fbpx
poniedziałek, 26 lutego, 2024
Strona głównaKrajDyplomatyczne Otwarcie Roku 2023

Dyplomatyczne Otwarcie Roku 2023

Jednym z istotniejszych wydarzeń pierwszej połowy lutego była ósma edycja Dyplomatycznego Otwarcia Roku zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą pod patronatem honorowym czterech ministerstw: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. „Forum Polskiej Gospodarki” przyjęło patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Hasłem tegorocznej, ósmej edycji DOR, czyli spotkania Krajowej Izby Gospodarczej z korpusem dyplomatycznym było „Ku lepszej przyszłości”. Moderujący spotkanie w warszawskim Centrum Olimpijskim ambasador Jerzy Drożdż, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą KIG, zwrócił uwagę na fakt, że pandemia, zerwanie globalnych łańcuchów dostaw, wzrost cen surowców energetycznych oraz agresja Rosji na Ukrainę, istotnie wpłynęły na funkcjonowanie przedsiębiorstw zmuszając je do znaczących zmian strategii. Zwłaszcza te handlujące z zagranicą z kolejnych kryzysów w większości wychodzą obronną ręką.

Międzynarodowa współpraca ekonomiczna

Spotkanie, na którym było obecnych kilkuset polskich przedsiębiorców, reprezentantów najważniejszych instytucji publicznych oraz przedstawicielstw dyplomatycznych, zainaugurowało wystąpienie Prezydenta Krajowej Izby Gospodarczej Andrzeja Arendarskiego oraz Marka Kłoczko, Prezesa KIG.

Fot. materiały KIG

Paweł Szrot, Sekretarz Stanu w Gabinecie Prezydenta RP przekazał list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników.
– Cieszę się, że kolejny rok z rzędu odnotowaliśmy wzrost gospodarczy, a także wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce – napisał prezydent Andrzej Duda. Prezydent napisał też, że realizacja promowanych przez niego i polskich partnerów inicjatyw infrastrukturalnych w ramach Partnerstwa Trójmorza sprzyja rozwojowi kontaktów eksportowych, pozwalając wypracować rozwiązania międzynarodowe wspierające współpracę ekonomiczną oraz wzrost konkurencyjności i innowacyjności.

Rośnie eksport i inwestycje

Przemawiający oficjele wysoko ocenili potencjał polskiego eksportu, którego wartość przekroczyła w zeszłym roku psychologiczną barierę 300 mld euro, odnotowując jeden z najlepszych wyników w całej UE. Od momentu wejścia do Unii Europejskiej nasz eksport wzrósł aż czterokrotnie.
– Polski eksport mierzy się z szeregiem wyzwań, z zerwanymi łańcuchami dostaw, z koniecznością transformacji (w tym cyfryzacji) oraz ze skutkami barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę – napisał w liście do zebranych premier Mateusz Morawiecki. Jednak – jak to wyraził premier: „naszym zadaniem jest zwiększenie w nim udziału wyrobów wysokoprzetworzonych”.

Premier Morawicki za szczególnie ważne uznał „wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki oraz wspieranie polskich eksporterów, a także kluczowych inwestycji dla polskiej gospodarki”. Przyznał, że są one w sposób wymierny wspierane przez KIG. Pomimo najpierw pandemii COVID-19, a potem agresji Rosji na Ukrainę Polska – w ocenie premiera – odnotowuje cały czas wzrost inwestycji zagranicznych, a istotny wzrost potrzebny jest zwłaszcza w takich branżach, jak elektromobilność czy branża wodorowa.
Według wstępnych danych, inwestycje zagraniczne w polskiej gospodarce sięgnęły na koniec ubiegłego roku 3,7 mld euro.

Dwa lata dynamicznych zmian

Fot. materiały KIG

W opinii Waldemara Budy, ministra rozwoju i technologii, ostatnie dwa lata były okresem dynamicznych zmian w polskiej gospodarce. Zmiany te zarazem były wyzwaniami. Przedsiębiorcy musieli na nie reagować bardzo szybko, dostrzegając w nich dla siebie również szanse. Taką szansą dla polskich firm będzie także odbudowa Ukrainy po zniszczeniach wojennych.
– Ministerstwo prowadzi warsztaty branżowe, które przy wsparciu KUKE i BGK pozwolą polskim firmom uczestniczyć w odbudowie Ukrainy – poinformował minister Waldemar Buda.

Zdaniem Wojciecha Gerwela, podsekretarza stanu ds. współpracy ekonomicznej, Narodów Zjednoczonych oraz polityki azjatyckiej MSZ, nasze służby dyplomatyczne będą nadal wspierać polskie firmy w promocji ich aktywności za granicą. MSZ i KIG podpisały niedawno umowę mającą na celu wsparcie promocji polskich firm za granicą i ich internacjonalizacji.

relacjonował Robert Azembski


Materiał opublikowany w ramach Patronatu Medialnego „Forum Polskiej Gospodarki”

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wojna dyskontów uderza w producentów jaj

Wojna cenowa między dwiema wiodącymi sieciami handlowymi w Polsce, które sprzedają jaja poniżej ceny zakupu, uderza w producentów.
2 MIN CZYTANIA

Polska posiada największe złoża srebra na świecie!

Polska jest czołowym światowym producentem wielu surowców, jednak szczególnie bogate są nasze złoża srebra.
< 1 MIN CZYTANIA

Bruksela odkręca kurek z miliardami euro dla Polski

Przebywająca z wizytą w Polsce szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie unijnych środków dla Polski z Funduszu Odbudowy i Polityki Spójności.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

Rząd Tuska wygasi program lokalnych inwestycji?

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych najprawdopodobniej nie będzie kontynuowany. Szkoda, bo stracą na tym samorządy lokalne oraz firmy, które wykonywały zlecone przez nie prace.
3 MIN CZYTANIA

Jak miejsce może sprzyjać przedsiębiorczości?

Okazuje się, że ze stanów amerykańskich to Floryda jest najbardziej przedsiębiorczym stanem. W ogólnokrajowym badaniu wzięto pod uwagę odsetek start-upów wciąż działających po roku, liczbę małych firm na sto tys. mieszkańców i nowo otwieranych działalności gospodarczych.
3 MIN CZYTANIA