fbpx
czwartek, 31 października, 2024
Strona głównaFelietonDokąd żeglujecie, Europo i Zachodzie?

Dokąd żeglujecie, Europo i Zachodzie?

Na pytanie, co rząd może zrobić, by rozwiązać problem demograficzny, Kevin Dolan odpowiada prowadzącemu podcast „The Tom Woods Show”, że nie może zrobić nic. W demokracji myśli się w kategoriach następnych wyborów, a tu potrzebne są rozwiązania długofalowe.

Następnego dnia przeczytałem, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada podwyższenie od 2024 r. świadczenia 500+ do 800 zł. Świadczenie to wprowadzono po raz pierwszy w 2016 r., ale wbrew założeniom nie przełożyło się na większą liczbę urodzeń.

Problem jest nie tylko polski. Rządy w Europie próbowały już wszystkiego ze standardowego zestawu narzędzi technokratycznych: zachęt podatkowych, dotowanej opieki nad dziećmi, propagandy. Nic nie zadziałało. K. Dolan również to zauważył i dlatego w grudniu w stolicy Teksasu organizuje „Natal Conference”, aby w gronie ekspertów szukać rozwiązania problemu.

Skoro nie demokracja, to może monarchia, jak sugeruje w swojej książce „Demokracja. Bóg, który zawiódł” niemiecki filozof i ekonomista Hans-Herman Hoppe? Nie musi to być koniecznie król. Wystarczy, aby do polityki wchodzili ludzie doświadczeni, po odniesieniu sukcesu w prowadzeniu własnego biznesu, po założeniu rodzinny i wychowaniu dzieci. Nie zakłócałoby to ich preferencji czasowej, a tym samy pomogłoby w budowaniu właściwego porządku społecznego opartego na rodzinie i prawie naturalnym.

Dziś mamy państwową emeryturę i system zasiłków socjalnych, które uzależniają jednostkę od państwa. Mamy rozbudowany system państwowej edukacji, który rozciąga się nadmiernie w czasie, odciągając młodych od założenia rodziny. Później wchodzą oni do gospodarki, w której konieczne są dwie pensje dla utrzymania rodziny. To wszystko składa się na największy kryzys demograficzny w naszej historii.

W demokracji młody polityk po „stosunkach międzynarodowych” i bez rodziny nie jest w stanie odpowiedzialnie przewidzieć skutków swoich działań. Jedyny pomysł, jaki przychodzi mu później do głowy, aby poprawiać błędy poprzedników, to sprowadzenie imigrantów. Gospodarka ich potrzebuje, ale jest to pochodna wcześniej popełnionych błędów, w tym idei państwa opiekuńczego i polityki fiskalnej opartej na sfalsyfikowanej teorii Johna Keynesa.

Zbyt często patrzymy na skutek, a nie rozumiemy przyczyn zjawiska. Ireneusz Jabłoński w wywiadzie dla „FPG” trafnie zauważa, że podnoszenie stóp procentowych nie zahamowało inflacji. Zaszkodziło tylko małym i średnim przedsiębiorcom oraz konsumentom. Rada Polityki Pieniężnej – według eksperta Centrum im. Adam Smitha – zareagowała odruchem Pawłowa. Nie przeprowadzono pogłębionej analizy dotyczącej rzeczywistych przyczyn inflacji.

Od zwiększania świadczeń socjalnych nie przybędzie dzieci, podobnie jak od podwyższania płacy minimalnej nie przybędzie bogactwa. „Dokąd żeglujecie, Europo i Zachodzie?” – pytał papież Franciszek w Lizbonie. Parafrazując jego słowa możemy dodać: „Dokąd zmierzacie, skoro w obliczu poważnych problemów oferujecie pospieszne i błędne remedia?”.

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne poglądy i opinie

 

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie. Był dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu oraz prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ekonomia i sprawiedliwość

Współczesne państwo nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nie zajmując się tematem sprawiedliwości, kapitaliści pozostawiają ten problem do rozwiązania kolejnemu pokoleniu socjalistów.
3 MIN CZYTANIA

Każda władza ma swoje preferencje

Pieniądze budżetowe zawsze są ogromną pokusą dla organizacji pozarządowych. Nikt nie otrzymuje ich za darmo. Nie jest sztuką nie brać, kiedy nie dają. Sztuką jest być wolnym i nie brać, kiedy pieniądze rządowe leżą na stole.
3 MIN CZYTANIA

Milei i libertariańskie credo

Na Światowym Forum Ekonomicznym Javier Milei, libertariański prezydent Argentyny, powiedział, że największym niebezpieczeństwem dla świata jest socjalizm. Prawie nikt nie zwrócił uwagi, że Milei wspomniał także o libertariańskim credo, które głosi, że wszyscy są równi i mają takie same prawa przyznane przez Stwórcę, do których należy prawo do życia, wolności i własności.
2 MIN CZYTANIA