fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaBiznesHotele w tym sezonie „jakoś” sobie radzą

Hotele w tym sezonie „jakoś” sobie radzą

Obiekty hotelowe zapełniają się w tym roku w inny sposób niż w poprzednich latach – klienci rezerwują pokoje w ostatniej chwili. Obłożenie w większości obiektów jest powodem do zadowolenia przedsiębiorców.

Z badania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP), przeprowadzonego wśród członków tej organizacji wynika, że w tym roku zmalała grupa hoteli z frekwencją gości niższą niż 30 proc. Jednocześnie wzrost obłożenia powyżej 50 proc. odnotowało trzy czwarte obiektów turystycznych, a 43 proc. – powyżej 70 proc. Zadowoleni mogą być zwłaszcza przedsiębiorcy prowadzący obiekty wypoczynkowe, ale także te przeznaczone do organizowania konferencji biznesowych. Ci zaczęli już zarabiać w maju tego roku, a największe przychody odnotowali podczas długiego weekendu czerwcowego.

Nie wszyscy zadowoleni

W co trzecim (31 proc.) obiekcie turystycznym należącym do bazy hotelowej wskaźnik obłożenia jednak się pogorszył (licząc w odniesieniu do czerwca zeszłego roku), a w co piątym (19 proc.) przedsiębiorcy odnotowali spadek frekwencji gości do 10 pkt proc. W połowie hoteli obłożenie tego lata jest jednak większe niż zeszłego. Z kolei w 13 proc. obiektów obłożenie wzrosło w przedziale 11-20 pkt proc., a co piąty hotel cieszył się nim na tym samym poziomie, co w zeszłym sezonie letnim.

Dobre lato

Jeśli chodzi o obłożenie hoteli na początku sezonu letniego, czyli w czerwcu, to trzy czwarte z nich mogło pochwalić się nim na poziomie powyżej 50 proc., w tym 46 proc. – powyżej 70 proc. Bardzo często goście nie rezerwowali noclegów z dużym wyprzedzeniem, tylko podejmowali spontaniczne decyzje o przyjeździe.

Minimalnej frekwencji 30-proc., uznawanej czasem jako próg opłacalności prowadzenia tego biznesu, nie osiągnęło zaledwie 2 proc. hoteli. Jeśli zaś chodzi o obiekty typowo wypoczynkowe, to aż 80 proc. z nich miało ponad 50-proc. frekwencję, w tym 41 proc. miało zajętych więcej niż 70 proc. pokojów. Tylko 5 proc. przedsiębiorców sygnalizowało, że nie może osiągnąć 30-proc. obłożenia. Nie jest więc tak źle, jak to czasem malują.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA