fbpx
środa, 6 listopada, 2024
Strona głównaBiznesKończą się dobre czasy dla młodych przedsiębiorców?

Kończą się dobre czasy dla młodych przedsiębiorców?

W okresie pandemii szybko rozwinęły skrzydła zwłaszcza firmy z sektora ochrony zdrowia. Cały czas rozwijały się też przedsięwzięcia promujące zrównoważony rozwój oraz ochronę środowiska naturalnego. Czy nadchodzący 2023 rok będzie równie przychylny projektom typu start-up?

Upubliczniony przez Newserię Raport Fundacji Startup Poland („Polskie start-upy 2022”) podsumowuje ostatnie dwa lata, podczas których rozwijały skrzydła młode firmy – oparte często o innowacyjne pomysły. Raport próbuje też prognozować przyszłość.

– Pod kątem rozwoju i możliwości wsparcia upływający rok był dla start-upów dobry i niedobry. Raport pokazuje, że kapitału i inwestycji na tym rynku było mniej, ale z drugiej strony więcej inwestorów międzynarodowych zaczęło się angażować w takie kooperacje i to jest bardzo pozytywne zjawisko – powiedziała agencji Newseria Biznes Natalia Świrska-Załuska, startup program manager w Regionie CEE, OVHcloud.

Kryzysy sprzyjają innowacjom

Ostatnie dwa, trzy lata – czyli okres kilku równocześnie występujących kryzysów – były dla startujących firm na ogół przychylne. Dobre pomysły, także biznesowe, często rodzą się w tak zwanych trudnych czasach. Najpierw sprzyjała im ogłoszona pandemia, potem – po części – wojna na Ukrainie. Sektor innowacyjnych, młodych firm rozwijał się zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy pojawiło się zapotrzebowanie na nowe produkty i usługi, często nietypowe, rzadko spotykane w stabilnych czasach. Łatwo też było na nie znaleźć inwestorów, którzy wykładali rekordowe sumy na kolejne, start-upowe przedsięwzięcia.

Inwestycje hamują, koszty – rosną

Według raportu PFR Ventures i Inovo VC „Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2022” już w trzecim kwartale 2022 roku wartość inwestycji venture capital, które najczęściej finansują młode projekty, spadła o 12 procent rok do roku. To spowolnienie inwestycyjne nie dotyczy tylko Polski, ale także rozwiniętych rynków Europy Zachodniej oraz USA. Z kolei według raportu „Polskie start-upy 2022” już połowa naszych start-upów odczuła podwyższone znacznie koszty działalności, a 62 procent uskarża się na to, że ich biznes destabilizują zmiany wprowadzone w tym roku w ramach Polskiego Ładu.

Co przeszkadza start-upom?

Oprócz niekorzystnego wpływu inflacji oraz podwyżek nośników energii aż 52 procent start-upów odczuwa znaczące problemy z rekrutacją pracowników, zwłaszcza programistów. Ze względu na rosnące obciążenia różnymi kosztami oraz barierę w pozyskaniu dalszego kapitału na rozwój aż połowa krajowych start-upów rozważa przeniesienie swojego biznesu na stałe poza Polskę.

Ewentualny odpływ młodych firm oznaczałby niepowetowaną stratę kapitału intelektualnego. Polska nie powinna być tylko inkubatorem pomysłów biznesowych. Młodzi przedsiębiorcy powinni znaleźć w naszym kraju przyjazne środowisko także dla dalszego rozwoju.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA