fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeGoogle idzie na wojnę ze sztuczną inteligencją

Google idzie na wojnę ze sztuczną inteligencją

Najpopularniejsza wyszukiwarka świata wprowadza kolejne usprawnienia swoich usług, które mają wykrywać treści wygenerowane za pomocą sztucznej inteligencji.

Google nieustannie rozwija i modyfikuje swoje algorytmy, by poradzić sobie z treściami generowanymi przez kolejne narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI).

Już obecnie Google sprawdza, jak dobrze napisana jest dana treść. Bada niespójności i wzorce w tekstach pod kątem tego, czy powstały w wyniku działania jednego z serwisów AI. Algorytmy wyszukiwarki identyfikują słowa i zwroty, które nie stanowią wartości dla użytkowników, a zostały użyte tylko w celu uzyskania przez daną witrynę wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Google analizuje treści m.in. pod kątem możliwości ich powstania w wyniku użycia procesów stochastycznych czy łańcucha Markowa.

Treści będące połączeniem tekstów z różnych stron internetowych bez konkretnej wartości dodanej też będą identyfikowane jako stworzone przez sztuczną inteligencję.

Google przyznaje jednak, że im lepiej identyfikuje treści stworzone przez sztuczną inteligencję, tym bardziej systemy je generujące są udoskonalane. Rzecznik prasowy korporacji John Mueller wprost nazywa to zjawisko „zabawą w kotka i myszkę”.

Na rynku funkcjonują już też serwisy, które wykrywają, czy dany tekst powstał przy udziale AI, jak np. Originality.AI czy dedykowane rozszerzenie do przeglądarki Chrome.

Tymczasem rośnie popularność serwisu ChatGPT. Coraz częściej do tworzenia treści wykorzystują go np. copywriterzy, ułatwiając sobie tym samym wykonywanie pracy. Problem mają również nauczyciele, którzy w odpowiedzi na zlecone uczniom zadania dostają teksty stworzone przez narzędzia używające sztucznej inteligencji.

Wykorzystywanie AI stawia też wiele pytań związanych z definiowaniem plagiatu czy naruszania praw autorskich.

businessage.com

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA