fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaKraj300 tys. mieszkań. Merytorycznie skrytykowany pomysł Lewicy

300 tys. mieszkań. Merytorycznie skrytykowany pomysł Lewicy

W ramach komentowania obietnic wyborczych Warsaw Enterprise Institute ocenił kolejny pomysł. Tym razem wziął na warsztat „300 tys. tanich mieszkań do wynajęcia w cztery lata”.

Według propozycji Lewicy mieszkania ma finansować państwo i budować we współpracy z samorządami. Mają one być dostępne nie tylko dla osób najmniej zarabiających, lecz także dla klasy średniej. Politycy Lewicy proponują utworzenie w tym celu Ministerstwa Mieszkalnictwa. Dzięki programowi obywatele mają mieć dostęp do znacznie tańszego wynajmu mieszkań, ponieważ obecnie koszty te są dużym obciążeniem dla budżetu wielu (szczególnie młodych) Polaków.

Kolejny nowy urząd

Według założeń 300 tys. nowych komunalnych mieszkań ma powstać w ciągu jednej kadencji rządu. Nowe Ministerstwo Mieszkalnictwa ma odpowiadać za gospodarowanie środkami przeznaczonymi na ten cel i za planowanie przestrzenne oraz ustalać standardy architektoniczne dla całej branży budowlanej. Program ma być finansowany z obligacji wyemitowanych przez BGK. Środki budżetowe na budownictwo mają zostać zwiększone z 1,5 mld zł do 10 mld zł od 2024 r. Ma ich być jeszcze więcej w kolejnych latach.

Ocena Warsaw Enterprise Institute

Zdaniem analityków WEI ta obietnica to strzał w kolano. Zauważają, że kompetencje, co do regulacji branży budowlanej ma już inny resort – Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dlatego tworzenie kolejnej instytucji mija się z celem. Kolejna instytucja odpowiadająca za regulacje wolnego rynku stworzy więcej problemów niż korzyści.

Ponadto, jeśli rzeczywiście państwo chce obniżyć koszty wynajmu, to zamiast przekazywać ogromne środki na inwestycje, które okazały się w przeszłości niewypałem, powinno raczej znieść bariery prawne na rynku wynajmu mieszkań. Przede wszystkim należałoby uchylić postkomunistyczne przepisy, które nie pozwalają eksmitować nieuczciwych lokatorów niepłacących za wynajem.

Źródło: WEI
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA