fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesAustralia małymi firmami stoi

Australia małymi firmami stoi

Australijscy przedsiębiorcy nie tylko przetrwali ostry lockdown w okresie tzw. pandemii, ale teraz wręcz rozkwitają.

Australijskie małe i średniej wielkości firmy rozwijają się zadziwiająco dynamicznie, stanowiąc kręgosłup gospodarki tego kraju i kontynentu.

Według raportu GoDaddy za 2023 rok drobni przedsiębiorcy przyczynili się do ponad 15-proc. wzrostu australijskiej gospodarki w latach 2021-2022, wypracowując 506 mld dolarów dochodu – aż jedną trzecią australijskiego PKB.

Wzrost będzie kontynuowany

Według Australijskiego Biura Statystycznego, we wrześniu 2023 roku (dane są opóźnione) gospodarka Australii w dalszym ciągu rosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca i o ten sam poziom wzrósł też PKB.

Analitycy prognozują przy tym, że wkład australijskich małych przedsiębiorstw w gospodarkę będzie nadal rósł. Z kolei wspomniane badanie GoDaddy pokazało, w przyszłym roku aż 40 proc. drobnych przedsiębiorców planuje zatrudnić co najmniej jedną osobę. Oznacza to, że pomimo raczej negatywnych prognoz dotyczących makroekonomicznego otoczenia australijskiej gospodarki, pośród właścicieli firm nadal utrzymuje się spory optymizm. Aż 71 proc. pozostaje optymistami, przede wszystkim jeśli chodzi o perspektywy biznesowe swoich firm, a 94 proc. wyraża niezachwiane zaufanie do swoich umiejętności w zakresie prowadzenia biznesu.

Wolą iść na własne

Z kolei aż 83 proc. mikroprzedsiębiorców planuje zwiększyć przychody swoich mikro firm na tyle, że chcą z czasem całkiem rzucić codzienną pracę, koncentrując się tylko na zleceniach pozyskiwanych „z wolnej stopy”.

Przy tym ponad dwie trzecie australijskich przedsiębiorców twierdzi, że życie jest lepsze, gdy prowadzi się własną firmę zamiast pracować dla ( i „na”) kogoś innego. Prawie jedna trzecia już rozpoczęła taką działalność, na razie osiągając miesięczne dochody w wysokości zaledwie 500 dolarów. Niemniej utrzymuje się wiara, że z czasem będą one wyższe.

Tylko pozazdrościć australijskim przedsiębiorcom takiego optymizmu i starać się poznać tajemnicę ich sukcesów.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA