fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaFelietonDokąd żeglujecie, Europo i Zachodzie?

Dokąd żeglujecie, Europo i Zachodzie?

Na pytanie, co rząd może zrobić, by rozwiązać problem demograficzny, Kevin Dolan odpowiada prowadzącemu podcast „The Tom Woods Show”, że nie może zrobić nic. W demokracji myśli się w kategoriach następnych wyborów, a tu potrzebne są rozwiązania długofalowe.

Następnego dnia przeczytałem, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada podwyższenie od 2024 r. świadczenia 500+ do 800 zł. Świadczenie to wprowadzono po raz pierwszy w 2016 r., ale wbrew założeniom nie przełożyło się na większą liczbę urodzeń.

Problem jest nie tylko polski. Rządy w Europie próbowały już wszystkiego ze standardowego zestawu narzędzi technokratycznych: zachęt podatkowych, dotowanej opieki nad dziećmi, propagandy. Nic nie zadziałało. K. Dolan również to zauważył i dlatego w grudniu w stolicy Teksasu organizuje „Natal Conference”, aby w gronie ekspertów szukać rozwiązania problemu.

Skoro nie demokracja, to może monarchia, jak sugeruje w swojej książce „Demokracja. Bóg, który zawiódł” niemiecki filozof i ekonomista Hans-Herman Hoppe? Nie musi to być koniecznie król. Wystarczy, aby do polityki wchodzili ludzie doświadczeni, po odniesieniu sukcesu w prowadzeniu własnego biznesu, po założeniu rodzinny i wychowaniu dzieci. Nie zakłócałoby to ich preferencji czasowej, a tym samy pomogłoby w budowaniu właściwego porządku społecznego opartego na rodzinie i prawie naturalnym.

Dziś mamy państwową emeryturę i system zasiłków socjalnych, które uzależniają jednostkę od państwa. Mamy rozbudowany system państwowej edukacji, który rozciąga się nadmiernie w czasie, odciągając młodych od założenia rodziny. Później wchodzą oni do gospodarki, w której konieczne są dwie pensje dla utrzymania rodziny. To wszystko składa się na największy kryzys demograficzny w naszej historii.

W demokracji młody polityk po „stosunkach międzynarodowych” i bez rodziny nie jest w stanie odpowiedzialnie przewidzieć skutków swoich działań. Jedyny pomysł, jaki przychodzi mu później do głowy, aby poprawiać błędy poprzedników, to sprowadzenie imigrantów. Gospodarka ich potrzebuje, ale jest to pochodna wcześniej popełnionych błędów, w tym idei państwa opiekuńczego i polityki fiskalnej opartej na sfalsyfikowanej teorii Johna Keynesa.

Zbyt często patrzymy na skutek, a nie rozumiemy przyczyn zjawiska. Ireneusz Jabłoński w wywiadzie dla „FPG” trafnie zauważa, że podnoszenie stóp procentowych nie zahamowało inflacji. Zaszkodziło tylko małym i średnim przedsiębiorcom oraz konsumentom. Rada Polityki Pieniężnej – według eksperta Centrum im. Adam Smitha – zareagowała odruchem Pawłowa. Nie przeprowadzono pogłębionej analizy dotyczącej rzeczywistych przyczyn inflacji.

Od zwiększania świadczeń socjalnych nie przybędzie dzieci, podobnie jak od podwyższania płacy minimalnej nie przybędzie bogactwa. „Dokąd żeglujecie, Europo i Zachodzie?” – pytał papież Franciszek w Lizbonie. Parafrazując jego słowa możemy dodać: „Dokąd zmierzacie, skoro w obliczu poważnych problemów oferujecie pospieszne i błędne remedia?”.

Każdy felietonista FPG24.PL prezentuje własne poglądy i opinie

 

Jacek Gniadek SVD
Jacek Gniadek SVD
Werbista, misjonarz, teolog, ekonomista i obserwator życia gospodarczego w jednym. Pracował w Zairze (DR Konga), Botswanie, Liberii i Zambii. Od 2016 r. mieszka w Warszawie i jest dyrektorem Werbistowskiego Centrum Fu Shenfu, prezesem Stowarzyszenia „Sincum” im. M. Boyma SJ, które pomaga Kościołowi w Chinach. Współpracuje z Fundacją ASBIRO, która wspomaga prywatną edukację w Afryce. Wkrótce wybiera się do Chile. Jeden z największych zwolenników wolnej przedsiębiorczości wśród duchownych katolickich w Polsce.

INNE Z TEJ KATEGORII

Unik zrobił byk!

Dlaczego każdy dobry Europejczyk powinien zwalczać Unię Europejską? Dlatego, że coraz bardziej stanowi ona biurokratyczną czapę, nałożoną na pożyteczną inicjatywę jednolitego europejskiego obszaru celnego, który dał Europie potężny impuls rozwojowy, a który, pod ciężarem owej czapy, zaczyna właśnie wygasać.
6 MIN CZYTANIA

Głośne decyzje cichych nazwisk. Co powinniśmy robić, aby mieć coś do powiedzenia w Brukseli

Każda polityka ma swoją scenę i kuluary. Europejska też. I podobnie jak w jej krajowych odpowiednikach, kuluary są bardzo często niedoceniane przez tzw. zwykłych ludzi, czyli po prostu wyborców.
4 MIN CZYTANIA

Blokada za recenzję

Myślałem, że pisarze – jako de facto również osoby publiczne – są bardziej odporni na krytykę. Nie w tym przypadku. Napisałem recenzję biografii Zbigniewa Nienackiego autorstwa Pana Jarosława Molendy i autor mnie za nią... zablokował, mimo że w gruncie rzeczy była to recenzja pozytywnie odnosząca się do książki.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kościół to nie organizacja pozarządowa

Kościół nie może myśleć o sobie jako o organizacji pozarządowej, która wyciąga rękę po państwowe granty. Kościelna działalność charytatywna musi się różnić od świeckiej filantropii, a decyduje o tym źródło finansowania.
3 MIN CZYTANIA

Święty asceta i ekonomista

Przed wyborami zaczynamy w końcu rozmawiać o podatkach. 22 maja br. gościem Radia Zet był Krzysztof Bosak. Komentując propozycję zniesienia przez Konfederację progu podatkowego ze stawką 32 proc., red. Beata Lubecka powiedziała, że zyskają na tym najbogatsi. Współprzewodniczący Konfederacji odpowiedział: „Przestajemy karać za sukces. Zyskują ci, którzy zarabiają, ciężko pracują”.
2 MIN CZYTANIA

Wiara w ocieplenie klimatu

Człowiek, który nie wierzy w Boga, uwierzy w byle co. I nie mam tu na myśli wiary w ocieplenie klimatu, ale wiarę w to, że jakiś wymyślony przez unijnych biurokratów pakiet może poprawić stan naszego środowiska – pisze w najnowszym felietonie ks. Jacek Gniadek.
3 MIN CZYTANIA