fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaŚwiatBilion dolarów strat wojennych Ukrainy

Bilion dolarów strat wojennych Ukrainy

W pierwszym kwartale tego roku PKB Ukrainy obniżył się o 13,5 proc., ale szacuje się, że w drugim kwartale będzie wyższy o 15 proc. w porównaniu do drugiego kwartału 2022 r. W ubiegłym roku Ukraina miała też rekordową stopę bezrobocia – 30 proc.

Sergiej Druczin, asystent w Katedrze Ekonomii Akademii Leona Koźmińskiego i analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” przedstawia aktualną sytuację gospodarczą Ukrainy. Jak mówi, według danych Narodowego Banku Ukrainy w 2022 r. PKB Ukrainy skurczył się o prawie 30 proc., ale na ten rok przewiduje jego wzrost o 2,5 proc.

Druczin zwraca uwagę, że „według stanu na 2013 r. obwody doniecki, ługański oraz Krym, czyli tereny, które zostały nieoficjalnie zajęte przez Rosjan w 2014 r., łącznie generowały 17,5 proc. PKB Ukrainy. Wraz z terenami przejętymi w 2022 r. wytwarzały one jeszcze większą część PKB. Teraz te terytoria są poza kontrolą władz ukraińskich. Cały produkt, który wytwarzają, idzie na korzyść gospodarki rosyjskiej”.

Straty wojenne

Jeszcze w zeszłym roku premier Ukrainy Denis Szmyhal mówił, że dotychczasowe straty Ukrainy związane z wojną wyniosły od 600 mld do 1 bln dolarów. Zdaniem Druczina to wartość raczej abstrakcyjna, ale jeśli wliczymy w to także utracone możliwości, to w sumie jest to wartość prawdopodobna. Analityk zaznacza, że „bezpośrednie straty spowodowane atakami na ukraiński przemysł Kijowska Szkoła Ekonomii szacowała w styczniu tego roku na poziomie około 140-150 mld dolarów. Jeśli dodamy do tego koszty utraconych możliwości plus straty demograficzne, to ta wartość może faktycznie sięgać 1 bln dolarów”.

Według stanu na grudzień 2022 r. zniszczono budynki mieszkalne o wartości 54 mld dolarów, infrastrukturę o wartości 35,6 mld dolarów, aktywa przedsiębiorstw i przemysłu na sumę około 13 mld dolarów. Rolnictwo doznało strat na 6,6 mld dolarów. To są tylko bezpośrednie straty. Do tego dochodzą pośrednie, takie jak straty środowiskowe (…), które mogły wynieść aż do 20 proc. PKB, czyli około 30 mld dolarów

– wylicza Druczin w tygodniku „Do Rzeczy”.

Źródło: Do Rzeczy

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska z najmniejszą wolnością gospodarczą w całej Unii Europejskiej

Polska zajęła 59. miejsce w zestawieniu Instytutu Frasera, który klasyfikuje państwa biorąc pod uwagę panującą w nich wolność gospodarczą.
2 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

Etiopia może zakręcić kurek z wodą w Nilu dla Sudanu i Egiptu

Etiopia zakończyła napełnianie zbiornika wodnego przy Tamie Wielkiego Odrodzenia, która ma być kołem zamachowym gospodarki tego kraju, ale może też stanowić zagrożenie dla państw sąsiednich.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA

Jak rząd Izerę budował…

W wyniku kontroli Najwyższa Izba Kontroli ustaliła, że założenia projektu samochodu elektrycznego Izera i jego cele strategiczne nie były realizowane terminowo oraz że wystąpiły nieprawidłowości wiążące się z zaangażowaniem przez Skarb Państwa kwoty 250 mln zł.
2 MIN CZYTANIA