fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanse„Broń gotówki”, czyli dlaczego wolni ludzie płacą przede wszystkim gotówką

„Broń gotówki”, czyli dlaczego wolni ludzie płacą przede wszystkim gotówką

Lata agresywnej ofensywy płatności wyłącznie bezgotówkowych nie mogły pozostać bez reakcji, znajdując odbicie nie tylko w działaniach odpowiednich instytucji porządkujących rynek finansowy, ale także w postaci oddolnych inicjatyw społecznych. Instytut Spraw Obywatelskich proponuje, by we własnym, dobrze pojętym interesie zarówno przedsiębiorcy, jak i „zwykli” ludzie jak najczęściej płacili gotówką.

Czym jest Instytut Spraw Obywatelskich (ISO)? Wygląda na to, że nie kryje się za nim żaden lobbing, konkretna firma czy partia polityczna. Obejrzeliśmy stronę ISO i zasięgnęliśmy informacji – jest to grupa niemal wyłącznie młodych ludzi, entuzjastów wierzących w to, że obywatelskie inicjatywy w demokratycznym społeczeństwie mają swoją moc sprawczą. Sami o sobie piszą tak: „Instytut Spraw Obywatelskich jest organizacją społeczną niezależną od partii politycznych i korporacji. Od 2004 r. walczy o dobro wspólne, m.in bezpieczną żywność, czyste powietrze, prawa pracownicze, zrównoważony transport. Naszą misją jest rozwijanie, kształtowanie i promowanie postaw obywatelskich”.

Eliminowanie gotówki nie jest przypadkiem?

W najnowszym artykule Rafał Górski, prezes ISO, pisze między innymi tak: „Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności” promuje Polskę bezgotówkową na potęgę! Przykładowo, organizuje od 2017 roku Tydzień Płatności Bezgotówkowych. Jest też pomysłodawcą programu edukacyjnego „Warto Bezgotówkowo”. Kolejne zmiany legislacyjne w prawie związane z ograniczeniami dla gotówki, to, moim zdaniem, nie jest proces naturalny. Te zmiany to nie są przypadki”.

Górski trafnie zauważa, że w Polsce nie ma ani jednej organizacji społecznej broniącej gotówki. Owszem, jest jedna instytucja reprezentująca interesy firm ochrony i transportu gotówki, a także bankomatowych. Jej głos jest jednak ledwie słyszalny, a wpływ na kształtowanie rzeczywistości gospodarczej, eufemistycznie to określając – umiarkowany. Być może dlatego, że lobbing firm związanych z obrotem gotówką nie chce wchodzić w konflikt z nadal bardzo wpływowym lobby bankowym, reprezentowanym przede wszystkim przez Związek Banków Polskich oraz organizacje wokół niego skupione.

Rafał Górski konstatuje też, że na razie nie ma wystarczająco dużo chętnych do systematycznego zajmowania się takimi „kontrowersyjnymi” sprawami obywatelskimi jak rady pracowników, obywatelska inicjatywa ustawodawcza czy GMO. Brakuje także powszechnego zainteresowania zabiegami globalistycznych instytucji finansowych wokół zdyskredytowania gotówki z jednej strony, a przyzwyczajenia ludzi do płatności wyłącznie bezgotówkowych – z drugiej.

To dlatego (między innymi) młodzi ludzie, którzy zgrupowali się w Instytucie Spraw Obywatelskich, postanowili uruchomić akcję „Broń gotówki!”. Swoje działania wokół niej zainicjowali już na początku 2021 roku, wskazując umowny dzień 16 sierpnia jako swoiste święto gotówki, podczas którego Polacy starają się – oczywiście tam, gdzie jest to możliwe – płacić wyłącznie gotówką. Dlaczego akurat 16 sierpnia? Bo w tym dniu, w 1794 roku, podczas insurekcji kościuszkowskiej w stolicy zostały puszczone w obieg pierwsze polskie banknoty.

Gotówka to wolność, prywatność i bezpieczeństwo

„Dzień Płacenia Gotówką ma na celu zachęcenie obywateli, przedsiębiorców i instytucji publicznych do aktywnego korzystania z gotówki. Ten dzień jest okazją do nagłaśniania korzyści z płacenia gotówką i zagrożeń związanych z Polską bezgotówkową” – czytamy w artykule na stronie Instytutu.

Dlaczego obronienie gotówki jest tak ważne? Instytut Spraw Obywatelskich postrzega to tak: „Gotówka daje nam wciąż wolność i prywatność, których coraz mniej w naszym codziennym życiu, np. od lipca br. skarbówka ma łatwiejszy dostęp do naszych kont bankowych. Dzięki gotówce ci, którzy chcą, mogą uniknąć inwigilacji przez biznesowe i polityczne grupy interesów oraz służby. Posługując się gotówką, nie zostawiamy cyfrowych śladów. Po drugie, gotówka jest przeszkodą dla umocnienia się globalnej władzy nad nami. Władzy globalnych banków, funduszy inwestycyjnych (np. BlackRock, Vanguard, State Street i Fidelity) oraz korporacji technologicznych (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft). Gotówka przeszkadza globalistom, bo zmniejsza ich kontrolę nad tym, co, gdzie, za ile i od kogo kupujemy. Pozwala także zachować minimalne bezpieczeństwo Polakom i Polsce, jeśli nastąpiłby atak cyberbronią na infrastrukturę krytyczną”.

Młodzi ludzie z Instytutu spraw Obywatelskich zachęcają, by zainteresować się głębiej tematem walki z obrotem gotówkowym. I oczywiście, by płacić gotówką – zawsze i wszędzie, gdzie tylko to jest możliwe, zachęcając do tego samego rodzinę, sąsiadów, znajomych itd. Płacić gotówką nie tylko w Dzień Płacenia Gotówką.
Zachęcają także do podpisania petycji do premiera RP Mateusza Morawieckiego w obronie gotówki. Petycji, która – zwłaszcza w obecnej dobie przesileń gospodarczych i geopolitycznych – nabiera szczególnej wagi: https://instytutsprawobywatelskich.pl/bron-gotowki/.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA