fbpx
sobota, 10 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatBośnia kolejnym krajem do strzyżenia

Bośnia kolejnym krajem do strzyżenia

Po latach impasu Komisja Europejska zaleciła przyznanie Bośni i Hercegowinie statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej.

Nie jest to nagroda za „dobre zachowanie”, jak często określa się spełnienie warunków do członkostwa, ale efekt nieskuteczności dotychczasowego podejścia do wywołania pożądanych zmian – tłumaczy w serwisie EuroNews.con Ian Bancroft, pisarz i dyplomata, koordynator policyjnej misji Unii Europejskiej na terenie Kosowa.

Sam Raport Krajowy Komisji Europejskiej przedstawia mało przekonujące argumenty przemawiające za przyznaniem Bośni i Hercegowinie statusu kraju kandydującego. Aby złagodzić poczucie nagrody dla krnąbrnych polityków, Komisja powtórzyła różne warunki, które należy spełnić. Jednak biorąc pod uwagę stagnację ostatnich lat, przypomina to listę życzeń dziecka do świętego Mikołaja.

W swoich kalkulacjach Komisja Europejska pośrednio odwołuje się do spuścizny i dynamiki procesu liberalizacji reżimu wizowego. Ponad 10 lat temu perspektywa ruchu bezwizowego zachęciła notorycznie bezkompromisowych polityków Bośni i Hercegowiny do wprowadzenia szeregu reform w celu spełnienia żądań Brukseli. Obawiając się przegrania wyborów, niemal bez wahania przyjęli warunki, w tym dotyczące zarządzania granicami i migracjami, egzekwowania prawa i współpracy sądowej oraz walki z przestępczością zorganizowaną, terroryzmem i korupcją.

Komisja Europejska podąża za falą kandydatur przyznanych przez Radę Europejską Ukrainie, Mołdawii i Gruzji jeszcze w czerwcu br. Jednak przykłady z innych krajów Bałkanów Zachodnich wskazują, że Unia Europejska nie ma takiego wpływu, jaki miała kiedy dochodziło do wielkiego rozszerzenia bloku w 2004 r. Teraz Bruksela zadaje się więcej pytań i stawia więcej żądań.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Naukowcy udowodnili, że lockdowny były nieskuteczne i zabójcze

Jeszcze w 2020 i 2021 roku pisaliśmy, że lockdowny i blokady nie zwalczą koronawirusa, ale za to wyrządzą ludziom i gospodarce niepowetowane szkody.
3 MIN CZYTANIA

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Prawdziwego libertarianina szukaj ze świecą

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Libertariańskie wynika smutna konstatacja, że ludzi o poglądach liberalnych w Polsce jest niewielka liczba, a o poglądach libertariańskich – niemal zbliżona do zera. Nie jest to dobry prognostyk, jeśli chodzi o dalszy rozwój gospodarczy naszego kraju.
4 MIN CZYTANIA

Stocznie kontrolowane przez Skarb Państwa zwiększają straty

Skumulowane straty stoczni objętych skonsolidowanymi sprawozdaniami finansowymi grup kapitałowych kontrolowanych spółek Skarbu Państwa zwiększały się z roku na rok i na koniec 2021 r. wyniosły 1,2 mld zł.
2 MIN CZYTANIA

Nieprawidłowości w zarządzaniu małymi portami

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym wskazała na szereg nieprawidłowości w zakresie zarządzania małymi portami morskimi w Polsce. Najważniejsze nieprawidłowości dotyczyły planowania rozwoju, zarządzania infrastrukturą, zapewnienia bezpieczeństwa, a także obowiązków finansowo-księgowych.
2 MIN CZYTANIA