fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatBilion dolarów strat wojennych Ukrainy

Bilion dolarów strat wojennych Ukrainy

W pierwszym kwartale tego roku PKB Ukrainy obniżył się o 13,5 proc., ale szacuje się, że w drugim kwartale będzie wyższy o 15 proc. w porównaniu do drugiego kwartału 2022 r. W ubiegłym roku Ukraina miała też rekordową stopę bezrobocia – 30 proc.

Sergiej Druczin, asystent w Katedrze Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego i analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” przedstawia aktualną sytuację gospodarczą Ukrainy. Jak mówi, według danych Narodowego Banku Ukrainy w 2022 r. PKB Ukrainy skurczył się o prawie 30 proc., ale na ten rok przewiduje jego wzrost o 2,5 proc.

Druczin zwraca uwagę, że „według stanu na 2013 r. obwody doniecki, ługański oraz Krym, czyli tereny, które zostały nieoficjalnie zajęte przez Rosjan w 2014 r., łącznie generowały 17,5 proc. PKB Ukrainy. Wraz z terenami przejętymi w 2022 r. wytwarzały one jeszcze większą część PKB. Teraz te terytoria są poza kontrolą władz ukraińskich. Cały produkt, który wytwarzają, idzie na korzyść gospodarki rosyjskiej”.

Straty wojenne

Jeszcze w zeszłym roku premier Ukrainy Denis Szmyhal mówił, że dotychczasowe straty Ukrainy związane z wojną wyniosły od 600 mld do 1 bln dolarów. Zdaniem Druczina to wartość raczej abstrakcyjna, ale jeśli wliczymy w to także utracone możliwości, to w sumie jest to wartość prawdopodobna. Analityk zaznacza, że „bezpośrednie straty spowodowane atakami na ukraiński przemysł Kijowska Szkoła Ekonomii szacowała w styczniu tego roku na poziomie około 140-150 mld dolarów. Jeśli dodamy do tego koszty utraconych możliwości plus straty demograficzne, to ta wartość może faktycznie sięgać 1 bln dolarów”.

Według stanu na grudzień 2022 r. zniszczono budynki mieszkalne o wartości 54 mld dolarów, infrastrukturę o wartości 35,6 mld dolarów, aktywa przedsiębiorstw i przemysłu na sumę około 13 mld dolarów. Rolnictwo doznało strat na 6,6 mld dolarów. To są tylko bezpośrednie straty. Do tego dochodzą pośrednie, takie jak straty środowiskowe (…), które mogły wynieść aż do 20 proc. PKB, czyli około 30 mld dolarów

– wylicza Druczin w tygodniku „Do Rzeczy”.

Źródło: Do Rzeczy

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA