Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zachęca przedsiębiorców do korzystania ze specjalnej infolinii i innych darmowych środków bezpośredniej komunikacji z Agencją. Odpowiednio przeszkolony konsultant wprowadzi w tajniki rodzajów finansowania, z jakich przedsiębiorcy będą mogli skorzystać. Pozwoli także w optymalny sposób dobrać finansowanie dla firmy.

Wielu przedsiębiorców wstrzymuje się przed sięgnięciem po zewnętrzne finansowanie, zwłaszcza unijne, ponieważ z góry zakładają, że środków tych nie pozyska „bo nie są one dla ich firmy”. Zabiegani przedsiębiorcy nie mają też czasu na wczytywanie się w zapisy dokumentacji konkursowej.

Gdy zadzwoni, nagraj lub zapisz

Na brak doinformowania na temat możliwości zewnętrznego i pozabankowego finansowania firmy jest jednak sposób. Można umówić się na rozmowę z konsultantem PARP z infolinii, a on zadzwoni do przedsiębiorcy w umówionym terminie. Sprawnie pomoże znaleźć odpowiednie źródło finansowania. Zawczasu warto zaopatrzyć się w długopis lub urządzenie do nagrywania i utrwalić wszystko, co powie konsultant. Infolinia PARP działa już od osiemnastu lat i ciągle jest doskonalona. Do bezpłatnej pomocy informacyjnej upoważnieni są wszyscy przedsiębiorcy, którzy już korzystają lub chcą skorzystać z programów unijnych oferowanych przez PARP.

Numery bezpłatnej infolinii są następujące: infolinia: 801 332 202; 22 574 07 07. Na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości dostępny jest również formularz wspomnianej rezerwacji rozmowy, który znajduje się w prawym dolnym rogu strony (opcja „porozmawiaj z konsultantem”, w zakładce „zarezerwuj rozmowę”).

Wśród dostępnych kanałów komunikacji znajdują się także: kontakt e-mailowy: info@parp.gov.pl; info_uslugirozwojowe@parp.gov.pl, formularz kontaktowy online dostępny w zakładce „kontakt” na stronie parp.gov.pl oraz kontakt przez Facebook Messenger – profil PARP (@parpgovpl).

Konsultanci PARP na bieżąco odpowiadają na pytania oraz wskazują, jakie możliwości finansowania dostępne są dla wnioskodawców w ofercie Agencji. Doradcy pracują od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:30 do 16:30.

Podstawowe fundusze PARP

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa już wkrótce będą mogły skorzystać z bogatej oferty finansowania na lata 2021-2027. W ramach tzw. nowej perspektywy finansowej realizowane będą programy takie jak:

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – wsparcie firm będzie obejmować realizację całego procesu badawczo-rozwojowego i wdrożenia innowacji z uwzględnieniem wprowadzania rozwiązań cyfrowych czy przestawienia biznesu na bardziej „zielony”. Przewidziano również środki na ekspansję zagraniczną oraz przygotowywanie wniosków aplikacyjnych do programów typu Horyzont Europa. Program pozwoli także na rozwój usług instytucji otoczenia biznesu, takich jak akceleratory, klastry, ośrodki innowacji oraz szerokie wsparcie start-upów.

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (oferta dla województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy i przyległych powiatów). Fundusze z tej puli pomogą z kolei zmienić wizerunek firmy, na przykład na bardziej „zielony”. Obejmują również projekty z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego, przyspieszenie automatyzacji i robotyzacji produkcji, a także finansowanie rozwoju start-upów. Z tych pieniędzy może być finansowany także rozwój transportu miejskiego (na przykład alternatywne sposoby przemieszczania się, takie jak rowery i hulajnogi elektryczne) i sieci drogowych oraz tworzenie ponadregionalnych produktów (szlaków) turystycznych.

Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego – tu pieniądze unijne pomogą sfinansować działania szkoleniowo-doradcze na rzecz rozwoju kompetencji pracowników w m.in. obszarach: gospodarki nisko- i zeroemisyjnej, w tym gospodarki o obiegu zamkniętym, równego dostępu do wybranych produktów i usług. Z tego programu można pozyskać też finansowanie dla firmy, która popadła w okresowe problemy.

Jeszcze raz warto przypomnieć i podkreślić, że o terminach rozpoczęcia nowych tzw. naborów konkursowych oraz o bardziej szczegółowych warunkach finansowania, poinformuje przedsiębiorcę konsultant-doradca.

Poprzedni artykułPolacy pozytywnie patrzą na ekologiczne opakowania
Następny artykułEuro winduje ceny w Chorwacji