fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaKrajFatalne działania resortu cyfryzacji

Fatalne działania resortu cyfryzacji

Polski rząd zajmuje się nawet dostarczaniem usług informatycznych! Niestety – jak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli – robi to w sposób nieudolny i marnotrawny.

System Zapewnienia Usług Chmurowych (ZUCH) wdrożony i prowadzony przez ministra cyfryzacji w latach 2020-2022 miał m.in. służyć oferowaniu i pozyskiwaniu usług chmurowych dla administracji publicznej i dostawców zewnętrznych – nowoczesnych i bezpiecznych rozwiązań informatycznych. Nic z tego nie wyszło.

ZUCH nie spełnił swojej roli

Na wdrożenie, rozbudowę i utrzymanie systemu w latach 2020-2022 szacunkowo wydano 3,5 mln zł z pieniędzy podatników.

ZUCH –według NIK – nie spełnił swojej roli: „świadczy o tym nie tylko niewielka liczba zarejestrowanych w ZUCH użytkowników (156 potencjalnych kupujących), ale i znikoma liczba działań w ZUCH po ich stronie – zaledwie 9 podmiotów podjęło w sumie 12 wyszukiwań, dwa podmioty wygenerowały cztery zapotrzebowania na usługi, a jeden podmiot sformułował dwa zapytania ofertowe. Nie zawarto żadnej umowy na usługi chmurowe przy udziale systemu, tymczasem blisko 50 proc. użytkowników deklarowało nabycie w tym samym czasie usług chmurowych poza Systemem”.

Ministerialna nieudolność

Co więcej, użytkownikom systemu nie zapewniono bieżącego wsparcia w przyjmowaniu zgłoszeń i rozwiązaniu problemów technicznych. Przykładem może być tu niezałatwienie zgłoszeń – również ponawianych – przez okres kilku- lub kilkunastodniowy, a w skrajnym przypadku nawet przez siedem miesięcy. Nieliczni użytkownicy nie otrzymywali szybkiej informacji zwrotnej na temat skutecznego rozwiązania zgłoszonego problemu (niekiedy ponawianego).

Jakby tego było mało, NIK wykryła, że od chwili uruchomienia systemu nie podejmowano działań w celu wyjaśnienia i rozwiązania problemów niedokończonych i oczekujących rejestracji do systemu (wymagających działania użytkownika). W efekcie w ZUCH były 302 niezałatwione rejestracje (na 680 wszystkich w latach 2020-2022).

Źródło: www.nik.gov.pl

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA