fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesSzkic obrazu polskiej przedsiębiorczości

Szkic obrazu polskiej przedsiębiorczości

Co spowalnia rozwój rodzimych firm? Z jakimi problemami najczęściej borykają się start-upy? Co zaś znalazło uznanie w oczach przedsiębiorców?

Wciąż powtarza się, że mali i średniej wielkości przedsiębiorcy są ostoją polskiego PKB, że powinno się sprzyjać ich rozwojowi i że są tak bardzo ważni dla gospodarki. Niestety tempo rozwoju sektora MŚP rozmija się z deklaracjami. Jak wynika bowiem z raportu Polityka Insight „Małe i średnie firmy w Polsce – bariery i rozwój”, liczba MŚP w przeliczeniu na mieszkańca jest wciąż najmniejsza w Unii Europejskiej.

Według danych GUS, w lutym 2023 roku zarejestrowanych było w Polsce 4,3 mln aktywnych działalności gospodarczych oraz ponad 600 tys. spółek. Wreszcie w statystyce robione jest wyraźne rozróżnienie – jednoosobowych działalności gospodarczych oraz firm, co daje lepszy pogląd na sytuację. Z kolei z informacji podanych przez ZUS i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że wśród 392,5 tys. samozatrudnionych aż 280 tys. to emeryci. Oznacza to, że wraz z zakończeniem pracy przez samozatrudnionego, prawdopodobnie większość takich firm zniknie.

Wysokie obciążenia i biurokracja

W raporcie MAISON & PARTNERS „Bariery prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce” jako główne przeszkody w prowadzeniu firmy w Polsce przedsiębiorcy wskazali wysokie podatki, koszty pracy oraz nadmiar biurokracji. Niejednokrotnie trudne do przebrnięcia i zrozumienia są też szybko zmieniające się przepisy, które dotyczą ich działalności. Narzekano także (jakże słusznie!) na dużą liczbę samowolnych decyzji urzędników, nękanie kontrolami skarbowymi itp.

Przeszkodą w rozwoju są również bariery w pozyskaniu kapitału na inwestycje i rozwój.

Są też i pozytywy

Główną bolączką startujących z biznesem był nawet nie deficyt pomysłów na działalność, ale brak wystarczających środków finansowych na start. Przedsiębiorcy samokrytycznie wskazywali również na niechęć do wzięcia odpowiedzialności za swój biznes oraz na niedobór wiedzy, jak poprowadzić firmę, by odniosła sukces na rynku.

Z kolei najwięcej chwalono bezzwrotną pomoc finansową od państwa, wydłużony okres preferencyjnych składek ZUS, a niektórzy z badanych docenili również stosunkowo łatwy dostęp do wiedzy o założeniu i sposobach prowadzeniu firmy. Obraz polskiej przedsiębiorczości dopełnia „Raport z badania przedsiębiorczości” przygotowany jeszcze w 2022 roku przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) odpowiadający na pytanie, co motywowało wiele osób do założenia działalności gospodarczej. W 73 proc. było to pragnienie zapewnienia sobie utrzymania ze względu na brak ofert pracy na rynku oraz – czego nie należy się wstydzić – po prostu chęć wzbogacenia się (połowa odpowiedzi respondentów).

Przyszłość firm sektora MŚP rysuje się niejednoznacznie. Jest dużo bankructw oraz wstrzymywania działalności. Z drugiej jednak strony Polacy charakteryzują się wysoką kreatywnością oraz zdolnością do adaptacji i przetrwania nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Niech to będzie dodatkowym, optymistycznym akcentem na zakończenie tego szkicu obrazu działalności firm MŚP w Polsce.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA