fbpx
środa, 13 listopada, 2024
Strona głównaArchiwumCo powinien zawierać pakiet antykryzysowy? Na co czekają przedsiębiorcy?

Co powinien zawierać pakiet antykryzysowy? Na co czekają przedsiębiorcy?

Sytuacja z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym koronawirusem jest na tyle dynamiczna i poważna, że w żadnym wypadku nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie skutki dla polskiej gospodarki będzie miało to wszystko, co od kilkunastu dni dzieje się na naszych oczach. Jeśli dziś ktoś próbuje mówić wam, że wzrost gospodarczy na koniec roku wyniesie "tyle i tyle", że zamiast przewidywanego "x" spadnie o "y", a bezrobocie wzrośnie o "z" (w miejsce x, y, z wstaw dowolną liczbę), to znaczy, że nie jest żadnym ekspertem, tylko zwyczajnym hochsztaplerem. To jest co najwyżej wróżenie z fusów i zabawa w jakąś atrologię, a nie poważne, naukowe i eksperckie podejście do tematu. Dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć, co stanie się z polską gospodarką. Jedno jest pewne – czekają nas turbulencje, jakich jeszcze miesiąc temu nikt się nie spodziewał i na jakie zapewne niewielu (o ile ktokolwiek) było przygotowanych. Dlatego nie ulega żadnej watpliwości, że to właśnie jest jeden z niewielu momentów, kiedy państwo MUSI wkroczyć z butami w regulacje gospodarcze i zadziałać. MĄDRZE, ZDECYDOWANIE I JAK NAJSZYBCIEJ!   

Czekając na pakiet antykryzysowy obiecany przez premiera Mateusza Morawieckiego, wystarczy porozmawiać z przedsiębiorcami, by dowiedzieć się, jakie priorytety w tym pakiecie powinny się znaleźć:

1. Zwolnienie osób prowadzących działalność gospodarczą ze składek ZUS płaconych za siebie.
Już w tamtym tygodniu z podobnym apelem do premiera wystąpił rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz, pisząc w liście: Od kliku dni otrzymuję setki telefonów i e-maili z obawami: „skąd wezmę na ZUS, jeżeli obroty spadły mi niemalże do zera” . W zasadzie dodatkowe uzasadnienie jest chyba zbędne. ZUS dla przedsiębiorców do zawieszenia. Minimum na pół roku.

2. Wsparcie finansowe dla osób, które utraciły wynagrodzenie z tytułu umów cywilnoprawnych. 
Są pieniądze na 500+ i inne wydatki społeczne? Koniecznie muszą się też znaleźć dla tych, którzy z nie własnej winy przestaną mieć za chwilę za co żyć. Finanse w budżecie centralnym rzecz ważna, to jasne, ale jeszcze ważniejsze są finanse w kieszeni obywateli, za które ci mogą kupić podstawowe rzeczy i przetrwać ten trudny czas.

3. Mocne wsparcie BGK dla całego sektora MŚP.
Wspominał o tym wczoraj minister finansów Tadeusz Kościński. Jego resort zatwierdził objęcie gwarancjami de minimis do 80 proc. kredytów dla mikrofirm oraz MŚP i obniżył do zera prowizję od gwarancji.

4. Natychmiastowy zwrot podatku VAT dla firm i uwolnienie środków na rachunkach split payment.
Nie stać naszej gospodarki na to, by mrozić jakiekolwiek pieniądze w tej sytuacji. Budżet centralny ważny – jak już wspomniałem, ale finanse firm i konsumentów jeszcze ważniejsze. Te środki muszą wrócić do obiegu i sprawić, by skutki kryzysu były jak najmniej odczuwalne.

5. Odroczenie terminów składania deklaracji podatkowych, deklaracji ZUS, zawieszenia RODO i innych obowiązków administracyjnych.
Komu dziś potrzebni są ludzie wykonujący rzeczy absolutnie zbędne w sytacji zbliżającego się kryzysu gospodarczego? Przedsiębiorcy, aby przetrwać, muszą natychmiast dostosować się do nowej rzeczywistości, a nie tkwić w przepisach, które w obecnej sytuacji bardzo szybko doprowadzą wielu z nich do ruiny. Czy naprawdę niezbędną rzeczą na dziś jest to, by do końca marca sporządzone były wszystkie deklaracje podatkowe? Najważniejsze jest dziś przestrzeganie przez przedsiębiorstwa RODO, BDO i innych administracyjnych przepisów? Tony tych regulacji powinno się jak najszybciej wytrzymać. Szczególnie teraz nie mają one żadnego sensu.

6. Zawieszenie spłat kredytów i leasingów dla przedsiębiorców.
To kolejna ingerencja państwa w tej sytuacji konieczna. Trzeba to zrobić drogą ustawową. Banki to przetrwają, sektor MŚP bez tego ruchu może sobie nie poradzić. Trzeba zdać sobie sprawę, że jeśli popłyną przedsiębiorcy, to pociągną za sobą pracowników, bo przecież w ogromnej mierze ci przedsiębiorcy są jednocześnie pracodawcami. Gdy okaże się, że za miesiąc czy dwa nie będzie na pensje dla ludzi, to czyja to będzie wina? Rządu? Banków? Przedsiębiorców?

Raz jeszcze podkreślam – nie chodzi o to, by kogokolwiek straszyć. Chodzi o to, by zdać sobie sprawę, w jak trudnej sytuacji się znaleźliśmy i zrobić wszystko, bo powstrzymać sufit, który za chwilę wszystkim nam może zwalić się na głowę. A posprzątać ten bałagn będzie niezwykle ciężko i zajmiej to z pewnością bardzo dużo czasu. Bez MĄDRYCH I ZDECYDOWANYCH działań państwa czekać nas może gospodarcza tragedia. Nie wiadomo tylko jeszcze, w jakim rozmiarze.
 

 

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA