fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajUwaga! Będziemy tracić 20 miliardów złotych rocznie!

Uwaga! Będziemy tracić 20 miliardów złotych rocznie!

Marek Lachowicz, ekonomista i analityk rynku energetycznego, w rozmowie z tygodnikiem "Najwyższy Czas!" wylicza, ile będzie nas kosztowało nowe unijne wariactwo klimatyczne. Kwoty są porażające!

Europejski System Handlu Emisjami ETS już mocno uderza Polaków po kieszeni m.in. bardzo drogą energią elektryczną i ogrzewaniem. Wkrótce do tego dojdzie ETS 2, czyli nowy unijny system, który obejmie m.in. transport, rolnictwo i budynki.

1500 zł na rodzinę

Według założeń Komisji Europejskiej tona dwutlenku węgla w nowym systemie ETS 2 ma kosztować 45 euro. W takiej sytuacji – jak wylicza Marek Lachowicz – „statystyczna polska rodzina i tak zapłaci 1500 zł rocznie. Takich statystycznych rodzin jest 13,5 miliona, razem mamy 20 miliardów złotych rok do roku. Tyle będą nas kosztować uprawnienia do emisji w systemie ETS 2, jeśli obronimy 45 euro”.

Problem w tym, że jest duże niebezpieczeństwo, iż cena tony dwutlenku węgla wzrośnie powyżej oczekiwanego przez Komisje Europejską pułapu 45 euro. Być może nawet do poziomu ceny CO2 w systemie ETS (aktualnie niemal 90 euro).

A może 12 000 zł?

Przypominam: zakładano jeszcze niedawno, że w 2030 roku będzie 100 euro [uprawnienia ETS]. Teraz się zakłada, że będzie 200 euro. Uprawnienia z ETS 2 również mogą iść na 200, dlaczego by nie. Finansjera może to podobnie wyceniać. Jeśli tak, to mnożymy sobie to 1500 zł razy 4 i mamy 6000 zł. Jeśli mamy rodzinę, która korzysta z samochodu i musi ocieplić dom, kupując np. 3-4 tony węgla na własne potrzeby, to wychodzi rocznie 2500 zł przy 45 euro, a 12 tysięcy zł przy 200 euro (!)

– wylicza analityk rynku energetycznego.

Źródło: Najwyższy Czas!
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska buduje flotę samolotów strażackich

Przed tegorocznym sezonem pożarów lasów Komisja Europejska podjęła decyzję o budowie – w ciągu najbliższych kilku lat – własnej floty samolotów przeciwpożarowych. Miałaby ona być finansowana z unijnego budżetu.
2 MIN CZYTANIA

Na podniesieniu płacy minimalnej najwięcej zyska… państwo

Najwięcej na podniesieniu płacy minimalnej w przyszłym roku zyskają finanse państwa (22 proc.). Znacznie mniejszą podwyżkę dostanie pracownik (16 proc.). Wszystko to sfinansują przedsiębiorcy, którzy będą mieli wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Obciążenia wynikające z podwyżki wzrosną im o 18 proc.
5 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko „traktatowi pandemicznemu” WHO

W ramach WHO dopinany jest tzw. traktat pandemiczny, który zdaniem Konfederacji w ogóle nie powinien być przez Polskę rozpatrywany. Tymczasem rząd próbuje nas w to wmanewrować.
2 MIN CZYTANIA