fbpx
piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaŚwiatW Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

W Katalonii czynsze wzrosły zaraz po tym, jak je ustawowo… obniżono

Wprowadzenie maksymalnych stawek możliwych do pobierania od najemców mieszkań doprowadził do... wzrostu wysokości czynszów i zmniejszenia liczby dostępnych do wynajmu lokali.

W ubiegłym roku weszły w życie przepisy, które pozwalają poszczególnym hiszpańskim regionom na wprowadzenie kontroli cen wynajmowanych mieszkań.

Katalonia przechodzi na centralne planowanie

Rząd opublikował indeks, w którym ustalono maksymalne stawki, jakie mogą pobierać właściciele od najemców. Dotyczą one wynajmujących, którzy posiadają co najmniej pięć nieruchomości. Dodatkowo stawki czynszu nie mogą być wyższe niż w ostatnich pięciu latach oraz zakazano ich podnoszenia przez następne trzy lata.

Nowe zasady weszły w życie w całym kraju, ale o ich zastosowaniu i wdrożeniu w poszczególnych gminach decydują władze wspólnot autonomicznych. Taki krok podjęła w lutym Katalonia. Początkowo wdrożono je w 140 gminach, a następnie rozszerzono na kolejne 131. Oznacza to, że kontrola obejmie terytorium zamieszkiwane przez 90 proc. populacji Katalonii, w tym największe miasta, takie jak Barcelona, Girona, Tarragona i Lleida.

Miało być taniej, a jest… drożej! 

Wszystkie powyższe rozwiązania miały na celu ograniczenie rosnących cen wynajmu mieszkań. Jednak efekt jest odwrotny od zamierzonego. Po dwóch miesiącach od wprowadzenia nowych zasad w pierwszych gminach, średnie stawki czynszów wzrosły w nich o 4,3 proc. Ponadto znacząco spadła liczba dostępnych do wynajmu mieszkań. W Barcelonie jest ich mniej o 14 proc., w Gironie aż o 21 proc., w Tarragonie o 16 proc., a w Lleidzie o 9 proc.

Obecne działania to trzecia próba w ostatnich dekadach obniżenia cen wynajmu mieszkań w Hiszpanii metodami ustawowymi, a nie rynkowymi. Pierwszą podjął rządzący tym krajem do 1975 roku dyktator Francisco Franco. Druga została podjęta niezależnie przez władze Katalonii w 2020 roku, jednak została zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny dwa lata później.

idealista.com, spanishpropertyinsight.com, esade.edu, ashurst.com, espigul.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA