Upubliczniony przez Newserię Raport Fundacji Startup Poland („Polskie start-upy 2022”) podsumowuje ostatnie dwa lata, podczas których rozwijały skrzydła młode firmy – oparte często o innowacyjne pomysły. Raport próbuje też prognozować przyszłość.
– Pod kątem rozwoju i możliwości wsparcia upływający rok był dla start-upów dobry i niedobry. Raport pokazuje, że kapitału i inwestycji na tym rynku było mniej, ale z drugiej strony więcej inwestorów międzynarodowych zaczęło się angażować w takie kooperacje i to jest bardzo pozytywne zjawisko – powiedziała agencji Newseria Biznes Natalia Świrska-Załuska, startup program manager w Regionie CEE, OVHcloud.
Kryzysy sprzyjają innowacjom
Ostatnie dwa, trzy lata – czyli okres kilku równocześnie występujących kryzysów – były dla startujących firm na ogół przychylne. Dobre pomysły, także biznesowe, często rodzą się w tak zwanych trudnych czasach. Najpierw sprzyjała im ogłoszona pandemia, potem – po części – wojna na Ukrainie. Sektor innowacyjnych, młodych firm rozwijał się zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy pojawiło się zapotrzebowanie na nowe produkty i usługi, często nietypowe, rzadko spotykane w stabilnych czasach. Łatwo też było na nie znaleźć inwestorów, którzy wykładali rekordowe sumy na kolejne, start-upowe przedsięwzięcia.
Inwestycje hamują, koszty – rosną
Według raportu PFR Ventures i Inovo VC „Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2022” już w trzecim kwartale 2022 roku wartość inwestycji venture capital, które najczęściej finansują młode projekty, spadła o 12 procent rok do roku. To spowolnienie inwestycyjne nie dotyczy tylko Polski, ale także rozwiniętych rynków Europy Zachodniej oraz USA. Z kolei według raportu „Polskie start-upy 2022” już połowa naszych start-upów odczuła podwyższone znacznie koszty działalności, a 62 procent uskarża się na to, że ich biznes destabilizują zmiany wprowadzone w tym roku w ramach Polskiego Ładu.
Co przeszkadza start-upom?
Oprócz niekorzystnego wpływu inflacji oraz podwyżek nośników energii aż 52 procent start-upów odczuwa znaczące problemy z rekrutacją pracowników, zwłaszcza programistów. Ze względu na rosnące obciążenia różnymi kosztami oraz barierę w pozyskaniu dalszego kapitału na rozwój aż połowa krajowych start-upów rozważa przeniesienie swojego biznesu na stałe poza Polskę.
Ewentualny odpływ młodych firm oznaczałby niepowetowaną stratę kapitału intelektualnego. Polska nie powinna być tylko inkubatorem pomysłów biznesowych. Młodzi przedsiębiorcy powinni znaleźć w naszym kraju przyjazne środowisko także dla dalszego rozwoju.