fbpx
poniedziałek, 16 września, 2024
Strona głównaBiznesBlisko miliard na pierwszy start w biznesie

Blisko miliard na pierwszy start w biznesie

Dzięki zgrabnemu połączeniu jednego z rządowych funduszy ze środkami europejskimi poszerzono grono potencjalnych beneficjentów programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”. Założeniem ogólnym jest, żeby zaktywizować osoby młode, dopiero wchodzące na rynek pracy. Teraz jednak ze wsparcia finansowego będą mogli skorzystać nie tylko kończący naukę i studenci, ale także wszystkie osoby o niższych dochodach chcące przejść na samozatrudnienie oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.

Rządowy Program Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” został znacznie poszerzony i obecnie kierowany jest głównie do grup, które mogą wykazać się aktywnością na rynku pracy. A więc do: osób młodych, studentów, kończących naukę, kobiet, opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz bezrobotnych. Dzięki obecności w nim Banku Gospodarstwa Krajowego ze wsparcia skorzystają nie tylko osoby fizyczne, ale także mniejsze podmioty gospodarcze, tzw. podmioty ekonomii społecznej lub służące kształceniu ustawicznemu.

– Chcemy dotrzeć ze wsparciem do tych, którzy zamierzają rozpocząć własną działalność gospodarczą, mają dobry pomysł, ale brakuje im źródeł finansowania – tak przedstawia na rządowej stronie główne założenia programu Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Wsparcie przez tanie pożyczki

O pożyczki na samozatrudnienie będą mogły ubiegać się również osoby już pracujące, których średniomiesięczne przychody z okresu ostatnich trzech miesięcy nie przekraczały przeciętnego wynagrodzenia za pracę. A więc ludzie o zdecydowanie niższych dochodach, którzy do tej pory nie mogli „załapać się” na tę formę pomocy. Bezrobotni korzystający z pożyczek będą mogli ubiegać się o ich częściowe umorzenie.

W szczegółach będzie wyglądać to tak: wymienione grupy osób będą mogły wziąć pożyczkę do wysokości nawet 134 tys. zł, bez wymaganego wkładu własnego oraz z niskim oprocentowaniem i 7-letnim okresem spłaty. Również z możliwością częściowego umorzenia nawet do 40 tys. złotych w przypadku bezrobotnych i opiekunów osób z niepełnosprawnościami.

Instytucje publiczne połączyły siły

Porozumienie zawarte pomiędzy ministrem funduszy i polityki regionalnej oraz BGK dotyczące zasilenia ze środków FERS (Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027) rządowego programu „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” zaowocowało tym, że łączna pula środków na tenże program wzrosła do 936 mln złotych.

Pierwsze pożyczki zostaną uruchomione jeszcze w tym półroczu. Według rządowych szacunków skorzysta z nich blisko siedem tysięcy osób.

https://www.gov.pl/web/rodzina/prawie-miliard-zlotych-na-pierwszy-biznes—wsparcie-w-starcie

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA