W ramach nowego naboru konkursowego PARP – który zacznie się 2 sierpnia – mikro, małe i średnie firmy mogą uzyskać dofinansowanie na transformację w kierunku automatyzacji i robotyzacji swojej działalności – oczywiście tam, gdzie ma to sens i jest to możliwe.
Program „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP” wpisuje się w ideę Przemysłu 4.0. Na wsparcie przedsiębiorczości w tym zakresie przeznaczono 100 mln złotych. Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu wynosi 3 mln zł (z programu refinansowane jest do 85 proc. wydatków na innowacje).
Ze wsparcia będą mogły skorzystać firmy z Polski Wschodniej (a konkretnie z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, tradycyjnie już z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego).
Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć dotację na przeprowadzenie audytu technologicznego, diagnozy cyfrowej dojrzałości przedsiębiorstwa, na opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 oraz na automatyzację i robotyzację procesów wynikające z tego planu.
Wnioski będą przyjmowane od 2 sierpnia do 25 października tego roku. Więcej informacji o tym konkursie: link.
SMART dla MŚP
Chociaż ostatni nabór dla projektów składanych w ramach projektu SMART (który jest częścią programu FENG) zarówno przez przedsiębiorstwa duże, małe i średnie, jak i mikrofirmy zakończył się 30 czerwca, w tym roku planowane jest jeszcze kilka naborów dla samodzielnych wnioskodawców lub działań realizowanych w konsorcjach.
Ścieżka SMART stanowi jeden z atrakcyjniejszych konkursów realizowanych w ramach unijnego programu FENG na lata 2021-2027. Służy on wsparciu firmowych projektów charakteryzujących się wysokim stopniem innowacyjności (co najmniej w skali kraju). Warto też wspomnieć, że jest też jednym z pierwszych konkursów skierowanych do szerokiego spektrum firm z terenu całego kraju.
SMART umożliwia finansowanie projektów kompleksowych, elastycznie dopasowanych do potrzeb rozwojowych przedsiębiorstwa. Projekty realizowane przez przedsiębiorców nie muszą przy tym dotyczyć jednego produktu czy też jednego procesu wdrażanego w firmie (czyli fachowo mówiąc nie muszą być linearne). Zakresy działań przedsiębiorców mogą obejmować wiele niepołączonych ze sobą modułów, które są elastycznie dobierane. Wystarczy, żeby wszystkie dotowane obszary wynikały ze spójnej strategii rozwojowej danej firmy. Każdy złożony wniosek może się składać z od jednego do sześciu modułów takich jak: prace B+R, rozwój infrastruktury B+R, wdrożenie innowacji, transformacja cyfrowa, inwestycje w zazielenienie przedsiębiorstwa, internacjonalizacja czy też podnoszenie kompetencji kadr. W ramach każdego z modułów przedsiębiorca może kwalifikować określone koszty oraz własne poziomy dofinansowania – zależnie od wielkości firmy, miejsca realizacji modułu, rodzaju kosztu. Przez firmy sektora MŚP moduły mogą być przy tym łączone dowolnie, muszą tylko ze sobą odpowiednio współgrać w ramach planu strategicznego rozwoju firmy. Do tego tematu jeszcze wrócimy, gdy tylko będzie znany termin nowego naboru.