fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaFinanse8 miliardów euro nieprawidłowości!

8 miliardów euro nieprawidłowości!

Z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wynika, że w 2022 r. Unia Europejska w sposób nieprawidłowy wydała kwotę o wartości 8,2 mld euro.

Kontrolerzy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego ustalili, że ogólny poziom błędu w wydatkach z budżetu Unii Europejskiej wzrósł z poziomu 3 proc. w 2021 r. do 4,2 proc. w 2022 r. To oznacza kwotę 8,2 mld euro. W związku z tym w odniesieniu do tych wydatków Trybunał wydał opinię negatywną.

Błąd, czyli nieprawidłowości

W swoim raporcie Europejski Trybunał Obrachunkowy wyjaśnia, że według definicji Trybunału błąd to kwota, która nie powinna była zostać wypłacona z budżetu Unii Europejskiej. Do błędów dochodzi w sytuacji, gdy środki nie są wykorzystywane zgodnie z odpowiednimi przepisami Unii, bądź gdy sposób ich wykorzystania jest niezgodny z przepisami krajowymi.

Co więcej, okazuje się, że zadłużenie Unii Europejskiej znacznie wzrosło. W 2021 r. wyniosło 236,7 mld, podczas gdy na koniec roku 2022 r. – już 344,3 mld euro.

Nic dziwnego, że UE pogrąża się w długach. Zdaniem Trybunału Obrachunkowego budżet UE jest nękany nieprawidłowymi wydatkami i błędami. Ustalił, że błędy są zarówno „istotne, jak i rozległe” (…). Gdyby audytorzy napisali tak potępiający raport na temat firmy, można by się spodziewać rezygnacji jej prezesa i dyrektorów. Niestety w instytucjach UE nie ma takich standardów uczciwości

– skomentował Frank Furedi, dyrektor wykonawczy Mathias Corvinus Collegium Brussels.

Przykłady nieprawidłowości

Mathias Corvinus Collegium podaje przykłady unijnych nieprawidłowości. We Włoszech rolnik otrzymał unijne płatności za drzewa cytrynowe, które nie istniały. Jedna z dyrekcji generalnych wchodzących w skład Komisji Europejskiej dokonała niekwalifikowanych wydatków na pracowników i komputery w wysokości ponad 700 tys. euro. Sfinansowany z pieniędzy unijnych podatników sprzęt wyposażenia dla szkół z Wybrzeża Kości Słoniowej o wartości 17 mln euro stał nieużywany.

Źródło: ETO, MCC Brussels

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Banki w Polsce z optymizmem patrzą w przyszłość

Banki w Polsce spodziewają się wzrostu popytu na kredyty w ciągu najbliższego półrocza i są w tym względzie większymi optymistami niż banki w regionie.
2 MIN CZYTANIA

Niewola pod maską demokracji i rozwoju [RECENZJA]

Czy w Polsce można kupić sobie ustawę gospodarczą? Przynieść ją w teczce? Oczywiście. O ile zrobi się to dyskretnie. W książce „Hitman – nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” John Perkins, były lobbysta pokazuje, jak się to, na ogromną skalę, robi na świecie.
7 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

CBA zatrzymało byłego posła

W związku ze śledztwem dotyczącym przyjęcia korzyści majątkowej przez osobę pełniącą funkcję publiczną funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali byłego wiceministra i posła na Sejm RP Adama G. oraz przedsiębiorcę Jarosława K.
< 1 MIN CZYTANIA

Czy TK uchroni domy, szkoły i szpitale przed Brukselą?

Zarząd Elektrociepłowni Będzin ma nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny uratuje spółkę przed unijnymi karami nałożonym przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W przeciwnym razie sytuacja finansowa spółki będzie bardzo trudna.
2 MIN CZYTANIA

Unijny zamach na kawę

W wyniku unijnych regulacji dotyczących wylesionych terenów w Unii Europejskiej już w 2025 r. może zabraknąć nie tylko kawy, ale także oleju palmowego oraz kakao.
2 MIN CZYTANIA