1 stycznia 2023 r. Chorwacja stała się kolejnym krajem Unii Europejskiej, który został przyjęty do strefy euro.

12 lipca 2022 r. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła przyjęcie Chorwacji do strefy euro z dniem 1 stycznia 2023 r. Ustaliła też kurs wymiany kuny chorwackiej na poziomie 1 EUR = 7,5345 HRK. Kuna chorwacka zostanie usunięta z obiegu już w stycznia br. 1 stycznia br. poza wejściem do obiegu banknotów i monet euro nastąpiło także przewalutowanie rachunków bankowych.

Już 5 września 2022 r. rozpoczął się okres podawania w Chorwacji cen towarów i usług w obu walutach: kunach i euro. Tak będzie do końca 2023 r. Jednak zaledwie przez dwa tygodnie po wprowadzeniu wspólnej waluty banknoty i monety euro i kuny będą jednocześnie akceptowanymi środkami płatniczymi – informuje Europejski Bank Centralny.

Do 31 grudnia 2023 r. banknoty i monety kuny można wymieniać na euro tylko w urzędach pocztowych, bankach komercyjnych i Agencji Finansowej. Jednorazowo można bezpłatnie wymieniać do 100 banknotów i 100 monet. Przy większych transakcjach banki komercyjne mogą pobierać opłatę. Od stycznia 2024 r. usługę wymiany będzie prowadzić Chorwacji Bank Centralny. Banknoty kuny będzie wymieniać bezterminowo, a monety – do końca 2025 r. Ta usługa będzie bezpłatna. Banknoty kuny będzie można bezpłatnie wymieniać po stałym kursie również w pozostałych krajowych bankach centralnych ze strefy euro od 1 stycznia do 28 lutego 2023 r. Kwota wymiany jest ograniczona do 8000 kun dziennie na osobę lub transakcję.

Mimo pewnych zabezpieczeń zarówno Chorwaci, jak i turyści obawiają się, że po rezygnacji z kuny i wprowadzeniu euro w Chorwacji będzie po prostu drożej.

Poprzedni artykułWiększe becikowe uratuje demografię Japonii?
Następny artykułIgra nasza Hrvatska z ekonomią