fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaKrajKultowa peerelowska marka wraca na rynek

Kultowa peerelowska marka wraca na rynek

Unitra, kultowa polska marka sprzętu audio z czasów Polski Ludowej, wraca na rynek. Dzieje się to za sprawą Michała Kicińskiego, współzałożyciela firmy CD-Projekt.

Jak przypomina serwis rp.pl, Unitra wytwarzała niezłej jakości urządzenia domowego audio. W swoim najlepszym okresie marka zrzeszała aż 28 przedsiębiorstw produkcyjnych, gdzie zatrudnionych było ponad sto tysięcy pracowników. Po upadku systemu komunistycznego poszczególne przedsiębiorstwa Unitry uzyskały samodzielność i z różnym stopniem powodzenia kontynuowały działalność. Wiele z nich upadło, gdyż nie było w stanie konkurować z międzynarodowymi gigantami branży.

Reaktywacja

W 2014 r. już miała miejsce pierwsza reaktywacja Unitry. Przedsięwzięcie zakończyło się jednak niepowodzeniem. Teraz podobnego wyzwania podjął się Michał Kiciński, współzałożyciel firmy CD Projekt, jednego z najważniejszych podmiotów współczesnej polskiej gospodarki. Zorganizowano 20-osobowy zespół badawczy. Jak informuje serwis rp.pl, „prace nad nową linią trwają już drugi rok. Celem projektu jest stworzenie serii produktów audio, opartej na najlepszych tradycjach marki Unitra”.

Kultowa marka

– To kultowa marka, która jest symbolem 30 lat produkcji urządzeń audio-wideo w Polsce. Chyba w każdym polskim domu było urządzenie z logo tej marki. Jako osoba z antykomunistycznej rodziny i jako przedsiębiorca, nie mam specjalnie sentymentu do czasów PRL, ale wspominam, że radio Unitra Radmor 5102, gdy pojawiło się u nas w mieszkaniu, było prawdziwym powiewem nowoczesności. Po raz pierwszy, dzięki niemu, miałem szansę doświadczyć dźwięku bardzo przyzwoitej jakości – mówi Kiciński.

Nowe produkty z logiem Unitry mają powstawać w Warszawie. Designem będą nawiązywać do sprzętu z lat PRL, ale technologicznie mają sprostać wymaganiom współczesności. Nowe produkty do sklepów trafią pod koniec października 2023 r.

Źródło: rp.pl

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Polscy artyści wygrali z Sony

Polski sąd nakazał japońskiej firmie Sony zapłacić ponad pół miliona złotych z tytułu opłaty reprograficznej.
< 1 MIN CZYTANIA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA

WHO chce ograniczyć suwerenność państw

W Światowej Organizacji Zdrowia trwają prace nad Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, które – jeśli zostaną uchwalone – doprowadzą do ograniczenia suwerenności państw na rzecz WHO.
2 MIN CZYTANIA