fbpx
niedziela, 8 grudnia, 2024
Strona głównaBiznesBędą jeszcze dotacje na wsparcie MŚP

Będą jeszcze dotacje na wsparcie MŚP

Mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy już wkrótce będą mogli występować o wsparcie na automatyzację i robotyzację procesów w swoich firmach.

W ramach nowego naboru konkursowego PARP – który zacznie się 2 sierpnia – mikro, małe i średnie firmy mogą uzyskać dofinansowanie na transformację w kierunku automatyzacji i robotyzacji swojej działalności – oczywiście tam, gdzie ma to sens i jest to możliwe.

Program „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP” wpisuje się w ideę Przemysłu 4.0. Na wsparcie przedsiębiorczości w tym zakresie przeznaczono 100 mln złotych. Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu wynosi 3 mln zł (z programu refinansowane jest do 85 proc. wydatków na innowacje).

Ze wsparcia będą mogły skorzystać firmy z Polski Wschodniej (a konkretnie z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, tradycyjnie już z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego).

Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć dotację na przeprowadzenie audytu technologicznego, diagnozy cyfrowej dojrzałości przedsiębiorstwa, na opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 oraz na automatyzację i robotyzację procesów wynikające z tego planu.

Wnioski będą przyjmowane od 2 sierpnia do 25 października tego roku. Więcej informacji o tym konkursie: link.

SMART dla MŚP

Chociaż ostatni nabór dla projektów składanych w ramach projektu SMART (który jest częścią programu FENG) zarówno przez przedsiębiorstwa duże, małe i średnie, jak i mikrofirmy zakończył się 30 czerwca, w tym roku planowane jest jeszcze kilka naborów dla samodzielnych wnioskodawców lub działań realizowanych w konsorcjach.

Ścieżka SMART stanowi jeden z atrakcyjniejszych konkursów realizowanych w ramach unijnego programu FENG na lata 2021-2027. Służy on wsparciu firmowych projektów charakteryzujących się wysokim stopniem innowacyjności (co najmniej w skali kraju). Warto też wspomnieć, że jest też jednym z pierwszych konkursów skierowanych do szerokiego spektrum firm z terenu całego kraju.

SMART umożliwia finansowanie projektów kompleksowych, elastycznie dopasowanych do potrzeb rozwojowych przedsiębiorstwa. Projekty realizowane przez przedsiębiorców nie muszą przy tym dotyczyć jednego produktu czy też jednego procesu wdrażanego w firmie (czyli fachowo mówiąc nie muszą być linearne). Zakresy działań przedsiębiorców mogą obejmować wiele niepołączonych ze sobą modułów, które są elastycznie dobierane. Wystarczy, żeby wszystkie dotowane obszary wynikały ze spójnej strategii rozwojowej danej firmy. Każdy złożony wniosek może się składać z od jednego do sześciu modułów takich jak: prace B+R, rozwój infrastruktury B+R, wdrożenie innowacji, transformacja cyfrowa, inwestycje w zazielenienie przedsiębiorstwa, internacjonalizacja czy też podnoszenie kompetencji kadr. W ramach każdego z modułów przedsiębiorca może kwalifikować określone koszty oraz własne poziomy dofinansowania – zależnie od wielkości firmy, miejsca realizacji modułu, rodzaju kosztu. Przez firmy sektora MŚP moduły mogą być przy tym łączone dowolnie, muszą tylko ze sobą odpowiednio współgrać w ramach planu strategicznego rozwoju firmy. Do tego tematu jeszcze wrócimy, gdy tylko będzie znany termin nowego naboru.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA