fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaBiznesKończą się dobre czasy dla młodych przedsiębiorców?

Kończą się dobre czasy dla młodych przedsiębiorców?

W okresie pandemii szybko rozwinęły skrzydła zwłaszcza firmy z sektora ochrony zdrowia. Cały czas rozwijały się też przedsięwzięcia promujące zrównoważony rozwój oraz ochronę środowiska naturalnego. Czy nadchodzący 2023 rok będzie równie przychylny projektom typu start-up?

Upubliczniony przez Newserię Raport Fundacji Startup Poland („Polskie start-upy 2022”) podsumowuje ostatnie dwa lata, podczas których rozwijały skrzydła młode firmy – oparte często o innowacyjne pomysły. Raport próbuje też prognozować przyszłość.

– Pod kątem rozwoju i możliwości wsparcia upływający rok był dla start-upów dobry i niedobry. Raport pokazuje, że kapitału i inwestycji na tym rynku było mniej, ale z drugiej strony więcej inwestorów międzynarodowych zaczęło się angażować w takie kooperacje i to jest bardzo pozytywne zjawisko – powiedziała agencji Newseria Biznes Natalia Świrska-Załuska, startup program manager w Regionie CEE, OVHcloud.

Kryzysy sprzyjają innowacjom

Ostatnie dwa, trzy lata – czyli okres kilku równocześnie występujących kryzysów – były dla startujących firm na ogół przychylne. Dobre pomysły, także biznesowe, często rodzą się w tak zwanych trudnych czasach. Najpierw sprzyjała im ogłoszona pandemia, potem – po części – wojna na Ukrainie. Sektor innowacyjnych, młodych firm rozwijał się zwłaszcza w czasie pandemii, kiedy pojawiło się zapotrzebowanie na nowe produkty i usługi, często nietypowe, rzadko spotykane w stabilnych czasach. Łatwo też było na nie znaleźć inwestorów, którzy wykładali rekordowe sumy na kolejne, start-upowe przedsięwzięcia.

Inwestycje hamują, koszty – rosną

Według raportu PFR Ventures i Inovo VC „Transakcje na polskim rynku VC w Q3 2022” już w trzecim kwartale 2022 roku wartość inwestycji venture capital, które najczęściej finansują młode projekty, spadła o 12 procent rok do roku. To spowolnienie inwestycyjne nie dotyczy tylko Polski, ale także rozwiniętych rynków Europy Zachodniej oraz USA. Z kolei według raportu „Polskie start-upy 2022” już połowa naszych start-upów odczuła podwyższone znacznie koszty działalności, a 62 procent uskarża się na to, że ich biznes destabilizują zmiany wprowadzone w tym roku w ramach Polskiego Ładu.

Co przeszkadza start-upom?

Oprócz niekorzystnego wpływu inflacji oraz podwyżek nośników energii aż 52 procent start-upów odczuwa znaczące problemy z rekrutacją pracowników, zwłaszcza programistów. Ze względu na rosnące obciążenia różnymi kosztami oraz barierę w pozyskaniu dalszego kapitału na rozwój aż połowa krajowych start-upów rozważa przeniesienie swojego biznesu na stałe poza Polskę.

Ewentualny odpływ młodych firm oznaczałby niepowetowaną stratę kapitału intelektualnego. Polska nie powinna być tylko inkubatorem pomysłów biznesowych. Młodzi przedsiębiorcy powinni znaleźć w naszym kraju przyjazne środowisko także dla dalszego rozwoju.

 

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Stop dezinformacji żywnościowej. Producenci działają

Polscy producenci żywności chcą walczyć ze skierowaną przeciwko nim dezinformacją żywnościową. Pomaga im resort rolnictwa.
2 MIN CZYTANIA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Rośnie liczba jednoosobowych działalności gospodarczych

W pierwszym kwartale 2023 roku w Polsce zakładano więcej jednoosobowych firm niż ich likwidowano. Statystyki poprawiają Ukraińcy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kredyty dla małych i średnich przedsiębiorców i rolników

Jak co tydzień publikujemy informacje o już dostępnych – lub zapowiadanych – formach wsparcia dla MŚP.
3 MIN CZYTANIA

Uwaga! Nadchodzi cyfrowa demencja

Rozdawanie szkołom laptopów to nie tylko marnotrawienie pieniędzy publicznych – to konkretna szkoda wyrządzana dzieciom. Neurobiolog Manfred Spitzer dowodzi, że cyfryzacja szkół do niczego dobrego nie prowadzi.
4 MIN CZYTANIA

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA