fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaTransportBranża motoryzacyjna wciąż w dołku

Branża motoryzacyjna wciąż w dołku

W lipcu 2022 r. ponownie zarejestrowano mniej nowych samochodów niż przed rokiem – informuje „Puls Biznesu”. Podobny trend obserwowano w poprzednich 12 miesiącach!

W lipcu zarejestrowano niewiele ponad 34,7 tys. nowych pojazdów.

„To o ponad 12,3 proc. mniej niż w czerwcu oraz o blisko 11 proc. mniej niż w lipcu 2021 r. Od początku stycznia do końca lipca 2022 r. urzędy komunikacji wydały nieco ponad 247,1 tys. kompletów tablic rejestracyjnych do nowych aut, rok wcześniej było ich o 12,1 proc. więcej” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Gazeta wskazała jednak, że dla branży pojawiło się pewne światełko w tunelu, choć dotyczy ono raczej poprawy po stronie podaży, a nie popytu. Jedną z przyczyn malejącej liczby rejestracji nowych samochodów pozostaje bowiem wciąż ograniczona podaż aut, która jest skutkiem problemów z dostępnością komponentów wymaganych do ich produkcji. Mowa tutaj głównie o mikroprzekaźnikach. Ale powodów zaistniałej sytuacji jest więcej: „Ostatnio to również wysoki poziom inflacji, ograniczający zasobność portfeli Polaków, rosnące stopy procentowe przekładające się na wysoki poziom rat leasingu, wynajmu czy kredytu, a także rosnące ceny” – wyjaśnia „PB”.

Z pierwszej dziesiątki największych marek na polskim rynku wzrost liczby rejestracji zanotowały tylko trzy, a największy dotyczył Hyundaia – niemal 11,4 proc. Tylko w 2022 r. w Polsce zarejestrowano 20,6 tys. samochodów tej marki. Największy spadek zanotowała natomiast Skoda – tu liczba rejestracji spadła aż o 32 proc. w porównaniu do minionego roku.

Źródło: Puls Biznesu

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Ile oszczędzasz, dojeżdżając do pracy autem? Samochód wciąż jest konkurencyjny

Auta są passé? Takie można odnieść wrażenie, obserwując przyjmowane polityki, jak np. planowany podatek samochodowy, zakaz sprzedaży aut spalinowych, czy strefy czystego transportu. Z drugiej strony liczba nowo rejestrowanych aut w Polsce rośnie. Warsaw Enterprise Institute przeanalizował korzyści, które z posiadania aut odnoszą obywatele, a które umykają urzędnikom.
3 MIN CZYTANIA

Polskie autobusy wodorowe podbijają Europę!

Kolejne miasta z państw zachodniej Europy składają zamówienia na nowoczesne autobusy polskiej marki Solaris napędzane ogniwem wodorowym.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA