fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaFinanseDzisiaj nowy kraj przyjmuje euro

Dzisiaj nowy kraj przyjmuje euro

1 stycznia 2023 r. Chorwacja stała się kolejnym krajem Unii Europejskiej, który został przyjęty do strefy euro.

12 lipca 2022 r. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła przyjęcie Chorwacji do strefy euro z dniem 1 stycznia 2023 r. Ustaliła też kurs wymiany kuny chorwackiej na poziomie 1 EUR = 7,5345 HRK. Kuna chorwacka zostanie usunięta z obiegu już w stycznia br. 1 stycznia br. poza wejściem do obiegu banknotów i monet euro nastąpiło także przewalutowanie rachunków bankowych.

Już 5 września 2022 r. rozpoczął się okres podawania w Chorwacji cen towarów i usług w obu walutach: kunach i euro. Tak będzie do końca 2023 r. Jednak zaledwie przez dwa tygodnie po wprowadzeniu wspólnej waluty banknoty i monety euro i kuny będą jednocześnie akceptowanymi środkami płatniczymi – informuje Europejski Bank Centralny.

Do 31 grudnia 2023 r. banknoty i monety kuny można wymieniać na euro tylko w urzędach pocztowych, bankach komercyjnych i Agencji Finansowej. Jednorazowo można bezpłatnie wymieniać do 100 banknotów i 100 monet. Przy większych transakcjach banki komercyjne mogą pobierać opłatę. Od stycznia 2024 r. usługę wymiany będzie prowadzić Chorwacji Bank Centralny. Banknoty kuny będzie wymieniać bezterminowo, a monety – do końca 2025 r. Ta usługa będzie bezpłatna. Banknoty kuny będzie można bezpłatnie wymieniać po stałym kursie również w pozostałych krajowych bankach centralnych ze strefy euro od 1 stycznia do 28 lutego 2023 r. Kwota wymiany jest ograniczona do 8000 kun dziennie na osobę lub transakcję.

Mimo pewnych zabezpieczeń zarówno Chorwaci, jak i turyści obawiają się, że po rezygnacji z kuny i wprowadzeniu euro w Chorwacji będzie po prostu drożej.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA