostać zwiększone z 1,5 mld zł do 10 mld zł od 2024 r. Ma ich być jeszcze więcej w kolejnych latach.

Ocena Warsaw Enterprise Institute

Zdaniem analityków WEI ta obietnica to strzał w kolano. Zauważają, że kompetencje, co do regulacji branży budowlanej ma już inny resort – Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dlatego tworzenie kolejnej instytucji mija się z celem. Kolejna instytucja odpowiadająca za regulacje wolnego rynku stworzy więcej problemów niż korzyści.

Ponadto, jeśli rzeczywiście państwo chce obniżyć koszty wynajmu, to zamiast przekazywać ogromne środki na inwestycje, które okazały się w przeszłości niewypałem, powinno raczej znieść bariery prawne na rynku wynajmu mieszkań. Przede wszystkim należałoby uchylić postkomunistyczne przepisy, które nie pozwalają eksmitować nieuczciwych lokatorów niepłacących za wynajem.

Źródło: WEI
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego Polki nie decydują się na macierzyństwo?

Brak stabilności finansowej jest główną przyczyną, dla której Polki niechętnie decydują się na zajście w ciążę lub w ogóle rezygnują z macierzyństwa.
2 MIN CZYTANIA

Czy praktyki i staże zawsze powinny być płatne?

Jedna z młodzieżowych przybudówek partyjnych przygotowała projekt ustawy, który zakłada objęcie praktyk i staży przepisami o minimalnym wynagrodzeniu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

Eurokomisarz za czterodniowym tygodniem pracy

Unia Europejska powinna dążyć do wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, zwłaszcza w sektorach, w których brakuje siły roboczej – powiedział Nicolas Schmit, unijny komisarz ds. zatrudnienia i praw socjalnych.
2 MIN CZYTANIA

Samorządowiec aresztowany za złote monety

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. Sąd zdecydował, że trafi do aresztu na trzy miesiące.
< 1 MIN CZYTANIA