fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajUwaga! Będziemy tracić 20 miliardów złotych rocznie!

Uwaga! Będziemy tracić 20 miliardów złotych rocznie!

Marek Lachowicz, ekonomista i analityk rynku energetycznego, w rozmowie z tygodnikiem "Najwyższy Czas!" wylicza, ile będzie nas kosztowało nowe unijne wariactwo klimatyczne. Kwoty są porażające!

Europejski System Handlu Emisjami ETS już mocno uderza Polaków po kieszeni m.in. bardzo drogą energią elektryczną i ogrzewaniem. Wkrótce do tego dojdzie ETS 2, czyli nowy unijny system, który obejmie m.in. transport, rolnictwo i budynki.

1500 zł na rodzinę

Według założeń Komisji Europejskiej tona dwutlenku węgla w nowym systemie ETS 2 ma kosztować 45 euro. W takiej sytuacji – jak wylicza Marek Lachowicz – „statystyczna polska rodzina i tak zapłaci 1500 zł rocznie. Takich statystycznych rodzin jest 13,5 miliona, razem mamy 20 miliardów złotych rok do roku. Tyle będą nas kosztować uprawnienia do emisji w systemie ETS 2, jeśli obronimy 45 euro”.

Problem w tym, że jest duże niebezpieczeństwo, iż cena tony dwutlenku węgla wzrośnie powyżej oczekiwanego przez Komisje Europejską pułapu 45 euro. Być może nawet do poziomu ceny CO2 w systemie ETS (aktualnie niemal 90 euro).

A może 12 000 zł?

Przypominam: zakładano jeszcze niedawno, że w 2030 roku będzie 100 euro [uprawnienia ETS]. Teraz się zakłada, że będzie 200 euro. Uprawnienia z ETS 2 również mogą iść na 200, dlaczego by nie. Finansjera może to podobnie wyceniać. Jeśli tak, to mnożymy sobie to 1500 zł razy 4 i mamy 6000 zł. Jeśli mamy rodzinę, która korzysta z samochodu i musi ocieplić dom, kupując np. 3-4 tony węgla na własne potrzeby, to wychodzi rocznie 2500 zł przy 45 euro, a 12 tysięcy zł przy 200 euro (!)

– wylicza analityk rynku energetycznego.

Źródło: Najwyższy Czas!
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA