fbpx
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024
Strona głównaHistoriaKradzież dzieci. 80 lat temu III Rzesza rozpoczęła akcję deportacyjną na Zamojszczyźnie

Kradzież dzieci. 80 lat temu III Rzesza rozpoczęła akcję deportacyjną na Zamojszczyźnie

W nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku oddziały policji i SS otoczyły wieś Skierbieszów rozpoczynając pierwszą deportację na Zamojszczyźnie. Do lata 1943 z Zamojszczyzny wysiedlono ponad 110 tys. Polaków – wśród nich było ok. 30 tys. dzieci, które Niemcy odebrali rodzicom i poddali perfidnej germanizacji. O ich losie decydował tzw. aryjski wygląd. Po wojnie do Polski wróciło zaledwie ok. 800.

7 października 1939 r. utworzono Komisariat Rzeszy do spraw Umacniania Niemczyzny. Kierował nim Reichsführer SS Heinrich Himmler. Zbrodnicza doktryna poszerzania tzw. przestrzeni życiowej (Lebensraum) Niemiec o tereny zdobyte w militarnych podbojach na Wschodzie pojawiła się już XIX wieku. Do koncepcji tej Niemcy wróciły po dojściu do władzy Adolfa Hitlera.

Niemcy postanowili wprowadzić swój zbrodniczy plan w życie po zaatakowaniu ZSRR w 1941 r. Dosłownie kilka tygodni po wybuchu wojny z „czerwoną zarazą” Himmler dwukrotnie wizytował Zamość podczas podróży na front wschodni. Specyficzny układ urbanistyczny założonego w 1580 r. przez magnacki ród Zamojskich Zamościa – miasta zwanego perłą renesansu i porównywanego często do Padwy – i żyzne ziemie Zamojszczyzny utwierdziły hitlerowskiego notabla w przekonaniu, że  tereny te będą doskonałym miejscem dla realizacji koncepcji Lebensraum (czyli Generalnego Planu Wschodniego – Generalplan Ost) i do budowania „bastionów niemczyzny”.

Według założeń, zaledwie w ciągu 30 lat tereny od Zamościa do linii Uralu (ZSRR) miały zostać zasiedlone przez miliony rdzennych Niemców z Bałkanów i innych rejonów. Warunkiem powodzenia planu było pokonanie niedawnego sojusznika – Stalina.

Generalplan Ost zakładał całkowite wysiedlenie polskiej ludności cywilnej połączone z masową eksterminacją. Niemcy polską ludność klasyfikowali według ścisłych kryteriów rasowych. Pierwszą i drugą grupę zakwalifikowano do zniemczenia. Trzecią grupę stanowili przyszli robotnicy fizyczni kierowani do prac przymusowych. Czwarta, najniższa kategoria, to były osoby z punktu widzenia Niemców bezużyteczne – ludzie w podeszłym wieku oraz dzieci nienadające się do germanizacji, co oznaczało wyrok śmierci.

Polskie dzieci w obozie pracy – Dzierżązna

Niemcy rozpoczęli akcję w nocy 27 na 28 listopada 1942 r. Zmotoryzowane oddziały SS i hitlerowskiej policji otoczyły wieś Skierbieszów, a także Lipinę Nową, Sady, Suchodębie oraz Zawodę. Hitlerowcy wdzierali się do zabudowań i wyganiali mieszkańców. W krótkim czasie każda polska rodzina musiała spakować osobiste przedmioty (limit do 30 kg). Zwierzęta gospodarcze i sprzęt rolniczy miały pozostać na miejscu i służyć niemieckim kolonistom. Podczas tej akcji wielu Polaków zostało rozstrzelanych na miejscu, a ci, którzy przeżyli trafili do obozów przejściowych i punktów zbornych m.in. w Lublinie, Zamościu czy Zwierzyńcu. Szczególnie okrutny los spotkał dzieci – tysiące, które nie spełniły kryteriów rasowych zostało zamordowanych lub zagłodzonych. Te, które Niemcy zakwalifikowali do germanizacji, trafiły do ośrodków wychowawczych organizacji Lebensborn – rodzaju domów dziecka. Selekcji dokonywano m.in. w obozie przejściowym w Zamościu.

Wybrane dzieci najpierw kierowano do ośrodków germanizacyjnych, a następnie do rodzin funkcjonariuszy, członków NSDAP i esesmanów w Rzeszy – osób, które według hitlerowskich kryteriów mogły zagwarantować „odpowiednie” wychowanie i pełną germanizację. Robiono wszystko, by małe dzieci zostały pozbawione polskiej tożsamości.

Według szacunków historyków ok. 30 tys. dzieci zostało oddzielonych od rodziców, z czego ok. 13 tys. zostało zamordowanych w niemieckich obozach koncentracyjnych, głównie w Auschwitz i na Majdanku. Najbardziej znaną z ofiar – symbolem Dzieci Zamojszczyzny – jest pochodząca z Wólki Złojeckiej 15-letnia Czesława Kwoka 12 marca 1943 r. zamordowana w Auschwitz zastrzykiem z fenolu.

Czesława Kwoka

Wśród polskich dzieci przeznaczonych do germanizacji, przynajmniej 4454 pochodziło z Zamojszczyzny. Po udręce w specjalnych ośródkach (m.in. w Łodzi) trafiły na teren III Rzeszy. O ich losie decydował tzw. aryjski wygląd – czyli jasne oczy i blond włosy oraz 21 innych kryteriów antropologicznych. Po wojnie do Polski wróciło zaledwie ok. 800.

Historycy szacują, że od końca 1942 do lata 1943 r. z Zamojszczyzny deportowano łącznie ok. 110 tys. mieszkańców z ponad 290 polskich wsi i osad. Akcja przesiedleńcza została zawieszona przez Niemców m.in. ze względu na Powstanie Zamojskie – zbrojny opór Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich przeciwko akcji kolonizacyjnej oraz ze względu na postępy Armii Czerwonej.

Źródła zdjęć – Wikipedia (domena publiczna)
Jarosław Mańka
Jarosław Mańka
Dziennikarz, reżyser, scenarzysta i producent, autor kilkunastu filmów dokumentalnych i reportaży (kilka z nich nagrodzonych). Absolwent historii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pasjonat podróży i tajemnic historii. Propagator patriotyzmu gospodarczego. Współpracownik magazynu „Nasza Historia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA

Mistrz inżynierii mostowej i wielki polski filantrop

W tym roku mija 160 lat od otwarcia pierwszego warszawskiego stalowego mostu na Wiśle. Zaprojektował go Stanisław Kierbedź. Inny jego słynny most, zbudowany w Petersburgu, tak bardzo spodobał się carowi, że monarcha – jak głosi anegdota – spacerując po nim z Kierbedziem, z każdym mijanym przęsłem awansował konstruktora. Tym sposobem na końcu mostu Kierbedź był już generał-majorem.
10 MIN CZYTANIA

Gorzkie żale – historia arcydzieła o męce Boga-Człowieka

W polskiej tradycji nieodłącznym elementem Wielkiego Postu są Gorzkie Żale – popularne nabożeństwo i polskie arcydzieło zbioru pieśni o Męce Pańskiej.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czy komiksowa Biblia stanie się hitem również w Polsce?

Twórcy komiksowi pracujący dla Marvela i DC Komiks po sukcesie komiksu „JEZUS” postanowili zilustrować całą Biblię. Komiksowa adaptacja Pisma Świętego podbiła serca fanów w USA. Czy okaże się hitem również nad Wisłą?
2 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

1058. rocznica Chrztu Polski i… Narodowy Marsz Życia

14 kwietnia 966 r. książę Mieszko I przyjął chrzest, który stał się początkiem naszej państwowości. W dniu kolejnej rocznicy tego wydarzenia odbył się w Warszawie Narodowy Marsz Życia pod hasłem „Niech żyje Polska” .
4 MIN CZYTANIA