fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesJak dobrać właściwe finansowanie dla firmy?

Jak dobrać właściwe finansowanie dla firmy?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zachęca przedsiębiorców do korzystania ze specjalnej infolinii i innych darmowych środków bezpośredniej komunikacji z Agencją. Odpowiednio przeszkolony konsultant wprowadzi w tajniki rodzajów finansowania, z jakich przedsiębiorcy będą mogli skorzystać. Pozwoli także w optymalny sposób dobrać finansowanie dla firmy.

Wielu przedsiębiorców wstrzymuje się przed sięgnięciem po zewnętrzne finansowanie, zwłaszcza unijne, ponieważ z góry zakładają, że środków tych nie pozyska „bo nie są one dla ich firmy”. Zabiegani przedsiębiorcy nie mają też czasu na wczytywanie się w zapisy dokumentacji konkursowej.

Gdy zadzwoni, nagraj lub zapisz

Na brak doinformowania na temat możliwości zewnętrznego i pozabankowego finansowania firmy jest jednak sposób. Można umówić się na rozmowę z konsultantem PARP z infolinii, a on zadzwoni do przedsiębiorcy w umówionym terminie. Sprawnie pomoże znaleźć odpowiednie źródło finansowania. Zawczasu warto zaopatrzyć się w długopis lub urządzenie do nagrywania i utrwalić wszystko, co powie konsultant. Infolinia PARP działa już od osiemnastu lat i ciągle jest doskonalona. Do bezpłatnej pomocy informacyjnej upoważnieni są wszyscy przedsiębiorcy, którzy już korzystają lub chcą skorzystać z programów unijnych oferowanych przez PARP.

Numery bezpłatnej infolinii są następujące: infolinia: 801 332 202; 22 574 07 07. Na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dostępny jest również formularz wspomnianej rezerwacji rozmowy, który znajduje się w prawym dolnym rogu strony (opcja „porozmawiaj z konsultantem”, w zakładce „zarezerwuj rozmowę”).

Wśród dostępnych kanałów komunikacji znajdują się także: kontakt e-mailowy: info@parp.gov.pl; info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl, formularz kontaktowy online dostępny w zakładce „kontakt” na stronie parp.gov.pl oraz kontakt przez Facebook Messenger – profil PARP (@parpgovpl).

Konsultanci PARP na bieżąco odpowiadają na pytania oraz wskazują, jakie możliwości finansowania dostępne są dla wnioskodawców w ofercie Agencji. Doradcy pracują od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:30 do 16:30.

Podstawowe fundusze PARP

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa już wkrótce będą mogły skorzystać z bogatej oferty finansowania na lata 2021-2027. W ramach tzw. nowej perspektywy finansowej realizowane będą programy takie jak:

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – wsparcie firm będzie obejmować realizację całego procesu badawczo-rozwojowego i wdrożenia innowacji z uwzględnieniem wprowadzania rozwiązań cyfrowych czy przestawienia biznesu na bardziej „zielony”. Przewidziano również środki na ekspansję zagraniczną oraz przygotowywanie wniosków aplikacyjnych do programów typu Horyzont Europa. Program pozwoli także na rozwój usług instytucji otoczenia biznesu, takich jak akceleratory, klastry, ośrodki innowacji oraz szerokie wsparcie start-upów.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (oferta dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy i przyległych powiatów). Fundusze z tej puli pomogą z kolei zmienić wizerunek firmy, na przykład na bardziej „zielony”. Obejmują również projekty z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego, przyspieszenie automatyzacji i robotyzacji produkcji, a także finansowanie rozwoju start-upów. Z tych pieniędzy może być finansowany także rozwój transportu miejskiego (na przykład alternatywne sposoby przemieszczania się, takie jak rowery i hulajnogi elektryczne) i sieci drogowych oraz tworzenie ponadregionalnych produktów (szlaków) turystycznych.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego – tu pieniądze unijne pomogą sfinansować działania szkoleniowo-doradcze na rzecz rozwoju kompetencji pracowników w m.in. obszarach: gospodarki nisko- i zeroemisyjnej, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym, równego dostępu do wybranych produktów i usług. Z tego programu można pozyskać też finansowanie dla firmy, która popadła w okresowe problemy.

Jeszcze raz warto przypomnieć i podkreślić, że o terminach rozpoczęcia nowych tzw. naborów konkursowych oraz o bardziej szczegółowych warunkach finansowania, poinformuje przedsiębiorcę konsultant-doradca.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża IT redukuje zatrudnienie i zwiększa długi

O 1/3 wzrosło w ciągu dwóch lat zadłużenie branży IT – wynika z najnowszych danych Krajowego Rejestru Długów. Sektor „skazany na rozwój” powoli zaczyna być ofiarą własnego sukcesu. Jego długi wynoszą obecnie 264 mln zł, ale jeszcze więcej, bo prawie 400 mln zł, firmy informatyczne muszą odzyskać od swoich klientów.
4 MIN CZYTANIA

Nadchodzą jeszcze trudniejsze czasy dla małych sklepów. Ich liczba systematycznie maleje

Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.
5 MIN CZYTANIA

Zatory płatnicze uderzają w sektor MŚP. Czy sposobem na nie może być faktoring?

Od 2020 r. UOKiK ma uprawnienia do zwalczania zatorów płatniczych, które są szczególnie groźnie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Rosnące w kolejnych latach liczby i kwoty nakładanych kar pokazują, że nie jest łatwo rozwiązać ten problem systemowo. Ale przedsiębiorcy zabezpieczają się przed zatorami również na własną rękę. Wykorzystują do tego faktoring.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA