fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaFinanse8 miliardów euro nieprawidłowości!

8 miliardów euro nieprawidłowości!

Z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wynika, że w 2022 r. Unia Europejska w sposób nieprawidłowy wydała kwotę o wartości 8,2 mld euro.

Kontrolerzy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego ustalili, że ogólny poziom błędu w wydatkach z budżetu Unii Europejskiej wzrósł z poziomu 3 proc. w 2021 r. do 4,2 proc. w 2022 r. To oznacza kwotę 8,2 mld euro. W związku z tym w odniesieniu do tych wydatków Trybunał wydał opinię negatywną.

Błąd, czyli nieprawidłowości

W swoim raporcie Europejski Trybunał Obrachunkowy wyjaśnia, że według definicji Trybunału błąd to kwota, która nie powinna była zostać wypłacona z budżetu Unii Europejskiej. Do błędów dochodzi w sytuacji, gdy środki nie są wykorzystywane zgodnie z odpowiednimi przepisami Unii, bądź gdy sposób ich wykorzystania jest niezgodny z przepisami krajowymi.

Co więcej, okazuje się, że zadłużenie Unii Europejskiej znacznie wzrosło. W 2021 r. wyniosło 236,7 mld, podczas gdy na koniec roku 2022 r. – już 344,3 mld euro.

Nic dziwnego, że UE pogrąża się w długach. Zdaniem Trybunału Obrachunkowego budżet UE jest nękany nieprawidłowymi wydatkami i błędami. Ustalił, że błędy są zarówno „istotne, jak i rozległe” (…). Gdyby audytorzy napisali tak potępiający raport na temat firmy, można by się spodziewać rezygnacji jej prezesa i dyrektorów. Niestety w instytucjach UE nie ma takich standardów uczciwości

– skomentował Frank Furedi, dyrektor wykonawczy Mathias Corvinus Collegium Brussels.

Przykłady nieprawidłowości

Mathias Corvinus Collegium podaje przykłady unijnych nieprawidłowości. We Włoszech rolnik otrzymał unijne płatności za drzewa cytrynowe, które nie istniały. Jedna z dyrekcji generalnych wchodzących w skład Komisji Europejskiej dokonała niekwalifikowanych wydatków na pracowników i komputery w wysokości ponad 700 tys. euro. Sfinansowany z pieniędzy unijnych podatników sprzęt wyposażenia dla szkół z Wybrzeża Kości Słoniowej o wartości 17 mln euro stał nieużywany.

Źródło: ETO, MCC Brussels

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA