fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesGdzie i jakie pieniądze dla MŚP w nowym roku?

Gdzie i jakie pieniądze dla MŚP w nowym roku?

Eksporterzy, przedsiębiorcy wdrażający innowacje oraz inwestujący w rozwój firm mogą już składać wnioski o wsparcie dla swoich przedsięwzięć.

Przedsiębiorcy mali i średniej wielkości mogą już wnioskować o wsparcie promocji swojego eksportu na rynkach światowych. Udzielane jest ono w formie dotacji jako pomoc de minimis.

Na dotację mogą liczyć firmy „wykonujące działalność gospodarczą na terenie Polski”. Można nią dofinansować wydatki poniesione na realizację branżowych przedsięwzięć promocyjnych wspierających eksport, a także na organizację przedsięwzięć promocyjnych oraz na uzyskanie certyfikatu wyrobu wymaganego w obrocie towarami na rynkach poza Unią Europejską.

Wnioski o dofinansowanie należy składać w wersji elektronicznej, doręczonej przez e-PUAP na adres skrytki resortu rozwoju i technologii tj. /MRPiT/SkrytkaESP.

Budżet programu wynosi 4,5 mln złotych. Nie jest więc to dużo, tym bardziej warto szybciej niż później zainteresować się tym wsparciem. Szczegółowe informacje, wzory wniosków oraz formularze są dostępne TU.

Dofinansowanie z NCBiR

Chcemy już tylko przypomnieć, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) nadal dofinansuje transformację energetyczną firm w ramach projektu „Ścieżka SMART – Projekty realizowane w konsorcjach”. Połowa budżetu programu, który wynosi blisko 1,4 mld złotych, przeznaczona została na projekty konsorcjów z udziałem dużych przedsiębiorstw, a druga połowa – na projekty konsorcjów bez udziału dużych przedsiębiorstw.

Nabór wniosków o dofinansowanie projektów potrwa jeszcze do 8 lutego 2024 r.

Dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska

Dolnośląski Fundusz Rozwoju ma program wsparcia dla firm z regionu w postaci atrakcyjnych, niskooprocentowanych pożyczek (od 2,39 proc. w skali roku), gwarancji oraz poręczeń.

Przedsiębiorcy mogą korzystać z pożyczek obrotowych o wartości do 500 tys. złotych, przeznaczonych na bieżące wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. na opłaty za energię elektryczną, wynagrodzenia pracowników, usługi prawne lub księgowe itp.

Okres spłaty takich pożyczek wynosi do pięciu lat. Dostępne są także pożyczki inwestycyjne (z wyłączeniem jednak zakupu nieruchomości) w wysokości od miliona do 3 mln złotych, o okresie spłaty maksymalnie do siedmiu lat.

Pożyczki są dostępne w ofercie pośredników Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju tj. w Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej (DAWG), Dolnośląskim Parku Innowacji i Nauki (DPIN), Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (KARR), Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (WARR), Agencji Rozwoju Regionalnego ARLEG oraz w Agencji Rozwoju Regionalnego AGROREB.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Refleksje ministra finansów o giełdzie i nie tylko…

Andrzej Domański, już nie taki nowy minister finansów, wylał żale w wywiadzie dla Bloomberga nad kondycją Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Niestety nie zabrakło garści konfabulacji.
4 MIN CZYTANIA

Kiedy wreszcie skończymy z kosztowną blagą klimatyczną?

Do roku 2030 osiągnięcie tzw. celów zrównoważonego rozwoju, tak chętnie wiązanych z ocieplaniem się klimatu, będzie kosztować każdego mieszkańca w gospodarkach typu zachodniego nawet 2026 dolarów rocznie – oszacowała Konferencja ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA