fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeGeneratywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Generatywna sztuczna inteligencja w polskich firmach

Już ponad 80 proc. ankietowanych dyrektorów finansowych w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej,

Co czwarta firma w Polsce i w Europie Środkowej wykorzystuje w swojej działalności GenAI, czyli generatywną sztuczną inteligencję przeznaczoną do tworzenia nowej zawartości – wynika z raportu Deloitte Central Europe. Dyrektorzy finansowi doceniają też znaczenie AI w prowadzeniu biznesu.

GenAI może być wykorzystywana na przykład do tworzenia tekstu przy użyciu algorytmów wykorzystujących samouczenie. Badanie Deloitte wykazało, że według ankietowanych największymi wyzwaniami w procesie adaptacji nowej technologii są kwestie związane z jakością danych i infrastrukturą IT oraz dostępność wykwalifikowanej kadry.

Raport „CE CFO Survey – Getting ready for the GenAI journey?” wykazał też, że 83 proc. badanych dyrektorów finansowych (CFO) w Polsce dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej, co obok Rumunii stanowi najwyższy wynik w regionie. W Czechach i na Słowacji pogląd ten podziela co drugi ankietowany. Z drugiej strony 20 proc. czeskich i słowackich CFO wskazało, że w ich firmach wdrażanie nowych rozwiązań AI już stało się częścią strategii biznesowej, podczas gdy w Polsce odsetek ten wyniósł 8 proc. Najwięcej zwolenników wykorzystania AI do innowacji w obszarze nowych produktów i usług pochodzi z Rumunii (42 proc.) oraz Czech (40 proc.). W Polsce takie zastosowanie nowych narzędzi wymienił co trzeci badany. Polscy respondenci w mniejszym stopniu widzą także możliwość wykorzystania nowej technologii w obsłudze klienta – 17 proc. wobec średniej 34 proc. dla regionu.

Najchętniej w rozwój AI inwestuje sektor finansowy, gdzie co drugi podmiot planuje wydać na to ponad 1 proc. swojego budżetu. W przypadku firm z sektora technologii, mediów i telekomunikacji taką inwestycję planuje 38 proc. przedsiębiorstw, a w firmach oferujących usługi biznesowe i profesjonalne jest to 37 proc. Najmniej chętne do inwestycji w AI są firmy przemysłowe (24 proc.) oraz farmaceutyczne (20 proc.).

Zdaniem Piotra Mechlińskiego z Deloitte generatywna sztuczna inteligencja to przyszłość i czynnik, który ograniczy koszty prowadzenia firm oraz zmieni ich funkcjonowanie, tak jak to zrobił internet.

Organizacje powinny dokonać analizy swoich procesów i wypracować nowe metody działania, tak aby zapewnić sobie przewagę konkurencyjną z wykorzystania generatywnej AI, jednocześnie skutecznie zarządzając ryzykami

– zauważył ekspert.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA