fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaArchiwumRola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Projekt ESP Młoty realizowany przez PGE Polską Grupę Energetyczną przy współudziale Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest jednym z ważniejszych elementów realizacji transformacji energetycznej w Polsce. Będzie on spełniać kluczowe znaczenie dla zachowania stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski.

Czym jest ESP?

Elektrownie szczytowo-pompowe to niezawodne magazyny ogromnych ilości energii gotowe do jej przechowywania w długim czasie. Pełną moc osiągają w zaledwie kilka minut, dzięki czemu są w stanie błyskawicznie reagować na zmiany zapotrzebowania na energię. Mogą bardzo szybko zastąpić w systemie blok energetyczny, który został nagle odstawiony, zadziałać w przypadku awarii, czy zakłóceń w funkcjonowaniu sieci przesyłowej. Oznacza to, że świadczą usługę pracy interwencyjnej Operatora Systemu Przesyłowego, który korzysta z nich w celu zapewnienia stabilnej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

W związku z trwającą transformacją energetyczną i rozwojem mocy odnawialnych elektrownie szczytowo-pompowe zyskują na znaczeniu, gdyż przy bardzo wysokiej produkcji energii wiatrowej czy słonecznej mogą magazynować jej nadmiar i oddawać ją do sieci, gdy jej produkcja jest niska. W Europie pracuje dzisiaj ponad 40 tego typu jednostek, a ogłoszonych jest 10 projektów nowych elektrowni szczytowo-pompowych.

Jednak poza funkcją stabilizującą krajowy system energetyczny elektrownie te mają również szereg innych zalet, szczególnie dla lokalnych społeczności i lokalnego rynku energetycznego. Tak też będzie w przypadku planowanej inwestycji w Młotach.

Nowe miejsca pracy

Niewątpliwą korzyścią płynącą z realizacji projektu jest ożywienie na rynku pracy w Gminie Bystrzyca Kłodzka. Budowa elektrowni szczytowo-pompowej to bardzo wymagająca inwestycja pod kątem budowlanym oraz technologicznym. Szacuje się, że na czas budowy potrzebne będzie ok. 1000 pracowników do robót budowlanych, ziemnych oraz technologii układu elektrowni, co niewątpliwie ożywi regionalny rynek pracy. Mimo iż proces budowy wymaga zaangażowania wielu specjalistów z różnych dziedzin, wykonawcy bardzo często szukają wsparcia w prowadzonych pracach na lokalnym rynku, ze względu na znajomość warunków, łatwiejszą komunikację oraz koordynację zadań czy wprost wspieranie lokalnej przedsiębiorczości.

Nie zapominajmy też, że po uruchomieniu eksploatacji elektrownia zapewni stabilne miejsca pracy w całym okresie jej funkcjonowania. Będą to stanowiska związane z operatorstwem, serwisem oraz przeglądami infrastruktury.

Atrakcja turystyczna

Należąca do Grupy PGE Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar od wielu lat stanowi lokalną atrakcję turystyczną. Malownicze usytuowanie zbiorników wodnych wzbogaca walory turystyczne regionu. Dostępność ścieżek rowerowych oraz szlaków pieszych to tylko nieliczne z dostępnych atrakcji. Do najbardziej przyciągających ciekawostek na pewno należy zaliczyć możliwość zwiedzania i poznawania technologii związanej z produkcją energii elektrycznej. Turyści mogą dowiedzieć się więcej o działaniu elektrowni i korzyściach związanych z energią odnawialną. To z pewnością fascynujące doświadczenie dla osób zainteresowanych nauką i technologią.

Innym przykładem rozwoju turystyki jest elektrownia w Solinie. Razem z Polańczykiem i Jeziorem Solińskim stanowi jedną z najciekawszych i najbardziej malowniczych atrakcji w województwie podkarpackim.

Lokalizacja przyszłej ESP w Młotach w Górach Bystrzyckich będzie ciekawym miejscem rekreacyjnym i zapewni dodatkową, niespotykaną w wielu miejscach atrakcję dla turystów. Warto dodać, że naziemne elementy inwestycji będą tworzyć harmonijną całość z otaczającą przyrodą, a całe zaplecze technologiczne będzie umieszczone pod ziemią, co nie zaburzy otaczających krajobrazów.

Rozwój i bezpieczeństwo

Niewątpliwą korzyścią dla lokalnej społeczności są podatki, które Grupa PGE jako inwestor będzie odprowadzała do Gminy Bystrzyca Kłodzka. Wysokość wpływów do budżetu gminy, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, jest liczona jako dwa procent wartości budynków usytuowanych na terenie inwestycji. Finalna wartość budynków w ramach inwestycji ESP Młoty będzie znana po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na generalnego inwestora inwestycji. Jednak już teraz można określić, że wpływy te pozwolą na rozwój Gminy Bystrzycy Kłodzkiej.

Warto również zaznaczyć, że elektrownie szczytowo-pompowe pełnią również ważną funkcję zbiorników retencyjnych chroniących przed zagrożeniem powodziowym, umożliwiając zarządzanie gospodarką wodną w okolicy. Taką funkcję pełnić będzie także magazyn zielonej energii „Młoty”.

Poparcie dla projektu

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym we wrześniu b.r. przez 4P Research Mix na zlecenie PGE na reprezentatywnej grupie 1000 mieszkańców powiatu kłodzkiego, respondenci wskazują, że budowa takich elektrowni jest potrzebna. Poparcie dla inwestycji w Młotach deklaruje 58 proc. badanych mieszkańców regionu. Większość respondentów przewiduje pozytywne jej konsekwencje. Wśród nich najczęściej wymieniane są: powstanie nowych miejsc pracy (90%), zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej (87%), ochrona na wypadek powodzi (83%), wpływy z podatków do gminy (80%) oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu (59%).

Materiał powstał we współpracy z PGE Polską Grupą Energetyczną

INNE Z TEJ KATEGORII

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

INNE TEGO AUTORA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.
< 1 MIN CZYTANIA

Rząd musi zmienić system podatkowy, aby przedsiębiorcy wrócili do inwestycji

Firmy działające w Polsce powinny mieć jak najlepsze warunki do działania – tak, jak np. firmy na Słowacji, w Estonii czy w Irlandii. Nie da się tego zrobić bez zmiany jednego z najgorszych w ramach państw OECD systemu podatkowego, który zajmuje dzisiaj 36 pozycję na 37 państw – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
2 MIN CZYTANIA