fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaInnowacjeJesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.

Być może już wkrótce amerykańscy właściciele aut nie będą w stanie nimi ruszyć w drogę, jeśli tylko wypiją choćby  odrobinę alkoholu. W tym celu w samochodach ma być instalowane specjalne oprogramowanie, które będzie to uniemożliwiać.

Proponowane są różne rozwiązania techniczne opierające się o instalację czujników oddechowych lub nawet dotykowych wykrywających alkohol. Jednym z bardziej kontrowersyjnych pomysłów jest wykorzystanie kamer do monitorowania ruchów gałek ocznych, co miałoby pozwolić na rozpoznanie, czy kierowca jest „pod wpływem”.

Zmniejszyć liczbę wypadków

Pod koniec 2021 roku Kongres USA nakazał agencji NHTSA opracowanie tzw. technologii pasywnej, która umożliwiłaby uniknięcie ofiar śmiertelnych w wypadkach na drogach.

Według agencji, w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych w wypadkach spowodowanych przez pijanych kierowców zginęło lub zostało poważnie rannych 13 380 osób, co – jak podliczyli jej eksperci – kosztowało społeczeństwo amerykańskie 280 miliardów dolarów w postaci utraconych przychodów z pracy, wydatków na leczenie i ubezpieczenia oraz – jak to określono – skutkowało „obniżeniem jakości życia” ofiar.

NHTSA przygotowuje także przepisy, które mają położyć podwaliny pod opracowanie standardów „technologii potencjalnego wykrywania utraty zawartości alkoholu” we wszystkich nowych pojazdach. Jeśli nie da się przekonać kierowców apelami o niejeżdżenie po alkoholu, to czy dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie takiego przymusu?

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

Szkic obrazu polskiej przedsiębiorczości

Co spowalnia rozwój rodzimych firm? Z jakimi problemami najczęściej borykają się start-upy? Co zaś znalazło uznanie w oczach przedsiębiorców?
3 MIN CZYTANIA