fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaBiznesBędą jeszcze dotacje na wsparcie MŚP

Będą jeszcze dotacje na wsparcie MŚP

Mikro, mali i średniej wielkości przedsiębiorcy już wkrótce będą mogli występować o wsparcie na automatyzację i robotyzację procesów w swoich firmach.

W ramach nowego naboru konkursowego PARP – który zacznie się 2 sierpnia – mikro, małe i średnie firmy mogą uzyskać dofinansowanie na transformację w kierunku automatyzacji i robotyzacji swojej działalności – oczywiście tam, gdzie ma to sens i jest to możliwe.

Program „Automatyzacja i robotyzacja w MŚP” wpisuje się w ideę Przemysłu 4.0. Na wsparcie przedsiębiorczości w tym zakresie przeznaczono 100 mln złotych. Maksymalna kwota dofinansowania jednego projektu wynosi 3 mln zł (z programu refinansowane jest do 85 proc. wydatków na innowacje).

Ze wsparcia będą mogły skorzystać firmy z Polski Wschodniej (a konkretnie z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego, tradycyjnie już z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego).

Przedsiębiorca będzie mógł przeznaczyć dotację na przeprowadzenie audytu technologicznego, diagnozy cyfrowej dojrzałości przedsiębiorstwa, na opracowanie mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 oraz na automatyzację i robotyzację procesów wynikające z tego planu.

Wnioski będą przyjmowane od 2 sierpnia do 25 października tego roku. Więcej informacji o tym konkursie: link.

SMART dla MŚP

Chociaż ostatni nabór dla projektów składanych w ramach projektu SMART (który jest częścią programu FENG) zarówno przez przedsiębiorstwa duże, małe i średnie, jak i mikrofirmy zakończył się 30 czerwca, w tym roku planowane jest jeszcze kilka naborów dla samodzielnych wnioskodawców lub działań realizowanych w konsorcjach.

Ścieżka SMART stanowi jeden z atrakcyjniejszych konkursów realizowanych w ramach unijnego programu FENG na lata 2021-2027. Służy on wsparciu firmowych projektów charakteryzujących się wysokim stopniem innowacyjności (co najmniej w skali kraju). Warto też wspomnieć, że jest też jednym z pierwszych konkursów skierowanych do szerokiego spektrum firm z terenu całego kraju.

SMART umożliwia finansowanie projektów kompleksowych, elastycznie dopasowanych do potrzeb rozwojowych przedsiębiorstwa. Projekty realizowane przez przedsiębiorców nie muszą przy tym dotyczyć jednego produktu czy też jednego procesu wdrażanego w firmie (czyli fachowo mówiąc nie muszą być linearne). Zakresy działań przedsiębiorców mogą obejmować wiele niepołączonych ze sobą modułów, które są elastycznie dobierane. Wystarczy, żeby wszystkie dotowane obszary wynikały ze spójnej strategii rozwojowej danej firmy. Każdy złożony wniosek może się składać z od jednego do sześciu modułów takich jak: prace B+R, rozwój infrastruktury B+R, wdrożenie innowacji, transformacja cyfrowa, inwestycje w zazielenienie przedsiębiorstwa, internacjonalizacja czy też podnoszenie kompetencji kadr. W ramach każdego z modułów przedsiębiorca może kwalifikować określone koszty oraz własne poziomy dofinansowania – zależnie od wielkości firmy, miejsca realizacji modułu, rodzaju kosztu. Przez firmy sektora MŚP moduły mogą być przy tym łączone dowolnie, muszą tylko ze sobą odpowiednio współgrać w ramach planu strategicznego rozwoju firmy. Do tego tematu jeszcze wrócimy, gdy tylko będzie znany termin nowego naboru.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Rosjanie trafili polską fabrykę okien

W trakcie rosyjskiego ostrzału Lwowa trafiona została fabryka okien polskiego przedsiębiorstwa Fakro.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewiatan ma swoje postulaty dla przyszłego parlamentu

Konfederacja Lewiatan przedstawiła cały szereg postulatów dla ustawodawców na nową kadencję parlamentu po październikowych wyborach. Czego domagają się przedsiębiorcy?
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy wierzą, że pokonają problemy

Nasi przedsiębiorcy konfrontują się z bezprecedensowymi wyzwaniami, a jednocześnie wykazują zadziwiającą odporność i wiarę w dobrą przyszłość swoich biznesów.
3 MIN CZYTANIA

Koncerny samochodowe szpiegują swoich klientów!

Producenci samochodów nie tylko nie chronią prywatności klientów, ale gromadzone na ich temat – także intymne – informacje sprzedają firmom marketingowym. Gotowi są nawet, na każde wezwanie, przekazać je władzom czy organom ścigania.
3 MIN CZYTANIA

Nowe programy wsparcia dla firm sektora MŚP

Dostępne są już pieniądze na modernizację mikro, małych i średniej wielkości przedsiębiorstw w kierunku bycia bardziej eko, a także dla dobrze rokujących na rynku start-upów.
3 MIN CZYTANIA