fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaBiznesNiemcom nie podobają się nowe euroregulacje

Niemcom nie podobają się nowe euroregulacje

Niemiecki przemysł ostro skrytykował porozumienie w sprawie nowego unijnego prawa dotyczącego należytej staranności i przestrzegł, że nowe zasady korporacyjne osłabią konkurencyjność Unii Europejskiej i zduszą jej gospodarkę.

Kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowej dyrektywy dotyczącej należytej staranności, która ma na celu pociągnięcie dużych firm do odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka i standardów środowiskowych w całym ich łańcuchu wartości – informuje serwis EURACTIV.com.

Unia grzebie konkurencyjność

Podczas gdy organizacje pozarządowe chwalą nowe regulacje, to nie podobają się one zwłaszcza niemieckiemu przemysłowi.

Dzięki dzisiejszemu porozumieniu […] UE wbija kolejny gwóźdź do trumny międzynarodowej konkurencyjności europejskiego przemysłu

– stwierdził Thilo Brodtmann, dyrektor zarządzający Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Inżynierii Mechanicznej.

57 proc. biurokracji pochodzi z Brukseli

Także Federacja Przemysłu Niemieckiego ostrzegła, że przepisy „zagrożą konkurencyjności, bezpieczeństwu dostaw i dywersyfikacji europejskiej gospodarki”.

Niemiecki przemysł obawia się także, że nowe prawo zwiększy obciążenie biurokratyczne przedsiębiorstw. Według jednego z badań już teraz 65 proc. niemieckich firm skarży się na zwiększone wymagania w zakresie sprawozdawczości, za co branża obwinia głównie unijne przepisy.

Nasze firmy już duszą się w biurokracji. Teraz jest jeszcze więcej przepisów. To kolejny cios

– oświadczył Wolfgang Große Entrup, dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Przemysłu Chemicznego.

Z kolei ostatnio FDP wezwała do zawieszenia regulacji unijnych argumentując, że obciążenia dla przedsiębiorstw są nieproporcjonalne i że 57 proc. biurokracji pochodzi z Brukseli.

Źródło: EURACTIV.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA