fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaKrajBędzie przestępstwo palenia w kominku?

Będzie przestępstwo palenia w kominku?

Nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar złożył wniosek do premiera Donalda Tuska, by Polska przystąpiła do Prokuratury Europejskiej.

Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewidywał utworzenie Prokuratury Europejskiej „w celu zwalczania przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii”. Rozpoczęła ona działalność 1 czerwca 2022 r. Do Prokuratury Europejskiej przystąpiły 22 kraje członkowskie. Do tej pory nie przystąpiły: Dania, Irlandia, Szwecja, Węgry i Polska.

Po zmianach traktatowych

O ile na chwilę obecną sprawa nie jest jeszcze tak niebezpieczna, to cały problem jest w tym, czym Prokuratura Europejska stanie się po wejściu w życie przepychanych przez Niemcy i Francję zmian traktatowych. Adwokat dr Bartosz Lewandowski, rektor Collegium Intermarium, współpracownik Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris uważa, że zmiany traktatowe robią z Prokuratury Europejskiej nadorgan śledczy ze specjalnymi uprawnieniami, którego kompetencje znacznie wykraczać będą poza tematykę ścigania „przestępstw finansowych”.

Otóż zmieniony traktat będzie umożliwiał już w drodze „zwykłej procedury ustawodawczej” rozszerzenie uprawnienia PE na „zwalczanie poważnej przestępczości”. Problem w tym, że pojęcie to jest bardzo niejasne i daje pole do rozmaitych interpretacji, co jest, a co nie jest „poważną przestępczością”.

Przestępstwo palenia w kominku

Dr Lewandowski zwraca uwagę, że autorzy zmian traktatowych dają pewną odpowiedź, czym stanie się PE. Do „przestępstw unijnych” ma zostać dodana „przemoc ze względu na płeć (gender) oraz przestępstwa przeciwko środowisku”. Analiza wskazuje, że ścigana będzie m.in. „przemoc słowna” (np. krytyka LGBT określana mianem mowy nienawiści), „przemoc ekonomiczna” czy zbrodnia „przeciwko środowisku” (zbrodnia przeciwko klimatowi).

To ostatnie pojęcie jest szczególnie niejasne. Czy chodzi tutaj o palenie w kominku? Używanie piecyka gazowego? Jazdę starym samochodem, który emituje zbyt dużo spalin?

– zastanawia się dr Lewandowski.

Źródło: PAP, Ordo Iuris
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA