fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesFirmy lawinowo znikają z rynku

Firmy lawinowo znikają z rynku

Według analiz InfoCredit w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. odnotowano rekordową liczbę zawieszanych i likwidowanych działalności gospodarczych.

Od stycznia do września br. założono i wznowiono 368,7 tys. działalności gospodarczych, ale zawieszono i zamknięto aż 412,8 tys. firm. Wzrosła liczba zamykanych działalności gospodarczych – z 357,3 tys. w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku 2022 do 393,7 tys. w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2023 r. Tylko w trzecim kwartale br. zawieszono 96,3 tys. działalności, podczas gdy w tym samym okresie 2022 r. – 88,4 tys., a 2021 r. – 72,7 tys.

Trudny czas dla biznesu

Zdaniem ekspertów Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „ostatnie lata to zdecydowanie trudny czas dla prowadzenia biznesu”. W komentarzu organizacja wymienia największe bolączki przedsiębiorców:

  • pandemia koronawirusa wraz z całą serią lockdownów,
  • wojna na Ukrainie,
  • lawinowy wzrost kosztów prowadzenia działalności gospodarczej,
  • skutki inflacji,
  • następstwa Polskiego Ładu,
  • wysokie podwyżki płacy minimalnej.

Podwyżki płacy minimalnej

Jak czytamy w komentarzy ZPP: „najważniejszym wyzwaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw w nadchodzącym roku będzie zmierzenie się ze skutkami podwyżek minimalnego wynagrodzenia, co przełoży się na zbyt wysoki i nagły wzrost kosztów działalności przedsiębiorstw w mniej zamożnych regionach kraju i rozszerzanie się szarej strefy, a te czynniki zapewne na podniesienie statystyk dot. zawieszanych i zamykanych działalności gospodarczych”.

Zdaniem ekspertów organizacji „receptą na poprawę tego stanu rzeczy jest regionalizacja płacy minimalnej, która – ratując najmniejsze firmy od niechybnego upadku – pośrednio wpłynąć może na zdynamizowanie rozwoju gospodarczego mniej zamożnych regionów kraju oraz ograniczenie zasięgu procesu migracji wewnętrznej spowodowanej brakiem perspektyw zatrudnienia w mniejszych miejscowościach”.

Źródło: ZPP

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy chcą mieć pracowników w biurach, a ci wolą siedzieć w domach

Podczas gdy coraz więcej firm oczekuje od zatrudnionych osób obecności w biurach, to jednocześnie rośnie liczba pracowników domagających się większej elastyczności w tym względzie.
< 1 MIN CZYTANIA

Niepewność polityczna głównym ryzykiem dla firm

Dyrektorzy generalni największych polskich firm uważają, że największym ryzykiem dla rozwoju ich przedsiębiorstw jest niepewność polityczna.
2 MIN CZYTANIA

Biznes apeluje o deregulację

Szefowie największych organizacji pracodawców w Unii Europejskiej w przyjętej Deklaracji Brukselskiej oświadczyli, że konieczne jest zmniejszenie obciążeń regulacyjnych, znalezienie równowagi pomiędzy bezpieczeństwem a wsparciem gospodarki europejskiej oraz powiązanie Zielonego Ładu z odnowioną strategią przemysłową.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

Jak Polacy wspierają potrzebujących w święta

W 2022 r. aż 85 proc. Polaków planowało wspierać potrzebujących w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym. Z każdym rokiem rośnie nie tylko liczba akcji świątecznych, ale również skala niesionej pomocy.
2 MIN CZYTANIA