Lata agresywnej ofensywy płatności wyłącznie bezgotówkowych nie mogły pozostać bez reakcji, znajdując odbicie nie tylko w działaniach odpowiednich instytucji porządkujących rynek finansowy, ale także w postaci oddolnych inicjatyw społecznych. Instytut Spraw Obywatelskich proponuje, by we własnym, dobrze pojętym interesie zarówno przedsiębiorcy, jak i „zwykli” ludzie jak najczęściej płacili gotówką.

jarmoluk/Pixabay

Czym jest Instytut Spraw Obywatelskich (ISO)? Wygląda na to, że nie kryje się za nim żaden lobbing, konkretna firma czy partia polityczna. Obejrzeliśmy stronę ISO i zasięgnęliśmy informacji – jest to grupa niemal wyłącznie młodych ludzi, entuzjastów wierzących w to, że obywatelskie inicjatywy w demokratycznym społeczeństwie mają swoją moc sprawczą. Sami o sobie piszą tak: „Instytut Spraw Obywatelskich jest organizacją społeczną niezależną od partii politycznych i korporacji. Od 2004 r. walczy o dobro wspólne, m.in bezpieczną żywność, czyste powietrze, prawa pracownicze, zrównoważony transport. Naszą misją jest rozwijanie, kształtowanie i promowanie postaw obywatelskich”.

Eliminowanie gotówki nie jest przypadkiem?

W najnowszym artykule Rafał Górski, prezes ISO, pisze między innymi tak: „Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności” promuje Polskę bezgotówkową na potęgę! Przykładowo, organizuje od 2017 roku Tydzień Płatności Bezgotówkowych. Jest też pomysłodawcą programu edukacyjnego „Warto Bezgotówkowo”. Kolejne zmiany legislacyjne w prawie związane z ograniczeniami dla gotówki, to, moim zdaniem, nie jest proces naturalny. Te zmiany to nie są przypadki”.

Górski trafnie zauważa, że w Polsce nie ma ani jednej organizacji społecznej broniącej gotówki. Owszem, jest jedna instytucja reprezentująca interesy firm ochrony i transportu gotówki, a także bankomatowych. Jej głos jest jednak ledwie słyszalny, a wpływ na kształtowanie rzeczywistości gospodarczej, eufemistycznie to określając – umiarkowany. Być może dlatego, że lobbing firm związanych z obrotem gotówką nie chce wchodzić w konflikt z nadal bardzo wpływowym lobby bankowym, reprezentowanym przede wszystkim przez Związek Banków Polskich oraz organizacje wokół niego skupione.

Rafał Górski konstatuje też, że na razie nie ma wystarczająco dużo chętnych do systematycznego zajmowania się takimi „kontrowersyjnymi” sprawami obywatelskimi jak rady pracowników, obywatelska inicjatywa ustawodawcza czy GMO. Brakuje także powszechnego zainteresowania zabiegami globalistycznych instytucji finansowych wokół zdyskredytowania gotówki z jednej strony, a przyzwyczajenia ludzi do płatności wyłącznie bezgotówkowych – z drugiej.

To dlatego (między innymi) młodzi ludzie, którzy zgrupowali się w Instytucie Spraw Obywatelskich, postanowili uruchomić akcję „Broń gotówki!”. Swoje działania wokół niej zainicjowali już na początku 2021 roku, wskazując umowny dzień 16 sierpnia jako swoiste święto gotówki, podczas którego Polacy starają się – oczywiście tam, gdzie jest to możliwe – płacić wyłącznie gotówką. Dlaczego akurat 16 sierpnia? Bo w tym dniu, w 1794 roku, podczas insurekcji kościuszkowskiej w stolicy zostały puszczone w obieg pierwsze polskie banknoty.

Gotówka to wolność, prywatność i bezpieczeństwo

„Dzień Płacenia Gotówką ma na celu zachęcenie obywateli, przedsiębiorców i instytucji publicznych do aktywnego korzystania z gotówki. Ten dzień jest okazją do nagłaśniania korzyści z płacenia gotówką i zagrożeń związanych z Polską bezgotówkową” – czytamy w artykule na stronie Instytutu.

Dlaczego obronienie gotówki jest tak ważne? Instytut Spraw Obywatelskich postrzega to tak: „Gotówka daje nam wciąż wolność i prywatność, których coraz mniej w naszym codziennym życiu, np. od lipca br. skarbówka ma łatwiejszy dostęp do naszych kont bankowych. Dzięki gotówce ci, którzy chcą, mogą uniknąć inwigilacji przez biznesowe i polityczne grupy interesów oraz służby. Posługując się gotówką, nie zostawiamy cyfrowych śladów. Po drugie, gotówka jest przeszkodą dla umocnienia się globalnej władzy nad nami. Władzy globalnych banków, funduszy inwestycyjnych (np. BlackRock, Vanguard, State Street i Fidelity) oraz korporacji technologicznych (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft). Gotówka przeszkadza globalistom, bo zmniejsza ich kontrolę nad tym, co, gdzie, za ile i od kogo kupujemy. Pozwala także zachować minimalne bezpieczeństwo Polakom i Polsce, jeśli nastąpiłby atak cyberbronią na infrastrukturę krytyczną”.

Młodzi ludzie z Instytutu spraw Obywatelskich zachęcają, by zainteresować się głębiej tematem walki z obrotem gotówkowym. I oczywiście, by płacić gotówką – zawsze i wszędzie, gdzie tylko to jest możliwe, zachęcając do tego samego rodzinę, sąsiadów, znajomych itd. Płacić gotówką nie tylko w Dzień Płacenia Gotówką.
Zachęcają także do podpisania petycji do premiera RP Mateusza Morawieckiego w obronie gotówki. Petycji, która – zwłaszcza w obecnej dobie przesileń gospodarczych i geopolitycznych – nabiera szczególnej wagi: https://instytutsprawobywatelskich.pl/bron-gotowki/.

 

Poprzedni artykułRada Przedsiębiorczości apeluje do rządu
Następny artykułZimą będzie niższa temperatura w domach